

Boost konvertor s 555
Zdar. Buduju elektronkový efekt ke kytaře, bude to napájený 12V pro žhavení a jako zdroj pro anody je jednoduchý zvyšující měnič s 555, MOSFET a cívkou. Viz schéma.
Zajímá mě konkrétně cívka L1. Jak kritická je uvedená indukčnost, co se stane když tam dám větší hodnotu (třeba 220uH nebo 1mH)? Mám spoustu "činkových" cívek z různých zdrojů, ale ani na jedné jsem nenašel vyznačenou indukčnost a ani nevím, jak bych ji bez RLC metru změřil. Zdroj jako takový mi chodí. Dává na výstupu od nějakých 40V až do 450V. Napětí se příliš neliší s kteroukoliv cívkou, co jsem tam zkoušel. MOSFET je s proužkem hliníku jako chladičem pouze vlažný, zato cívka se hřeje docela dost. Může mít tak 45-50 °C a to bez zátěže, nevím co to udělá až na to připojím lampy. Hledal jsem po netu něco bližšího, ale všude co jsem našel, je cívka 100uH bez nějakého vysvětlení proč.
edit: jo, v pár diskusích jsem se dočetl, že tam nejde použít cívku na toroidu, pouze na válečku.
Problém bude nejspíše v extrémním převodu. Tlumivky na toroidech jsou běžné. Mimochodem, bylo by schéma a případně potom foto té hezké věci?
Ne nejspíš, ale určitě. Proto jsem hned na začátku doporučoval malý flyback, kde si převod může udělat jaký chce. Navíc to bude vhodnější než nějaká prasárna s komunistickou 555kou.
Tak jsem spáchal flyback (místo cívky jsem tam vřadil feritový trafo z nějakého zdroje) a mám rozsah regulace od 60V do nějakých 400V (šlo by to i výš ale mám tam na výstupu kondík jen na 450V a nechci ho odstřelit). Žádné zahřívání se nekoná a na mosfetu nemusí mít ani chladič. Takže to nakonec udělám tímhle způsobem
Opět špatně
Nesmí se tam dávat nějaký trafo, ale trafo s parametry co tam mají být ! To je jako bych mluvil do dubu.
PS. Navíc to není trafo, ale dvojitá tlumivka. Hlavně to tvoje "trafo" musí mít v jádře vzduchovou mezeru, která se počítá podle vzorce.
To NENÍ dvojitá tlumivka, to je normální regulérní trafo, se vzduchovou mezerou. Kua neštvi mě. Poznám trafo od odrušovacího členu.
Jedna část (u mě primár) je vinutá silnějším drátem a má míň závitů, druhá část je s odbočkou, oddělená od té první, má víc závitů (odhadem 10x) a je tenčím drátem. Jádro je ferit EI, na Íčku je nalepená fólie (pro vzduchovou mezeru). Ještě pořád je to dvojitá tlumivka?
Já vím jak vypadá dvojitá tlumivka pro flyback, nemusíš mi to tu popisovat. Opravdu to není trafo. Podle jakýho vzorce jsi počítal velikost vzduchové mezery, počty závitů a převodní poměr ? Jaký máš nastavený sycení jádra ?
PS. Co se s tím zapojením stane, když náhodou zkratuješ výstup ?
Pro tebe je více věcí novinka, jak tak koukám.
Aha, až ti to bouchne do ksichtu, tak si sem nechoď ztěžovat, který blbec ti to poradil. Všeobecně všechny součástky se vždy počítají, to platí i u tebou špatně označovaného trafa
Filipe, oceňuji tvou konstrukci měniče sinus 50Hz, ale nemyslíš, že tohle je trochu jinde? Proboha, vždyť tam jde jen o pár miliampér pro elektronky v pedálovým efektu. Nechci z toho tahat deset ampér. Ale ono je to asi pro tebe jedno, z principu bude všechno špatně, že?
Vše není špatně, ale když něco dělám, tak to dělám pořádně a ne že to ojebu, ono mi to sice funguje, ale je to spíš časovaná bomba. Je úplně jedno jestli z toho budeš tahat miliampéry nebo kiloampéry, princip je pořád stejný.
Mě nevadí někomu poradit, ale zdá se mi, že mě máš za čuráka, že si vůbec dovoluji tvoje výborné schéma s komunistickou 555kou kritizovat a navrhovat jiné, mnohem lepší zapojení.
To schéma není moje. Nechápu proč jsi tak vysazený na 555. Já si momentálně nevycucám z prstu LM nebo UC, abych mohl postavit (podle tebe) "dospělý" zdroj. Notabene, když chci tuto sobotu efekt vyzkoušet na zábavě. 555 je po ruce, tak proč ji nepoužít?
Mě zase připadá, že ze mě děláš s prominutím čuráka, co neví nic o elektronice, jen proto, že nechci použít tvé zapojení. Nechci si tu "přeměřovat pinďoura", ale elektroniku dělám od 15 let (letos mi bylo 50).
Opět se budu opakovat, ale kopírovat věci z internetu je to nejhorší co můžeš udělat. Zase na druhou stranu tě musím pochválit, že alespoň víš jak to funguje, né jako ostatní co mi píšou.
Protože časovač do spínaných zdrojů nepatří. To je to samý jako by jsi si do kafe nasypal sůl místo cukru. Navíc ta 555ka nemá žádnou kompenzaci zpětné vazby což u spínáků je docela důležité.
Nenutím tě stavět zdroj podle mého schématu, to schéma jsem sem dal pouze jako příklad jak by to šlo zapojit daleko lépe. Tady jsem našel ještě jeden flyback s UC3843 (na schématu má být UC3843 - teď na to koukám). Navíc toto zapojení s UCčkem je blbuvzdorné neboť má omezení proudu.
Jinak já dělám elektroniku cca 9 let a specializuji se především na spínané zdroje, operační zesilovače, audiozesilovače, Atmel AVR a v poslední řadě jsem nedávno začal programovat v C#.
Tak to jsi na tom podobně, já dělám AVR, C++, assembler a (většinou) kytarový věci...