Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak stavet na navážce

Dobrý den,máte někdo zkušenosti se stavbou na navážce.Jedná se mě o základy.Potřebuji zvednout část pozemku o 2metry na uroven silnice. .Typ domu Bungalo,rozměr 15x9metrů.Dik za odpověd.Tomáš

Jednoduše řečeno - blbě. Navážka bude sedat, i když během navážení to budeš (muset) hutnit, takže jediná rozumná možnost nejspíš budou piloty skrz navážku do rostlého terénu (a nebo tak masivní základová deska, že to pak vyjde skoro na stejno).

Dotaz jsem pochopil tak, že navážka teprve bude provedena a na ní bude umístěn bungalov. Nevím co od tohoto dotazu Tomáš očekává. Jestli navážka na pozemku je či teprve bude je ale myslím si úplně jedno. Tomáši obrať se na projektanta. Ten dle situace v místě stavby a tvých představ navrhne odpovídající řešení.

Navážka vůbec není problém pokud bude prováděna s vědomím že na ní bude stavba. To znamená pečlivě volit materiál na zavážku, správně vrstvit, poctivě hutnit. Hutnit výkopovým válečkem protože na to je jakákoli žába i deska slabá. Před zakládáním stavby provést hutnící zkoušku težkou statickou deskou a bylo by dobré kdyby hodnoty znal i projektant, který ostatně bezpodmínečně podle této skutečnosti navrhnout základy viz Fortys.

Na tomhle nic nevymyslíte, jděte s projektem za statikem ... a nestavěl bych z Hebelu apod, protože ten praská, keramika vydrží víc.
A co na těch dvou metrech výšky udělat sklep, tedy založit na rostlém terénu, a pak tou navážkou to "přízemí" zahrabat a udělat z něj sklep, ve stěnách ztužující věnec proti zemnímu tlaku.