Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň v domě

Dobrý den. Zajímal by mě názor nějakého odborníka. Mám toho načteno až až, ale názory se značně liší. Tak jako spousta lidí, taky řešíme v domě problém s plísní. Přišlo se na ni úplnou náhodou… Každopádně - problém vznikl po výměně oken za plastové, špatném větrání a s příchodem prvních mrazů. V patře se nám ve třech místnostech udělaly mokré fleky na zdech a od země. Jsou to stěny, které nejsou kryté další místností (a vzniká tam tedy zřejmě tepelný most). Mfleky samozřejmě zplesnivěly - máme dva druhy plísně - klasická černá a pak taková bílá jakoby chomáčky vaty (což si nejsme jisti, zda to plíseň je). Ještě dodám, že bydlíme hned pod nezateplenou střechou, barák je starý kolem 80 let, nezateplený, z klasických cihel a okna byla orosená docela dost. Takže co teď?

Co jsme zatím podnikli:
- v první řadě jsem vše vytříkala savem proti plísni (to, že savo vyžralo 2 roky starou malbu a my dýchali chlor vem čert)
- snažím se často větrat (zatím bez větší odezvy, ale problém řešíme asi týden)
- dle vlhkoměru jsme se ze 70% dostali na 60%, ale v ložnici ráno po probuzení máme opět 70%
- odtáhl se nábytek a dala jsem tam přímotop, aby se stěny ohřály a mokré fleky uschly

Co dál máme v plánu? Je to dost na dvě věci. Máme starý kotel i radiátory a ať se snažíme jak chceme, v místnostech máme max. 18°C, v ložnici s přímotopem max. 21°C. Takže rady dobře větrat a hoodně topit jsou pro nás na nic :(… Financí moc není, takže zásadní řešení v podobě zateplení nepřichází v úvahu. Takže:

- budem kupovat el. odvlhčovač (stojí kolem 5 000kč), vlhkost v místnostech se pokusíme srazit na cca 45-50%
- stěny s plísní se oškrábou a znovu vymalují s protiplísňovou penetrací
- nábytek se dá od stěn na cca 10 cm
- bude se více větrat na menší dobu
- nebudeme sušit prádlo doma

Co myslíte, děláme dobře? Jsem z toho zoufalá, poslední 2 měsíce jsme s přítelem i po zdravotní stránce KO (určo i kvůli plísním, co jsme dýchali). Peněz moc nemáme, snažíme se, jak jen můžeme, ale už mi dochází síly. V plánu toho bylo moc, teď se to zase zastavilo a rešíme debilní plíseň. Ten barák je prostě zakletý, nikdy tam nic nešlo udělat bez problémů :(... Děkuji za každou radu

Častý dotaz u starších domů.
Nějakého odborníka si představujete jakého, na plísně, stavařinu? To že se liší názory je správné, páč ne každáý má stejné vědomosti a znalosti. Ale když toho máte načteno až až, tak jistě už víte, kde je vada.
Jelikož jsem nezkoumal Váš domek a stavební stav, můžu jen odhadovat závady ze zkušeností na jiných domech.
70% vlhkost je velká, savo je odstranění následku, nikoliv příčiny.

Pokd se ptáte jen na návrhy, které jste napsal je to správný směr, ale opět jen odstraňují následek, nikoliv příčinu.
Máte nová okna, jaká? Jaké zasklení? kde všude jsou fleky? Jaká je povrchová teplota stěny v místěch fleků?
Nemáte moc peněz a kupujete odsavač a budete ho živit elektrikou?

Pokud nezvýšíte povrchovou teplotu stěn, plísně se nezbavíte. To je fyzika.

Myslela jsem to tak, že nejsou peníze na zateplení či na větší stavební úpravy... ale to nevadí :)

Odborníka jsem myslela toho, co má s tím zkušenosti a dokázal by poradit...

Načteno mám, právě proto se snažíme dělat, co můžeme. Ale právě v jistých názorech se to liší. Hlavně zeteplit, nezateplit a kde, zvýšit teplotu v místnosti či ne atd.

Vím, že odstraňujeme jen následky, polovina viny je na nás se špatným větráním, uznávám. Proto na to jdeme - prvně následky, pak příčina

Okna jsou plastová, jsem ženská, zeptám se muže, co je to za typ...

Zkusím to vysvětlit - místnost, 4 stěny, dvě sousedí s jinými místnostmi, dvě stěny jsou venkovní. Místnost je pod půdou, vyfotím plánek.... A právě na té jedné venkovní, pod zkosenou částí se za nábytkem dělají fleky a následně plíseň.... Mokré fleky se objevily od podlahy do výšky asi 5 cm a v rozích, které sousedí s tou postiženou stěnou.

Jak změřím a zvýším povrchovou teplotu stěny?

Určitě zateplit studené stěny. Jaké to jsou, z jakého materiálu a z jaké síly.
Okna jsou dvojskla? Typ rámu je to až poslední v problému.
Zateplení vždy na studené straně, co je nad Vámi nad stropem, na podlaze půdy?
Víte jak mne nalézt on line na debatu o detailech? Zkuste vyhledávače..
Ono nelze popsat stav, když si nemůžeme doplňovat informace..
Povrch stěny se měří bezkontaktím teploměrem, nebo laiky a nepřesně, přesto teplota o něčem vypoví.
Pokojový teploměr dáte na stěnu na flek. Zakryjete ho velkým polštářem. Necháte 24 zakryté a v tu nejmenší teplotu v místnosti ho odstraníte a vyfotíte stupnici...
Zvýšit povrchovou teplotu lze buď zateplením ze studené strany, nebo přidáním tepla na teplé straně.

Vás bych potřebovala mít doma, rázem by se ladacos vyřešilo :D

Co vím, tak :
Ano, okna jsou dvojskla...
Ano, radiátory máme koupené největší možné (2m délky, tři desky a mezi nimi dvě spirály)
Nad místností je jen půda. Tzn. trámy a střecha. Zeptám se, co je tam dál. Ale nic moc už tam nebude. Není zateplená, nic...

Takže dočasné řešení (řekněme na tuto zimu), pokud jsem pochopila správně:
- zbavit se plísně (Savo)
- pořádně vysušit místnost (zkusím větráky a přímotop)
- snížit vlhkost (zkusíme podpořit el. odvlhčovačem)
- víc větrat
- seškrábat plíseň, nanést penetraci, nanést nový nátěr

Řešení do budoucna:
- zateplit půdu (nejlépe podlahu půdy)
- pořádně vytopit místnosti (tj. výměna radiátorů)

S velkýma otazníkama:
- zateplit barák alespoň ze studené strany

Potřebuji řešení aspoň na přečkání této zimy... Poté budeme řešit příčinu :(

Vážená paní, nejste sama, kdo by mne chtěl. V pondělí paní od Karových Varů, po půlhodině telefonování.
Pak ještě pán z Prahy mne zval na konzultaci..

Já bych hned dnes dal na půdu robalenou vatu, aby teplo neutíkalo stropem pryč.
Určitě odstranit ihned vše co vyrábí vlhkost.
omýt a škrábat malbu, skoro až na omítku a nechat vysychat.
Penetraci určitě ne, proč jí tam chcete?

škoda no :D...

vata se bude dnes kupovat, přímotopy jsou zajištěné a poběží naplno. až to uschne, oškrábeme to a asi zatím nechám delšídobu. v těchle mrazech se mi malovat moc nechce...

proč zamítáte penetraci? možná jsem to špatně nazvala, chci nátěr proti plísni (pro mě penetrace proti plísni)

Co plánujete udělat je v pořádku, ale samo o sobě nestačí a řeší se tím jen následky, ne příčina. Pokud se nevyskytuje jiný problém, jako je zatékání vody do zdi, příčinou je chladné klima v bytě. Musíte zvýšit teplotu aby se dostal rosný bod co nejdál za vnitřní omítku. Jestli nejste v bytě s plastovými okny schopni dosáhnout pomocí kotle a ústředního topení teplotu vyšší než je 18°C, tak to rozhodně není normální a musí to mít nějakou vážnou příčinu. Nejsou radiátory zavzdušněné? Má kotel dobrý tah? Funguje cirkulace vody? Případně pak zbývají poddimenzované radiátory nebo kotel, pokud topení dělal někdo naprosto neschopný.
V každém případě, ať už je závada v čemkoli, podíval bych se také na zateplení stropu, v jakém je stavu nebo pokud je vůbec nějaké a posílil ho na minimálně 15cm vaty. To je poměrně levná a přitom velice důležitá součást nezbytného zateplení.

Kotel je starý 25 let, horní postižené patro už nevytopí. Na jaře je v plánu nový, ale ještě jsme se rozhodli, že to poslední zimu vydržíme. Blbý nápad... Nové radiátory jsou koupeny, zkusíme je prvně nainstalovat, zda to nepomůže, ale kotel vyměnit bude oříšek, tudíž musíme vyměńovat až po topné sezóně....

Blbá otázka, kterou jsem už taky probírala ve stavebninách. Zateplit spíše strop (např. polystyrenem), nebo jít na to z půdy a zateplit podlahu na půdě?

Stáří kotle není tak podstatné, důležitější je aby nominální výkon odpovídal vypočtené tepelné ztrátě domu. Upřímně moc nevěřím, že by byl slabý, to už spíše poddimenzované radiátory. Ale to musíte vědět vy, jestli se nedá roztopit na víc než 60°C, nebo jestli vaří ale radiátory jsou vlažné, nebo jestli jsou horké ale v místnosti je pořád zima.

Způsob zateplení se musí zvolit podle skladby stropu. Pokud to bude možné, určitě je lepší zateplovat z půdy. Na podbití položit a důkladně poslepovat parotěsnou fólii a na ní vatu.

Tak asi skutečně budou poddimenzované radiátory a správným krokem je jejich výměna. Nicméně musíte tam mít opravdu velký rozdíl mezi dodanou energií a ztrátami objektu a pokud nechcete protopit nehorázně moc, zateplení se určitě nevyhnete. Opravdu, aspoň ten strop udělejte co nejdřív.
Takovéto "jeskynní klima" při max. 18°C si ani nechci představit. Musí tam být fakt zima, zvláště když je ještě vlhko a ze zdí jde chlad. To je pak zima i při 24°C.

Je tam opravdu strašně, minulou zimu to tak nebylo. Jsem zimomřivec, přítel naopak prošel studeným odchovem, takže jsem si říkala, že asi přeháním...

Radiátory jsou v plánu vyměnit do měsíce (pokud neumřeme na plíseň či zimu a vlhko), bohužel se nemůžeme hnout kvůli plísni a rekonstrukci jiného pokoje. Zateplení snad taky do měsíce zvládáme...

Člověk si říká, jestli by nebylo lepší se na všechno vykašlat a jít do pronájmu, kdy vše řeší pronajímatel :(

I tak moc děkuji za rady, zkusím je probrat s přítelem a co nejdřív realizovat

Zdravim. Je to " jednoduche", nevim jak tam dlouho bydlite ale problem je ze opravdu vam dum promrza a navic nevim teda v lete jestli vam stoupa vlhkost od zeme, delaji se mokre flicky i v letnim obdobi od zeme? ( to je ten chomacek, je to sanitr). Tak ze jako prvne bych zacal odvlhcovat, nechat otevrene okna v dome zpusobem ventilace trebas na 10 minut 3 krat denne, mela by vam klesnout vlhkost na vlhkomeru,samozrejme pak vymenit radiatory, musite topit v mistnostech aspon na 21,5°C ci 22°C. Pokud vetrani s topenim nepomuze nebo aspon vetrani, poridte si odvlhcovac vzduchu. Odvlhcovani je jen takova docasna pomoc, dum je potreba asi zateplit aby se vam nevytvareli tepelne mosty. Samozrejme zpousta tepla unika i stropem ( teplo sala vzhuru) pokud ho nemate radne zatepleny pod mrznouci pudou, zkuste aspon zateplit podlahu na pude skelnou vatou nebo kamenou v tloustce minimalne 15 cm. Rozprostrete ji tam bez pekne k sobe at tam nejou uniky tepla! Lepsi by byla i nizssi lamda( to vam poradi ve stavebninach) budto se stane to ze budete mit v dome tepleji a nebo se take muze stat ze teplo vam pro zmenu prave utece prez obvodove steny. Ja bych vetral nebo odvlhcoval zateplil tu pudu topil a cekal co to udela. Mate stejne priznaky jako jsem mel ja, musel jsem dum zateplit a s kombinaci vetrani uz mame po problemu. Jinak savo je jen docasne, budete to tam mit zase a navic taky pekne smrdi s kombinaci plisne, mam osvedceny vapenny nater pokud to mate i na bilych stenach a hlavne v rozich, stoji to par korun a zarucene vam to plisne po nateru delat nebude, jen ty fleky ale to uz jsem vam psal. Pokud tedy mate nekde mokre fleky na bile barve vysusit, odstranit plisen trebas savem z lehka oskrabnout, ofoukat do sucha a pretrict vapennym naterem. Jinak ano, v loznici je vzdy nejvetsi vlhkost, dychate tam 7 hodin a rosi se pary na skle a i trebas na zdivu, take mame po ranu do ctvrtky vlhke okno i kdyz mame mikroventilaci.

Dobrý den,tazatelko,kolik máte komínů ,nejlepší by bylo použít normální ověřené staré petry,nebo krbovky na dřevo a prostory vysušíte i v mrazech,budete topit i větrat a stále bude teplo.Nějakými přímotopy se zrujnujete a nepomůže to tolik jako pořádná kamna.Potřebujete vytvořit suché teplo,nějaké pohlcovače to nezařídí,každou chvíli budou plné vody,ale nikdy to neskončí,vlhko stále přichází z venku.Vím o čem píšu,podobnou sitaci má kamarád v pronajaté prodejně.:-)

Pokud vloni problém nebyl, tak je otázka, co se změnilo. Při netěsných starých oknech tam byla ještě větší zima?
Kontrola komína a vyčištění, hledání prasklin, kontrola a vyčištění kotle, palivo - suché, kvalitní. A nenechte do rána vyhasnout, pak stěny prochladnou.
I ta rada s kamny typu Kerpen je dobrá, pokud máte komín. Přímotop je levnější, ale sežere vás spotřebou.

Zdravím, přečetl jsem si tuto velmi zajímavou diskuzi (bydlíme také pod půdou ve starém domě, nezatepleném, v ložnici malé problémy podobného rázu, ale sousedé nás zateplit půdu nepustí). Nevšiml jsem si odpovědi (možná zajímavé) co se změnilo od poslední zimy že "minulou zimu to tak nebylo"? Ráno máte ledové radiátory protože topíte v kotli na tuhá paliva a kotel do rána vyhasne? My třeba máme kotel plynový ale sousedi nám povolili do bytu jen jedny stupačky takže jsme si museli vypomoci oběhovým čerpadlem které se nám v pozdějších letech zasekávalo. Tak jestli nemáte problém i s tímto? Přímotop je rychlejší řešení ale já bych asi přidal další radiátor...

Po povodnich mame porad problemy v prizemi. Vysouselo se topi se zatepleno podrezane atd a plisen je porad. Savo uz nepouzivame... Dozvedéi jsem se o nejakym druhu hub ktery se zivi plisni. Je to baleni nekde v barvy laky asi 300kc. Melo by to snad byt na 2-3roky uz se nepamatuju.

Jelikoz jsme ted malovali a davali koberrc novej tak ze to zkusime. Je tam pytlicek co se dá do vody promicha a zed se natre jen tou vodou. Potom je tam pytik co se dá primo do barvy a maluje se s tim... Vice info urcite nekde bude.

Zatim nemohu rict jestli to k necemu bude ale urcite to stoji
vyzkouseni

E:
http://m.heureka.cz/malirske-naradi-doplnky/bio-re pel-biorepel-chytra-houba-1x1g-a-1x2g/recenze/

Dobrý den. I já jsem se po výměně oken potýkala s plísní a trvalo dlouho než jsem se jí zbavila. Savo Vás zbaví na chvíli černých fleků a to je asi tak všechno. Nyní ˇnejméně 2x za měsíc pořádně zatopím v kamnech a dvě okna nedovírám úplně. Domek je starý 60let, cihlový, stěny nezateplené, ústřední topení. Větrat alespoň 3x denně 2 až 3 minuty a všechny místnosti najednou.

Takže nové info...

Druha místnost vystříkaná savem. Nábytek hooodně poničený plísní. Otevřela jsem okno na cca hodinu. Bohužel až do rána se už místnost nevytopila a po probuzení tam bylo 13 stupňů a 71% vlhkosti... Poté jsme sem umístili přímotop a pravidelně se větralo co dvě hodiny na 5 minut... Momentálně tam je 20.3 stupně a vlhkost je na 66%... Víc se to už opravdu asi nevytopí. Spoléhám trochu i na to, že už nehlásí mrazy...

Snad už to bude jen dobré....

Pokud mate nabytek zasazen plisni namychejte savo s teplou vodou a i vnitrky dokonale umyjte, zada kde je napadnuty sololit take vysavujte, vysuste primotopem a potom natrete postizene misto trebas hasenym vapnem a nebo jak jsem psal vapennym naterem (pruh od spodu 15 az 20 cisel). Minimalne at je nabytek 10 cm od zdi! Na hodinu nemusite okno otvirat, staci trebas 4 krat denne pootvirat okna cca na 5 minut aby to protahlo cely dum, pak zavrit a topit co to da a potom to zas po nejake hodinnce zopaknout.Ale rikam pokud neudelate urcita opatreni do budoucna co jsme vam psali tak to dobre nebude, vzdycky se to projevi, trebas v mensi mire ale projevi.

Také řeším tento problém.Plíseň musím hlídat a okamžitě stříkám Savem.Dala jsem za postel a do rohu plastové nádoby.První jsem propíchala,dala do ní sůl a položila do druhé /do které jsem dala zátky,aby první byla částečně nad dnem první/.Sůl pohlcuje většinu vody.Za čas sůl vyměním a dám novou.Do odvlhčovače kvůli ceně nechci zatím jít.Potom jsem do rohu koupila větráček,který ráno a večer pustím,aby se zajistila cirkulace vzduchu.Samozřejmě alespoň 2x denně krátce větrám.
Prádlo opravdu nechce doma sušit,mám vyzkoušené,že se odpaří spousta vody do místnosti.
Je to boj!!!

Dobrý den,

také jsem řešil něco podobného. Doporučuji (kromě těch již zmíněných stavebních úprav) nějaký zdroj sálavého topení. Například nějaký infrapanel. Je pravdou, že má vyšší pořizovací náklady, ale rozhodně má nižší provozní náklady a především svým fungováním přispěje k řešení Vašeho problému. Dá se připojit do normální zásuvky buď přes nějaké teplotní čidlo nebo časový spínač (tak to řeším já - mám to nastaveno tak, aby to začalo topit hodinu před tím, než dorazím z práce. Následně zatopím v kotli a panel vypínám). Ale jestli tam máte trvale 18°C možná to ani vypínat nebudete. Je ale důležité, že je to nezávislé na stávajícím topném systému. Další klad je, že tento panel ohřívá přímo předměty. Tedy například tu Vaší problematickou zeď, ale i lidi. Díky tomu se zvyšuje taková ta pocitová teplota. Na sobe mám odzkoušeno, že o cca 1-2°C. Také to topí rovnoměrněji než normální topení. Nebudu tu dělat reklamu přímo nějakým firmám, ale prostudujte to - na internetu je to už teď spousta. Myslím, že je to lepší investice, než odvlhčovač.

Kdybyste se chtěla na něco zeptat, klidně to udělejte.

Takže malé info, jak se pokročilo:

- půda zateplena a rázem se v místnostech oteplilo o 2°C (samozřejmě ne v těch největších mrazech, co už byly)
- větráním jsme docílili vzdušné vlkosti na 55-60%
- pořádně jsme odvzdušnili radiátory a naplnili expanzku vodou
- možná i díky olejovému přímotopu máme v ložnici příjemných 21°C
- stěny se vystříkali savem, po zaschnutí se s malbou oškrábali cca nad 10 cm od viditelné plísně
- nábytek se dal asi 10 cm od stěny, snad je to dost pro cirkulaci vzduchu
- konečně se ani okna nerosí (jen v ložnici po probuzení a v koupelně, ale to je normální - 2x vyvětráme a je to pryč)
- ani stěny nejsou mokré, takže super
- nábytek, co byl plesnivý jsem zkusila pořádně umýt roztokem sava a poté jar.Šlo to hezky dolů, zatím to vypadá, že se plíseň do dřeva nezažrala, ale sleduji to. Zadní stěny z nábytku by se jinak musely vyhodit

Uvidíme, jak dál. Každý den svítím za nábytek, zda neuvidím novou plíseň či vlhké zdi. Zatím je vše v pořádku, snad jsme se nejhoršího zbavili.

Po topné sezóně se vymění kotel i radiátory, třeba to ještě trochu pomůže...

Jinak - nechci vidět ty účty za elektriku, přímotopy (ač olejové) běžely celkem dost. Njn, za vlastní blbost se platí...

A děkuji za rady :)

Právě že mě by bílá nevadila, přítel ji zavrhuje, jak jen může. Takže bílá bohužel nebude :(

Nemáte jiné řešení na barevné nátěry? Třeba s fungicidní penetrací, co se běžně koupí v obchodě barvy-laky? Je to vůbec k něčemu?

Zkuste se zeptat ve specializovanem obchode jestli je mozno do vapenneho nateru pridavat nejaky pigment. Co vim tak vapno je agresivni. Ale trebas postupem casu jse na neco prislo. Nebo je jeste moznost prebilit dum jen 1 ridsi vrstvou (zacistovak) a pak na nej aplikovat barvu, ale radeji si to overte. Dale pak protiplisnove pripravky to je jen na oko. Zkoro vetsina pomaha jen kratkodobe a hlavne vzdy se musi odstranit pricina plisni. Musite patrat po spec. obchodech a oni vam poradi. Co mam vyzkouseno tak vapno je opravdu zabijak plisne a desinfekce. Vsak uz nasi predci vedeli proc jej davat do chlivu a do chalup.-)

Bylo toho zodpovězeno dost.Ale podle mě savo není na odstraňování plísně dlouhodobě.Ten světlý povlak na zdi bude sanitr díky vlhkosti na stěně.Podobný problém jsem řešil v rozích místnosti.Dnes je plno přípravků proti plísni Já ještě ve dvacátém století koupil na plíseň přípravek lastanox který používali zahradníci ve sklenících.Koupil jsem ho 10lt.a od té doby když maluji tak jej přidávám do malby i když jsem barák zateplil.Nevím jestli se ale ještě vyrábí.Pokud jej seženete tak stačí plesnivé místo ošetřit a na dlouho máte po problému.ale není to na vždy.Ona se ta vlhost sráží hlavně v zimě.