zasklívání
zdravím, chci se zeptat na proces zasklívání. Starý skleník bez skel, barva se odlupuje, 30ti letý tmel ještě elastický....
Mám suříkovou červenou barvu.
Jak moc ten tmel mám oškrabat? Je to nutné odřít až na kov?
Jak to přejedu dratovým kotoučem, tak je z toho tmelu našlehaná "cukrová vata".
Není ta suříková olověná barva škodlivá plodinám ve skleníku? Pokud by na ta rajčata/papriky/atp. nekapala voda přímo na plody, tak bude to škodit půdě?
Chci okna zadělat silikonem. Je nějaký osvědčený silikon uv stabilní? A chytne takový silikon na barvu(nějaká sintetika na kov), nebo se to tmelí přímo na kov? A pokud na kov, chytne to na tmel(na ty zbytky po odstranění hrubých částí)?
Popř.jak nejlépe ten tmel dostanu z kostry skleníku? Zkoušel jsem to opálit horkovzdušnou pistolí. Ale má jen 800W a ten tmel se tak nějak jen nahřívá a pak protahuje.
Taky jsem to zkoušel draťákem, ale je z toho "cukrová vata". To samé uhlokotouč.
Tak to oťukávám špachtlí a kladivem.... ale jde to hrozně pomalu
:)
Asi moc otázek... ale přesto budu vděčný za nějaké tipy.
Děkuji mockrát
Tmel je nutno odstranit zcela. Rvi ho různými škrabkami a špachtlemi.
Suříková barva rostlinám neuškodí, pakli jí nevyleješ do záhonu.
Silikon na slunci stárne. Použij klasický sklenářský tmel.
Tmel na zbytky chytne, ale zbytky budou mít malou soudržnost a časem začnou opadávat, tudíž včetně nového tmelu. Tmel na natřený kov.
Jak odstranit tmel? Vysoukat si rukávy a pilnou prací. Neviděl jsem, že by sklenářský tmel držel jako skála.
Co to tam bylo, když to dělá žvejkačku nebo cukrovou vatu? Sklenářský tmel to asi nebyl, spíš asi nějaký silikon. O to větší důvod to odstranit dočista do čista.
Nojo, nejde každá práce rychle
děkuji mockrát za obsáhlou odpověď. Budu se jí řídit. Naštěstí to není velké jak fotbalové hřiště.... :)
Jinač silikon to není, je to i po čuchu skl.tmel. Tím třecím teplem se to roztopí a otáčky draťáku to načechrají a je to jak cukr.vata načechráné.
tak ještě jednou díky :)
Sklenářský tmel bez natření má IMHO nižší životnost, než silikon, ale volte sám. Suříková barva bývala základní a přetírala se vrchním nátěrem. U nás se starý tmel odsekával kytovacím nožem, což bych definoval jako kus železa s hranou, na který se dá z druhé strany klepnout. Ale skleník byl dřevěný z první republiky, železo se dávalo až někdy v 90. letech a to už jsem se výměny nezúčastnil.
ale jo, to začištování tmelu jde docela dobře. Kousek po kousku, tyč po tyči, a tmel je v čudu.... :) Odsekávám to špachlí a kladívkem....
A ten silikon se nedá přetřít?
Jinač suříkovou barvu určitě ještě přetřu svrchní barvou
silirub-pda
Hele, nemíchal se náhodou sklenářský tmel pro skleníky právě se suříkem?
Ono se spíš jak sklenářský tmel, tak suřík míchají s fermeží.
Mě by to přimíchání dávalo smysl z hlediska zastavení koroze na styku železa a kytu.
Ne, když to přilne, tak se tam vzduch a vlhkost nedostane, je to fermež s křídou, dnes možná ještě něco chemie navíc. Což myslím znamená potíž s vodou ředitelnou barvou.
tak ještě jeden problém mi tu vynastal.
Jaké skla použít? Heliosy? Skleník stojí k Jihu kratší stranou čelem a není pod úhlem těch 15°. Dostal jsem od kámoše skla z jakéhosi skleníku, které nejsou úplně číré a hladké, ale jsou jakoby lasturované(takový náhodně zvlněný povrch mají). Nevím, jestli se jedná o ony Heliosy, ale on říká, že jeho strejda to měl originál skla ke kupovanému skleníku(železo skončilo ve sběru a sklo mu zůstalo). Tabulky jsou 142x 45x 0.4cm.
Těchto skel je tak na půlku toho mého skleníku, zbytek musím dokoupit.
TAk polovina jeho tabulek je rozlomených vejpůl.
Otázky:
1.bude do boků stačit obyčejné čiré sklo a navíc jen 3mm tlusté?(budu muset koupit)
2.dát do střechy pouze celé tabulky?(neslepené silikonem či lepidlem na sklo)
3.vadí z nějakého důvodu skleníku, pokud bude mít část bočních tabulek slepených silikonem?(ptám se jen pro jistotu)
4.z té jižní strany široké 2.2m, která je kolmá a není pod tím úhlem 15°, jaké sklo dát? Čiré(3mm), nebo to Helios?
pěstovat budu asi rajčata, saláty, papriky, okurky, vytápět jej zatím nehodlám.
děkuji
To lasturované je helios, rozptyluje světlo, aby předešlo popáleninám rostlin. Dříve se hladké sklo zašmudlávalo vápnem, nebo blátem, aby se skleník přistínil.
Prasklé sklo se dá dát i na strop, ale dělá se to jako tašky přes sebe, proti posunu se do zatvrdnutí dává kousek plechu, jako háček. Slepit k sobě v rovné pozici možná vteřinovým lepidlem, ale nevím.
Nevím jaký je rozdíl v ceně, ale tenší sklo bude méně odolné k namáhání v konstrukci, občas do toho někdo drncne...
Stavíš skleník na rajčata nebo jadernou elektrárnu? Zelenina ti bude růst ve všem.
1. Čiré sklo se matlá vápnem, aby se rozptýlilo sluneční světlo, při horkých slunných dnech se skleník zakrývá rohožemi. Lepší je Helios nebo nějaké se vzorem, rozptyluje přímé sluneční paprsky. Tenké sklo snadno prdne dilatací konstrukce.
2. Natupo to neslepíš, bude tam zatékat, dilatace konstrukce to potrhá. Jak píše kolega, dát jako tašky na střeše.
3. Skleníku je to samozřejmě fuk, ale nebude to asi držet dlouho. Ostatně na boku ani nevadí, když tam bude zatékat. Možná to ani nemusíš lepit, jen sesaď k sobě.
4. čiré sklo namatlej vápnem a je to.
Nepřehánět s problémy, jde o to, aby to tam hřálo a nespálily se rostliny - vhodná jsou větrací okna nahoře, existují i automatické otvírače větrání do skleníku, vhodné aby se nezapomnělo v horku větrat.
PS: Pro vytápěný skleník bych volil raději polykarbonátové komůrkové desky, než sklo. Mají daleko větší tepelně izolační schopnosti.
zdravím
ještě jeden dotaz k tomu zasklívání...
Kolik toho silikonu dát? Vím, tolik, aby to drželo... :) Nicméně o trochu zkušeností prosím. Skleník je z "T" profilů. Plocha, na kterou sklo dosedá má šířku cca 1cm a to "téčko"(mezi 2mi skly) je na výšku 2cm. Sklo bude hrubé buď 3, nebo 4mm.
Tmel byl původně takřka do výšky vrcholu toho "téčka".
Jak vysoko ten silikon dát? Taky až po vrchol? Tedy 1.6cm tlustý? Nebo má silikon lepší přilnavost a lepivost a tak ho není třeba tolik? Pokud, pak kolik asi?
Děkuji moc i za náznak :)
Silikon NENÍ vhodný pro zasklívání, notabene skleníku. Nejraději bych doporučil butylenový stavařský tmel (to není nic jiného než klasické "medvědí hovno"), ale po nedobrých zkušenostech z poslední doby zjišťuji že už i to "hovno" stojí za ho***, tak snad taky raději ne. Zkusil bych tedy polyuretanový klempířký tmel.
Zdravím, pokud mystíte klasickou šišku (salám) tmelu, tak ten jsem nedávno viděl ve vodo-topo.
Ano, ano. Přesně tohle. Dá se pořídit buď jako klasická šiška, ale i v kartuši do vytlačovací pistole. Nám se zas posledních cca 5-7 let párkrát stalo že tmel po aplikaci jakoby zhrudkovatěl a normálně se vydrolil. Na druhou stranu jsme dělali několik demontáží klempířiny kde byl klempířský PUR tmel (taky v kartuši) a držel. Takže jsem na medvědí hovno tak trochu zanevřel. Jó, to komunistický to byl panečku materiál. I po 30 letech krásně zamaže a nejde z ničeho dolů, neřád.
Zdravím,
když v práci zasklívám okna tak silikon dávám přes celou výšku falcu, ale Vy byste mohl dát méně.
Skla bych podmazal transparentním silikonem a přes vršek bych to potom vzal přetíratelným( v práci používáme Olive)
A takový hrubší skla co si u nás lidi kupujou na skleník http://eshop.sklenarstvinonstop.cz/ornamentni-sklo -katedral-klein-flint.htm
nebo http://www.akuterm.cz/foto.html?obrazek=sklo/ornam entni/big/atlantic.jpg
zdravím
jestli tomu rozumím dobře. Mezi sklo a to na co se to sklo položí(v rámci toho téčka), byste dal ten neutrální silikon.
No, já jsem měl v plánu tento prostor zasilikonovat pouze bodově. Třeba co 10-20cm(od oka). A to sklo na to položit a přitlačit. Protože někde jde ta konstrukce "do vrtule". Pokud bych to podmázl celoobvodově, tak by to "sežralo" hodně silikonu. Takže jsem to chtěl zespodu bodově a z venku to zadělat kolem dokola, aby nezatékalo a nezafukovalo.
A tím "přes vršek bych to vzal přetíratelným....". Tím vršekm myslíte ten předěl mezi 2mi skly (nebo-li zvenku skleníku)?
Možná se ptám blbě, ale chci v tom mít úplně jasno.
Jinač volal jsem do DenBravenu a Soudalu. A Technik DB mi doporučil neutrální silikon Oxim. A soudal mi doporučil Silirub2 transp.
Přetiratelnost nepožaduji. Je mi to víceméně jedno, jestli to bude na tom skleníku "svítit" :)
Podotýkám jen, že technik z DB mi řekl, že silikon není lepidlo na sklo. Sice to drží, ale oni že prodávají jakési tmely(jsem na jiném pc a nevím už z hlavy jak se to jmenuje) na zasklívaní(toto asi souzní se zastánci toho medvědího hovna). Nicméně ze silikonů je nejvhodnější na ten skleník(přilne k syntetické barvě nikoliv jen na kov) přávě ten Oxim. Nevím proč, ale pořád mne to táhne k tomu silikonu. Mám jednu kartuš a zkusím přilepit jednu tabulku. Pak ji zkusím vytlačit po zaschnutí. Tím bych chtěl simulovat věterný vztlak :)
Co se týče toho lasturovaného skla. Popravdě, je příšerně drahé. Dát za tabulku 500kč a potřebuju jich asi 30.... říkám si, že stejně je skleník vytočený kratší stranou k jihu. Z boků tedy moc ostré slunko dopadat nebude. A stejně lidi mají rohože na střeše jako stínění i když mají lastrurované osklení. Tak jestli je tam dám taky, tak pak nepotřebuji rozptylovat světlo sklem.... A vždy se to dá vápnem přetřít. Lasturované sklo je ale o dost pěknější než povápněné čiré :)
Zdravím,
ano myslel jsme to tak, že na to téčko dát transp. silikon a na to položit sklo a přimáčknout. Bodově by to mělo fungovat taky. Přes vršek je myšleno na té venkovní straně-tam jak jste to původně měl vyplněno tím tmelem(jestli jsem to dobře pochopil).
http://www.shop.resko-tachov.cz/4554-506-large/t-p rofil-al-stavebi-profily-iste-po-lisu.jpg
Předpokládám, že ty téčka máte na střeše takle orientovaná, takže na "A" dát transp. silikon a potom sklo, a potom mezeru mezi sklem a "C" vyplnit přetíratelným. Snad je to vysvětleno lépe, ale klidně se ptejte, pokud není něco jasné.
Já osobně skleník nemám, ale použil bych čiré sklo 4 mm(nebo i 5 mm). Tomu lasturovanému moc nevěřím, protože když ho řežu, přijde mi takové křehčí, ale je to jen můj názor.
Jinak silikonem mám lepena všechna terárka doma (tím tansparentním), mám z něj udělané i takový "panty" na výklopných dvířkách a všechno drží. Jediné na čem silikon nedrží je polykabonát.