Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozbehový kondenzátor, zámena kapacity.

Je možné z dlhodobého používania prístroja nahradiť prerazený rozbehový kondenzátor 3.5uF/450V http://www.edis.com.au/2920704/CAPACITOR-3.5UF-450 V-SQUARE/pd.php
detto link:
http://www.amazon.com/uxcell%C2%AE-3-5uf-450VAC-Ca pacitor-3-5MFD/dp/B0087ZA9QU

za iný, funkčný, vykuchaný z práčky s kapacitou 1.5uF/450
http://www.ame.cz/Rozbehovy-kondenzator-1-5uF-400V -450V-_d186906_10699.aspx

Jedná sa o agregát el.motora z domácej pekárne ecg-pcb-538

Alebo je nutné použiť originálnu hodnotu.

Ďakujem za odborné vyjadrenie k veci s prípadnými následkami.

Velikost rozběhového kondenzátoru souvisí s výkonem a hlavně, jak už název napovídá, rozběhem motoru. Pokud dáš menší kapacitu, motor nebude mít plný výkon nebo se nemusí vůbec roztočit. Ovšem rozlišujeme dva typy předřazených kondenzátorů pro motory a to :
1.) Běhové - jsou na motor připojeny permanentně
2.) Rozběhové - připojují se na motor pouze za účelem rozběhu a po chvilce se odpínají nějakým kontaktem nebo zpožděním, když je jistota, že motor běží.
Ovšem ty to píšeš tak trochu zkomoleně, takže bych to tipoval na ten běhový, pro který platí to, co jsem napsal na začátku (ono to platí i pro ten druhý případ).

Osobne si nedovolím tvrdiť o aký motor sa jedná lebo je napojený na plošný spoj vybavený polovodičovými súčiastkami s digitálnym ovládaním od možnosti "krokovania" oboma smermi až po obojstranný beh.

Motor nemá žiadne označenie, má pevný rotor zo zalisovaných plechov s vinutím na plechoch statora.

Ilustračné foto:

Rotor: http://www.valco.eu/sitemanager/file/r_4_Shaft--ro tor.jpg

http://www.valco.eu/sitemanager/file/r_3_Stator--w inding.jpg

Zrejme sa jedná o permanentné pripojenie rozbehového kondenzátora.

Jedná sa mi o možnosť nahradenia kondezátora bez ujmy. Našiel som v dielni ešte kondenzátor s väčšou kapaciotu 14uF/450V. Bolo by možné zapojiť túto kapacitu.

14uF/450V

Je naopak moc, navíc dosti pochybuji, že se to do té trouby vejde.

Jen by mě zajímalo co tě vede k výměně ? To ten stávající kondenzátor odešel - prorazil se ? Nebo proč to děláš ?

Jinak odpovídající kondenzátor se dá koupit v potřebách pro elektroniky, třeba zde, firma WIMA dělá stále poměrně kvalitní kondenzátory.

Já bych zachoval původní kapacitu. U motorového kondenzátoru jde hlavně o záběrový moment při zapnutí. Pokud se mi vybavuje zkušenost kolegů co s tím laborovali, při zvyšování kapacity se záběrový moment zvyšuje až do určité hodnoty a při dalším zvyšování kapacity se záběrový moment zase snižuje.

Budem si ho nútený dať poslať z eshopu, už blbý kondík dva týždne nosím vo vozidle ale vždy zabudnem navštíviť elektro predajňu. Poštové je štyri razy drahšie než predmetný "šušeň" tovar, preto som laboroval s tým, čo mám v dielni. Smola, akurát jej skončila záruka.

Jednoducho je kondík prerazený, asi prepätím v sieti 230V alebo "žltí" v zápale práce niečo odflákli. (Tuším by som alobalom navinutým na mastnom pergamene trafil kapacitu). Nahradil som ho testom kapacitou 1.5uF/450V z pračky, len netuším, či motoru prospeje pri záťaži miesení. Rozborka/zborka trvá pri tejto pekárni (pakárni) ako u blbých pod "utajenými" skrutkami, záhybmi, cuflíkmi, šabrašúchmi.

Mal som detto pekáreň roky rokúce, bola vynikajúca, umiesila veškeré aj hutné cesto. Raz za jej životnosť som vymenil tkané, pogumované ozubené remene lenže časom sa sa aj tak zničili zuby na teflónových remeniciach, hnetacie tesnenie okolo miešacích klapiek vo vaničke sa zodralo, usw. Škoda bola, že som starú pekáreň načisto vyhodil. Za 50€ žiadna sláva ani škoda na majetku súca k vešaniu sa. Len polovičke prirástla k srdcu.