Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dům na klíč. Dřevostavba? Jaké je nejlepší řešení? K dispozici mám 1 500 000Kč.

Přeji pěkný večer všem,
půjdu rovnou k věci. Mám k dispozici 1 500 000Kč + pár korun z pojištění (cca. 150 000Kč). Také mám přítelkyni a rádi by jsme konečně bydleli spolu ve SVÉM. Mám pozemek o rozloze 25000m2.

Napadl mě nějaký dům na klíč, dřevostavba nebo tak. Nějaké doporučení? Pokud by jste byly na mém místě jak by jste situaci řešili? Co by jste stavili?

Děkuji za rady. Kuba.

loading...
Předmět Autor Datum
Abych to ještě trošku uvedl na pravou míru. Toto jsem našetřil a nemám v plánu si něco půjčovat. Zkr…
Kuban58 06.10.2015 23:04
Kuban58
Pomohly by alespoň nějaké údaje o plánovaném domku. Já postavil za 1500 000 přízemní bungalov o 140…
iconek 06.10.2015 23:40
iconek
Když umíš tak pěkně šetřit, tak to bych ještě pár měsíců vydržel a našetřil dost na to, abych si moh…
J-K 07.10.2015 12:37
J-K
A co třeba něco takového (ale já s tím zkušenosti nemám)? www.mobilheimcentrum.cz
Yarda 07.10.2015 07:30
Yarda
Tak s timahle penezma se da urcite lip nez mobilheim. Opravdu ten pozemek ma 2.5 hektaru? To je stra…
bahno 07.10.2015 12:51
bahno
Nechali jsme si stavět dřevostavbu na klíč, 150m2 s přípravou podkroví na případnou budoucí vestavbu…
pařez 07.10.2015 17:13
pařez
Nějaké doporučení? Pokud by jste byly na mém místě jak by jste situaci řešili? Co by jste stavili?…
milan.cukrar 07.10.2015 18:30
milan.cukrar
Máte na pozemku zavedené sítě? voda, odpad, el.en? pokud ne, tak je to + dalších 150tis. Jinak za 1,…
Requied 07.10.2015 22:02
Requied
Pozemek 25000m2 je super (mám 13000m2 a doufám, že se mi to povede rozšířit), za 1,5 milionu zděný d…
pc 08.10.2015 20:45
pc
jasně... a kvůli tomu pytli se Vám dům a vše v něm udusí jak nebude moct dýchat... :-)
Requied 08.10.2015 21:02
Requied
KAZDEJ soucasnej barak je utesnej pytel, pokud ma splnit normy. Pokud ma bejt lepsi nez normy, je to…
bahno 08.10.2015 23:16
bahno
pc, mýlíte se s igelitovým pytlem, ale máte na to právo. Jestliže si chcete postavit dírovaný barák,…
milan.cukrar 09.10.2015 10:17
milan.cukrar
Bahno: můj LAICKÝ názor - požadovaný tepelný odpor, asi na hraně, splní i jednovrstvá konstrukce obv…
pc 09.10.2015 13:19
pc
A o tom to je, nevíte o cem pisete a je to jen Vas LAICKY názor... -Rekuperace rozhodně nemicha čis…
Requied 09.10.2015 14:16
Requied
Jen mne tak napadlo - pokud bych měl stavět dům, jestli by nebylo dobré pouvažovat, že postavit něco… poslední
Yarda 09.10.2015 14:33
Yarda

Abych to ještě trošku uvedl na pravou míru. Toto jsem našetřil a nemám v plánu si něco půjčovat. Zkrátka chci jít do života (je mi 20let) bez půjček a normálně fungovat. peníze nějaké jsou a já doufám, že to s nimi půjde bez hypotéky apod... Bohužel mám dost zadlužených, odstrašujících případů (příbuzných) a nelíbí se mi to...

Děkuji tedy za jakékoliv rady.

Pomohly by alespoň nějaké údaje o plánovaném domku.
Já postavil za 1500 000 přízemní bungalov o 140 m2, stavba z porfixu,valbová střecha s krytinou Km bet...., dva pokoje, ložnice, koupelna, dvě WC,TM, kuchyně s obývákem, šatna, spíž.Včetně veškerého základního vybavení (kuchyňská linka, dlažba, obklady, plovoučky, elektrokotle, krbových kamen, komína atd).
Izolace domu polystyrenem je 180 mm na fasádu, 200 mm v podlahách a 300 mm vaty nad stropy.Vlastní studna, ČOV, elektriku jsem si dělal sám. zbytek na klíč od blízkých soukromníků.

Záleží, jaké máte nároky a požedavky na kvalitu (ony jedny vnitřní dveře stojí třeba 1500 kč a nebo taky 6 tisíc.)

Tak s timahle penezma se da urcite lip nez mobilheim.
Opravdu ten pozemek ma 2.5 hektaru? To je strasliva plocha, spis uz docela velky pole. Mam desetinu a porad je to hodne nadprumerne velkej pozemek. Je stavebni? Prvne si zjistit, co vlastne se na nem da postavit, jakej je uzemni plan a regulativ. Z toho se pak odpichnout co dal.
Co se financovani tyce, 1.65MKc by na barak docela mohlo stacit, no nebal bych se pucit si rekneme 300kKc navic, splatky budou minimalni a pokud to bude ku kvalite veci, je to rozhodne rozumny. Ale samozrejme, bez dluhu se dejcha lip, tomu rozumim.

Nechali jsme si stavět dřevostavbu na klíč, 150m2 s přípravou podkroví na případnou budoucí vestavbu. Cena na klíč byla 1,700tis.( je to 6 let).teď jsem četl katalog bungalovy 2015, a těch domků do 1,5mil. tam je hned několik. Doporučuji prohlédnout. K ceně domku však připočtěte, ploty chodníčky garáž, nebo stání pro auto a to věřte nejsou malé peníze. Pokud však máte pozemek 2,5 ha, jak píšete ,nebylo by rozumné kousek prodat a potom se nemusíte ohlížet na korunu? Sám mám pozemek 1500m2 tedy zhruba šestnáctinu a myslím, že to není málo.
Ještě bych chtěl upozornit, nevím v jaké jste fázi, jaký je pozemek, ale vybudování sítí, příjezdové cesty, povolení , projekt atd. jsou další náklady.( z Vašeho dotazu, jsem si nebyl jistý jestli je ta částka jen na dům, nebo na vše .Proto jsem se tak rozepsal.)

Nějaké doporučení? Pokud by jste byly na mém místě jak by jste situaci řešili? Co by jste stavili?

Kubo,

Doporučení na firmu, nebo na způsob výstavby?
Já bych určitě dělal dřevostavbu, ale kvalitní. Páč většina domů má kus dřevostavby.
Barák lze určitě za tyto peníze postavit, ať je ze dřeva, betonu, cihel, ekostaveb a pdobně. Záleží jak velký a jaké vybavení. Třeba koupelna za 30 nebo 300 tisic?

Pozemek 25000m2 je super (mám 13000m2 a doufám, že se mi to povede rozšířit), za 1,5 milionu zděný domek svépomocí, dřevostavbu určitě ne (dřevostavba je vpodstatě bydlení v igelitovém pytli, protože místnosti zevnitř jsou oblepené parotěsnou zábranou, a stojí to zhruba stejně, jako zděný. Dřevostavba z masivu, klasická roubenka, jestli máte les, tak asi proč ne.) Nesnažit se to dělat velký, nesnažit se "tvořit", to nechat na architektovi a vyhnout se typovým domům a jejich dodavatelům.

KAZDEJ soucasnej barak je utesnej pytel, pokud ma splnit normy. Pokud ma bejt lepsi nez normy, je to uplne utesnej pytel. Resi se to bud dukladnym dodrzovanim "navodu k pouziti", tj. vetrat 3x denne, nebo instalaci vzduchotechniky. Jinak to ale nejde, nedosahnes jinak na teplotni uspornost dneska vyzadovanou. Takze zdenej, drevo nebo ocel, vysledek stejnej.

pc, mýlíte se s igelitovým pytlem, ale máte na to právo.
Jestliže si chcete postavit dírovaný barák, kudy utíká teplo a vzduch, tak klidně. Roubenka je energeticky náročná. Zděný barák a dřevostavba stejných rozměrů určitě nestojí zhruba stejně, ale asi 10-15% rozdílu.

Bahno: můj LAICKÝ názor - požadovaný tepelný odpor, asi na hraně, splní i jednovrstvá konstrukce obvodové zdi, bilanci kondenzátu ne. Ale se zateplením minerální vatou, určenou na fasády (vlákna desek kolmé ke zdi), to pořád je prostupné pro vodní páru. Oproti dřevostavbě, kde ty místnosti máte zevnitř doopravdy oblepené igelitem (parotěsnou zábranou). Když budete chtít barák v pasivním standartu, tak to bude opravdu utěsněné + vzduchotechnika + rekuperace + systém měření a regulace.

Mně přijde, že komfort je právě v těch jednoduchých věcech, když chci vyvětrat otevřu okno, když je mi zima, ve sklepě přiložím do kotle. Nechci vzduchotechniku, rekuperaci, muset měnit filtry, mít to stále napojené na elektřinu, dýchat upravený, částečně smíchaný čerstvý a vydýchaný vzduch, počítat s životností jednotlivých komponent a jejich opravami nebo výměnou, nevím jestli tam jsou i nějaké povinné revize atd ... ta možná úspora, mi přijde že za tohle všechno nestojí. Navíc teď dochází ke změnám podnebí, které zatím v ČR vypadají na celkové oteplování.

Další výhoda masivních konstrukcí oproti dřevostavbě je jejich schopnost akumulace.

milan.cukrar: S energetickou náročností roubenky souhlas, tepelný odpor dřeva i tloušťka stěny dohromady žádný skvělý výsledek nedají, ale kamarád si postavil chalupu, asi z třetiny roubenou, protože má vlastní les + si sám řeže dřevo, takže pořizovací náklady byly minimální, tam si myslím, že to smysl má. V dřevostavbě jste opravdu v prostoru dokonale oblepeném igelitem (parotěsnou zábranou), ten název "dřevostavba" je z hlediska toho bydlení pouze marketing, bydlí se v igelitovém pytli, když v tom někdo chce žít, proč ne, ale proč si to nepřiznat. S rozdílem 10-15% v pořizovací ceně souhlas, ale to mi přijde moc málo na to rozhodnout se pro dřevostavbu, to by ten rozdíl musel být okolo 50%.

A o tom to je, nevíte o cem pisete a je to jen Vas LAICKY názor...

-Rekuperace rozhodně nemicha čistý vzduch s použitým, ale díky tepelnemu vyměniku ho pouze ohřeje. A diky tomu máte v domě neustále čistý a čerstvý vzduch.

- I v pasivním domě si muzete otevřít okno, ale když to neuděláte tak díky rekuperaci šetřite 70 a vice % energie kterou jinak bez užitku pustite ven oknem.

-Stejne tak v systému nemusí být žádné filtry, ale radši 2x ročně vyklepu filtr nez ob den utirat prach v celém domě.

A mnoho dalšího...

Jen mne tak napadlo - pokud bych měl stavět dům, jestli by nebylo dobré pouvažovat, že postavit něco malého, ale nechat si udělat projekt tak, abych už měl připravené základy a další věci a měl to vymyšlené, až budu potřebovat přistavět další prostory (a budu mít na to peníze), aby to bylo co nejjednodušší. Naštěstí zůstalo jen u toho nápadu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...