jak stavet na navážce
Dobrý den,máte někdo zkušenosti se stavbou na navážce.Jedná se mě o základy.Potřebuji zvednout část pozemku o 2metry na uroven silnice. .Typ domu Bungalo,rozměr 15x9metrů.Dik za odpověd.Tomáš
Dobrý den,máte někdo zkušenosti se stavbou na navážce.Jedná se mě o základy.Potřebuji zvednout část pozemku o 2metry na uroven silnice. .Typ domu Bungalo,rozměr 15x9metrů.Dik za odpověd.Tomáš
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Jednoduše řečeno - blbě. Navážka bude sedat, i když během navážení to budeš (muset) hutnit, takže jediná rozumná možnost nejspíš budou piloty skrz navážku do rostlého terénu (a nebo tak masivní základová deska, že to pak vyjde skoro na stejno).
Stavět chceme za tři roky , za tu dobu by si to sednout mělo ,nebo ne ?
když na to pak postavíš barák, sedání bude pokračovat.
Mám zásypy kolem baráčku už 30 roků a ještě "nesedí". Jedině vrty! F.
Tomáši, copak zde víme, z čeho je navážka?
To se musí udělat sondy, jinak je to hádání z křišťálové koule. V odborné literatuře jsem četl, že i po 100 letech jsou některé navážky nestabilní. Jak to měřili nevím.
Dotaz jsem pochopil tak, že navážka teprve bude provedena a na ní bude umístěn bungalov. Nevím co od tohoto dotazu Tomáš očekává. Jestli navážka na pozemku je či teprve bude je ale myslím si úplně jedno. Tomáši obrať se na projektanta. Ten dle situace v místě stavby a tvých představ navrhne odpovídající řešení.
Navážka vůbec není problém pokud bude prováděna s vědomím že na ní bude stavba. To znamená pečlivě volit materiál na zavážku, správně vrstvit, poctivě hutnit. Hutnit výkopovým válečkem protože na to je jakákoli žába i deska slabá. Před zakládáním stavby provést hutnící zkoušku težkou statickou deskou a bylo by dobré kdyby hodnoty znal i projektant, který ostatně bezpodmínečně podle této skutečnosti navrhnout základy viz Fortys.
Ve Štěchovicích postavili na staré navážce z přehrady,koupaliště,
které kvůli špatnému technickému stavu,bazén popraskal,bylo asi po pěti letech provozu uzavřeno.
Navážka přitom byla stará několik desítek let ......
To ale není zcela relevantní srovnání. V Praze stojí části Karlína a Libně na zavezených vltavských ramenech, velké části Londýna, Belfastu v Anglii, New Yorku jsou na zavážkách...
Na tomhle nic nevymyslíte, jděte s projektem za statikem ... a nestavěl bych z Hebelu apod, protože ten praská, keramika vydrží víc.
A co na těch dvou metrech výšky udělat sklep, tedy založit na rostlém terénu, a pak tou navážkou to "přízemí" zahrabat a udělat z něj sklep, ve stěnách ztužující věnec proti zemnímu tlaku.
Když nepopraská základ, nemůže praskat ani porobeton ani cihla.
když praskne základ, praskne obojí.
Jak váte, že je navážka jen 2 metry a pak je rostlý terén?
- porobeton je citlivý a popraskat může
- podle dotazu soudím, že když je "navážka" 2 metry, tak že bude "navežena" na rostlý terén, proto "navážka"
OK, jasně, ale jednou na školení jsem viděl video z TaZUSu, lomové zkoušky stavebních matrošů.
Porobeton nebyl nejhorší, keramický střep praskal rychleji.
Tiez by som to riesil asi pivnicou. Aj ked su tam potom naklady na hydroizolacie a na material. Je to na zvazenie, zalezi akosa vyjadri projektant.
Kluci je to vyrešeno navážka nebude podbagrujem to trochu hloubeji a bude puvodně nezamýšlena garaž. díky za názory Tomas28