Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mnoho květů, málo dýní.

Vysadili jsme dýně hokaido, které hojně kvetly a ještě kvetou, ale dýniček je poskrovnu.
Moje vysvětlení:
patrně ty květy neoplodnily včely. Včel je málo a navíc neblahou roli může hrát blizoučký vinohrádek, který dozrává a láká vosy, jichž je tady spousta.

Je vysvětlení správné nebo píšu blbiny?
Děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ahojte. Malinko bych se chtěl pochlubit. Na snímcích je JEDNA JEDINÁ rostlina. Její pokryv čítá odha… nový
sHpy00n 30.09.2015 00:24
sHpy00n
Mne dyne hokaido kvetou jak blazen, plody skoro zadne a vsechny kvety jsou preplnene vcelami.. nový
Yoss 09.08.2019 17:50
Yoss
No jo, tak ti zase ty včely pyl rozdupaly, kduž jich bylo tolik :-):-) nový
czcharlie 10.08.2019 08:54
czcharlie
Problem je v tom ze kvetou naplano,jen samci kvety ale proč tezko rict. nový
Kenav 10.08.2019 12:50
Kenav
V prípade tykvovitých, dyňovitých, po Trnavsky slangom "dzine", je nutné rozlišovať kvet samčí, ktor… nový
Nuda 10.08.2019 13:07
Nuda
My letos nasadili jedno jediné semínko hokkaido.... Aktuálně je z něho 10 velkých červených dýní a m… nový
Moas 10.08.2019 19:43
Moas
na jídlo můžeš i dřív, ale pro uskladnění musí být vyzrálá. poslední
kejki 10.08.2019 20:07
kejki

Ahojte. Malinko bych se chtěl pochlubit. Na snímcích je JEDNA JEDINÁ rostlina. Její pokryv čítá odhadem něco přez 30m2. Ještě v první půli srpna jsme mysleli že to jen roste a roste, kvete, ale neplodí. Pak to ale začalo. Na stolku na posledním snímku je polovina dosavadní sklizně a když počasí bude přát, ještě to samé sklidíme. Vše stále z té jedné rostliny. Průměrná velikost menšího házenkářského balonu.

[3622-2015-09-28-18-12-44-jpg]

V prípade tykvovitých, dyňovitých, po Trnavsky slangom "dzine", je nutné rozlišovať kvet samčí, ktorý vyrastá na dlhej stonke a kvet samičí, ktorý zo stvole vyrastá na krátkej stonke s ktorej sa po opelení tvorí predmetná "dzina" ako svet, ako Goliáš určenej na jadierka či cukety, patizóny a spol. žltých dýň určené za mlada, do max. dĺžky dorastu 35cm, krouhané spolu s mladými jadierkami, na vynikajúce omáčky s koprom a smotanou s pridaním dvoch-troch na drobné kocky nakrájaných mladých zemiakov - lojových, maslových rúžákov uvarených v zvlášť posolenej vode.

Tiež je možné, že je v pôde nesprávny pomer živín, lebo dostatok fosforu s vyváženou organickou hmotou vyzretého kompostu zaručí fertilitu peľu a oplodnenie samičích kvetov blizní.

(Samičie kvety nie sú v tak bohatej násade, hlavne záleží od použitého semena jadierok, ktoré je ideálne vykuchať na jeseň z vlastnej úrody a tie sadiť na jar do kelímkov do sterilizovanej pôdy. Napríklad v mikrovlnke na 40 min. plného výkonu). Niekedy sa skrížia cukety s žltými dyňami, ale v hrnci na omáčku je to jedno.

Ak sa neobjavia samičie kvety je nutné pridať zálievku hnojiva s rozpusteným fostorom v chelátovej forme ku koreňom, aby ho dokázala rastlina schosnovať, prípadne detto postrek aj na list s obsahom fosforu a mikro prvkov; molybdnén, horčík, železo, síra (Harmavit, Mikrochela).

Proti plesniam, múčnatke, max. aplikovať z jara 2x kuprikol a počas roka Thiovit (síra), lebo sirný postrek o.i. tiež likviduje roztočov v pletivách listov. Na uhorky určené k sterilizácii nálevom platí Thiovit úplne rovnako, ale už je zrejme tento rok po funuse, neskoro. (Osobne mi ešte uhorky veselo rodia, ale už spodné, prvé listy začínajú chradnúť, mladé uhorky sa začínajú mierne prehýbať, skrúcať do oblúčika, čo by mi byrokrati z Bruseu hanili. Nuž ale pre osobnú potrebu mi úroda 2019 v počte 80ks 700ml zavarených pohárov s čerstvým koprom s kolieskami mrkvičky, kolieskami cibule, jednou červenou guľatou feferónkou, ako bonus do zelených uhoriek pre ozdobu v pohári, stačí.

My letos nasadili jedno jediné semínko hokkaido.... Aktuálně je z něho 10 velkých červených dýní a mnoho menších. Nicméně teď dumám nad správným okamžikem pro sklizeň. Prý až začnou zasychat stopky... To jako fakt?

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru