Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň v domě

Dobrý den. Zajímal by mě názor nějakého odborníka. Mám toho načteno až až, ale názory se značně liší. Tak jako spousta lidí, taky řešíme v domě problém s plísní. Přišlo se na ni úplnou náhodou… Každopádně - problém vznikl po výměně oken za plastové, špatném větrání a s příchodem prvních mrazů. V patře se nám ve třech místnostech udělaly mokré fleky na zdech a od země. Jsou to stěny, které nejsou kryté další místností (a vzniká tam tedy zřejmě tepelný most). Mfleky samozřejmě zplesnivěly - máme dva druhy plísně - klasická černá a pak taková bílá jakoby chomáčky vaty (což si nejsme jisti, zda to plíseň je). Ještě dodám, že bydlíme hned pod nezateplenou střechou, barák je starý kolem 80 let, nezateplený, z klasických cihel a okna byla orosená docela dost. Takže co teď?

Co jsme zatím podnikli:
- v první řadě jsem vše vytříkala savem proti plísni (to, že savo vyžralo 2 roky starou malbu a my dýchali chlor vem čert)
- snažím se často větrat (zatím bez větší odezvy, ale problém řešíme asi týden)
- dle vlhkoměru jsme se ze 70% dostali na 60%, ale v ložnici ráno po probuzení máme opět 70%
- odtáhl se nábytek a dala jsem tam přímotop, aby se stěny ohřály a mokré fleky uschly

Co dál máme v plánu? Je to dost na dvě věci. Máme starý kotel i radiátory a ať se snažíme jak chceme, v místnostech máme max. 18°C, v ložnici s přímotopem max. 21°C. Takže rady dobře větrat a hoodně topit jsou pro nás na nic :(… Financí moc není, takže zásadní řešení v podobě zateplení nepřichází v úvahu. Takže:

- budem kupovat el. odvlhčovač (stojí kolem 5 000kč), vlhkost v místnostech se pokusíme srazit na cca 45-50%
- stěny s plísní se oškrábou a znovu vymalují s protiplísňovou penetrací
- nábytek se dá od stěn na cca 10 cm
- bude se více větrat na menší dobu
- nebudeme sušit prádlo doma

Co myslíte, děláme dobře? Jsem z toho zoufalá, poslední 2 měsíce jsme s přítelem i po zdravotní stránce KO (určo i kvůli plísním, co jsme dýchali). Peněz moc nemáme, snažíme se, jak jen můžeme, ale už mi dochází síly. V plánu toho bylo moc, teď se to zase zastavilo a rešíme debilní plíseň. Ten barák je prostě zakletý, nikdy tam nic nešlo udělat bez problémů :(... Děkuji za každou radu

Takže malé info, jak se pokročilo:

- půda zateplena a rázem se v místnostech oteplilo o 2°C (samozřejmě ne v těch největších mrazech, co už byly)
- větráním jsme docílili vzdušné vlkosti na 55-60%
- pořádně jsme odvzdušnili radiátory a naplnili expanzku vodou
- možná i díky olejovému přímotopu máme v ložnici příjemných 21°C
- stěny se vystříkali savem, po zaschnutí se s malbou oškrábali cca nad 10 cm od viditelné plísně
- nábytek se dal asi 10 cm od stěny, snad je to dost pro cirkulaci vzduchu
- konečně se ani okna nerosí (jen v ložnici po probuzení a v koupelně, ale to je normální - 2x vyvětráme a je to pryč)
- ani stěny nejsou mokré, takže super
- nábytek, co byl plesnivý jsem zkusila pořádně umýt roztokem sava a poté jar.Šlo to hezky dolů, zatím to vypadá, že se plíseň do dřeva nezažrala, ale sleduji to. Zadní stěny z nábytku by se jinak musely vyhodit

Uvidíme, jak dál. Každý den svítím za nábytek, zda neuvidím novou plíseň či vlhké zdi. Zatím je vše v pořádku, snad jsme se nejhoršího zbavili.

Po topné sezóně se vymění kotel i radiátory, třeba to ještě trochu pomůže...

Jinak - nechci vidět ty účty za elektriku, přímotopy (ač olejové) běžely celkem dost. Njn, za vlastní blbost se platí...

A děkuji za rady :)

Právě že mě by bílá nevadila, přítel ji zavrhuje, jak jen může. Takže bílá bohužel nebude :(

Nemáte jiné řešení na barevné nátěry? Třeba s fungicidní penetrací, co se běžně koupí v obchodě barvy-laky? Je to vůbec k něčemu?

Zkuste se zeptat ve specializovanem obchode jestli je mozno do vapenneho nateru pridavat nejaky pigment. Co vim tak vapno je agresivni. Ale trebas postupem casu jse na neco prislo. Nebo je jeste moznost prebilit dum jen 1 ridsi vrstvou (zacistovak) a pak na nej aplikovat barvu, ale radeji si to overte. Dale pak protiplisnove pripravky to je jen na oko. Zkoro vetsina pomaha jen kratkodobe a hlavne vzdy se musi odstranit pricina plisni. Musite patrat po spec. obchodech a oni vam poradi. Co mam vyzkouseno tak vapno je opravdu zabijak plisne a desinfekce. Vsak uz nasi predci vedeli proc jej davat do chlivu a do chalup.-)