Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Trojfáze

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl Trojfázovému vinutí do trojúhelníku a mezi Trojfázovému vinutí do hvězdy.. Je nějaký rozdíl v zapojování ? mám motor na 380v/220v a 380v je trojfázové vinutí do hvězdy a když chci aby do motoru šlo 220v tak je trojfázové vinutí do trojúhelníku.. Jak se to zapojuje na 220v a jaký je mezitím rozdíl ? a může se to stejně zapojit jak na 380v tak i na 220v nebo se to jinak zapojuje ? Děkuji

a ještě se chci zeptat jestli když místo do hvězdy to zapojím to trojúhelníku nebo naopak může mi vyhořet motor ? nebo se něco přepálit nebo vyhodit pojistky ?? nebo to nic neudělá ale jen nepojede motor kvůli tomu že to mám špatně zapojené ?...

ale nejde ten motor nikdy provozovat na jednu fazi

Na jednu fázi motor provozovat jde, ale je to "prasárna" hned z několika důvodů - celý výkon visí na jediné fázi + fázový posun vyvolaný kondenzátorem není 120°, ale cca 80° (maximálně 90°, ale to v ideálním případě)

Ale k otázce tazatele - ano, rozdíl v zapojení do trojúhelníku a hvězdy se opravdu od sebe liší - doporučuji kouknout na wikipédii

Tak on by sel i hezky - usmernovac a patricnej stridac eventualne rovnou i s frekvencnim menicem. To by ani nebyla zadna prasarna, ba prave naopak. Ale je jen malo pripadu kdy je to to opravdu spravne reseni.
Varianty pomocnych kondiku bych ani nezminoval - pokud je to tak vykonej motor, ze u nej ma smysl prepinani hvezda/trojuhelnik, tak ten kondik vyjde stejne tak blbe, ze snad bude lepsi se poohlidnout po jinym motoru.

a ještě by mě zajímalo jak zapojit tlakový spínač ke kompresoru... taky od toho tlakového spínače vedou 3 fáze.. chtěl bych to udělat takhle: 3fáze z 220v bych chtěl připojit k elektromotoru jak jsem popisoval na 220/380 zapojit to do trojúhelníku přes stykač a ten tlakový spínač zapojit do stykače.. šlo by to takhle ??

Věřte, příteli, že zapojit 3fázový motor 380V/220V (taky 3fázových) jen na jednu fázi 220V dá dost práce i ZKUŠENÉMU elektrikáři - mnohý elektrikář to ani nezvládne, pokud se tím běžně nezabývá. Jde to, ale má to značná omezení výkonu, rozběhového a kroutícího momentu a pokud chcete takový motor použít ke kompresoru, skoro s jistotou Vám řeknu, že to nebude fungovat. Doporučuji navštívit nejbližší převíjárnu motorů, kde to umí nejen zapojit, ale především i spočítat.
A jestli může takový chybně zapojený motor shořet? Ano, pokud se bude vlivem podpětí a tedy nadproudu přehřívat, poškodí se teplem izolace vinutí, dojde ke zkratu mezi závity, kostrou a motor bude nutné kompletně převinout (částečně to nejde).
P.S.: Jak chcete "udělat takhle: 3fáze z 220v bych chtěl připojit k elektromotoru", když tři fáze u 220V nemáte? (nebo ano?) :-/