Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sušení ořechů

Ahoj,

zaplodil ořešák a při hrabání listí jsem nasbírali hromady ořechů, bylo mi líto je shrabat. Problém je, že nevypadaly ze slupek, ale spadli i se slupkou a ta teď na zemi zčernala a když se to loupe, je z toho takové bláto. Pokud se ořechy očistily a oschly, normálně zesvětlaly a jsou v pohodě.

Můžu je předsušit i s tou slupkou, ať se s tím líp pracuje, nebo pak nepůjdou vyloupat? Co myslíte?

Tenhle problém s ořechy je letos celkem rozšířený. Také nás to postihlo, myslím tu černou blátosrajdu. Když jsme ořechy sušili bez většího očistění, hodně chytaly nějakou bílou plíseň (viz. fotky). Tak jsme je očistili co to šlo a celkem sprostě proprali v sudu s vodou. Plavou, tak se jim musí hodně pomáhat, ale výsledek je ohromný. Pak je normálně sušíme a teplota sušení by prý neměla přesáhnout 25°C.

[3657-tn-12-03-18-jpg]-[3658-tn-12-28-05-jpg]

Otec to dělá následovně: ořechy oloupe ze zelenýho nebo černýho jak to de, pak je nahází do menšího sudu s vodou a čistí je vrtačkou, na které má vyrobený kartáč ze dvou rejžáků přidělaných na míchadle na maltu. Pak je rozloží na síto aby oschly. Tak nic neplesniví. Po večerech je potom průběžně louská a ty jádra dosušuje na radiátorech na dírkovaných sušácích.

To je dobrý fígl, já jsem je drhnul v loupačce na brabory s nerez povrchem ke staré ETě.
Na ebastlírně je někdo sušil v sušičce, ale tam se papíráky imho hned rozbijí a ta teplota bude taky vyšší. Černá šlupka je antraknoza, choroba ořešáků, sice bylo dlouho sucho, ale asi pak ty vydatné deště...