Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlhkost prosakuje do sklepa

Zdravím vespolek,
mám podzemní stavbu, ze které bych chtěl udělat sklep pod rodinným domem. Dvě zdi sklepa budou zároveň nosné zdi domu. Statik říkal že to půjde. Ovšem mám takový problém. Do té podzemní stavby prosakuje voda (spíše vlhkost než že by tam ta voda byla přímo vidět). Dělá mi to v dolních rozích a těžko říct jestli to prosakuje ze svislé stěny nebo zespodu přes podlahu. Jak vyřešit takový problém? Známý mi říkal že se dělají nějaké chemické injektáže - je to řešení pro můj případ?

Tomáší,
mám na ruce puchýřek. Od čeho nevím, pomůže mi nastička?
Tak nějak se ptáte vy. Bez toho, aby někdo místo podrobně prohlédl, zjistil příčinu a našal vadu, Vám nikdo nesdělí, zdali pomůže injektáž. Jen vím, že účinnost chemické clony je od 30 do 70%. Ale nikdy 100%.

Chápu ten systém Delta-PT správně? Ta fólie se přidělá na zdi, s tím že dole u podlahy a nahoře u stropu bude mezera aby tam proudil vzduch? To je tedy řešení asi spíše pro vlhké stěny, jenže mě se ta vlhkost objevuje i v dolních rozích (ve spojení podlahy a svislé stěny) - tedy v tom místě kde má ta fólie mít mezeru.
Podlahu budu zvedat ještě o cca 10-15cm. Mám tam dát pod ten nový beton třeba IPU s tím že bude na krajích trčet nahoru kolem stěn a potom se schová za tu fólii DELTA-PT?

Je toto řešení možné?

Původně jsem chtěl celý ten sklep zvenku odkrýt a udělat novou izolaci třeba nopkovou fólií. Jenže to bych musel kopat do hlouby cca 3.5m po celém obvodu, v takové hloubce nikde nevyvedu drenáž. Další otazník je jak byla zaizolovaná podlaha, pokud tam nějaká izolace vůbec je. Aby se mi ta voda netlačila zase zespodu když zaizoluju svislé zdi. Tato varianta je finančně asi nejnákladnější, a do toho se mi moc nechce.

Podlahu musíte samozřejmě odizolovat. Já měl původně v projektu odizolování podlahy + vybudování předstěny -síla 10 cm s ventilačními otvory. Z důvodu zmenšení prostoru jsem použil Delta PT. Ventilační mezery jsou asi 1cm u podlahy a stropu.
Měl jsem vlhké zdi cca 35%. Na podlaze nebyly viditelné fleky po vlhkosti.

Takže to udělat zhruba tak jak jsem psal? Na podlahu zevnitř položit IPU s tím že bude u stěn trčet nahoru třeba 10cm nad ten nový beton kterým se zaleje ta IPA? A na zdi potom dát Delta-PT? A pak asi udělat v tom sklepě nějaký průduch ať to větrá?

Tomáši, lze to tak napsat, že ve sklepě postavít nový sklep, který bude nově odizolován. Dříve se to tak dělalo, že se uděla beton, na něm lepenka. Pak se vyzdila štorcka, polepila se lepenkou zevnitř a spojila s lepenkou na podlaze. Pak se teprve stavěla obvodová stěna, která byla chráněna tou lepenkou na štorce.
Ve Vašem případě lze postupovat podobně, jen odvětrání musí jít přes zeď ven, nikoliv ve sklepě dole a nahoře..

No, takže jsme zjistili že ta stavba není zvenku izolovaná vůbec. Tím pádem injektáž zavrhuju, protože jakmile to prosakování někde vyřeším, může se objevit jinde. Asi jsou teda dvě možnosti, buď to odkopat až pod základ a zaizolovat nopovou fólií. Nebo to odkopat, zbourat až po spodní desku, tu odizolovat a vyzdít to na ní znova, spolu s novou izolací. Druhý způsob bude asi jistější?

Dále jsme zjistili že ta podzemní část stavby je udělaná tak, že podlaha je vylitá z betonu a na tom jsou kolem dokola postavené panely (stěna je ze dvou panelů vedle sebe - celková šířka cca 300mm) a tyto panely jsou nahoře svázané věncem. Nadzemní část byla udělaná stejně, přijel bagr a bylo to na zemi během půl hodiny. S tou podzemní částí po odkopání by si asi taky poradil rychle. Nechat tam jen tu spodní desku a prostě to vyzdít znova. Dvě stěny sklepa budou nosné zdi domu. Přijde mi to taková sázka na jistotu.

Chtěli jsme ušetřit za topení a tak jsme letos skoro vůbec netopili. To mělo za následek, že nám začal plesnivěť sklep a kuchyň. Dokud se topilo normálně, tak bylo vše OK. Na internetu jsem si našel, že plíseň mám odstraňovat za mokra. Nejprve natřít přípravkem proti plísně, který neobsahuje chlór. Pak čistým lihem vydezinfikovat. Pak znovu navlhčit přípravkem proti plísni, kompletně oškrábat zeď, aby se člověk zbavil i mycelia, pak do barvy přidat přípravek proti plísni (jako prevenci) a teprve potom natřít.

Tento postup se mi zdá zdlohavý. Máme doma plynový hořák, který se používá například na asfaltovou izolaci. Chci se zeptat, zda lze plíseň zabít také tímto hořákem, že by se celá žeď kompletně opálila buď tímto hořákem, nebo horkovzdušnou pistolí. Zabije to tu plíseň, nebo by mycelium mohlo přežít? Spálí to i spóry, nebo místo které nebude zasaženo plamenem přímo a bude pouze teplé stihne rozprsknout spóry do okolí? Případně co celou zeď ošetřit lihem a pak zapálit? Šlo by takto zeď ošetřit?

Další věc dotaz. Myslíte, že plíseň vznikla tak rychle opravdu jen díky tomu, že jsme netopili, nebo mohlo jít o shodu náhod a odněkud se nám do domu mohla dostat vlhkost, která spíš než netopení, způsobila vznik plísní? Dokáže to člověk zjistit sám, nebo je na to třeba pozvat nějakou firmu? Máte někdo zkušenosti s firmou completsan? Díky všem za rady.

Pokud by byl nějaký nápad jak se zbavit plísně bez škrábání a malování budu za něj rád. Nechce se mi kompletně stěhovat veškerý nábytek, malovat a pak se s tím vším stěhovat zpět.