Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyplnění mezery mezi cihlami - co použít?

Zdravím kutilové,
prosím Vás o radu ohledně vyplnění mezery mezi nově dozděnými cihlami a původními tak, aby byl zaručen přenos případných sil z původního zdiva na nové.

Oč se jedná...

Zazdívám otvor 60 x 120 cm, kde bylo okno. Nad ním byl překlad z 2x 1/2 I 220 vedle sebe - mezi nimi cihly. Pak následují asi 2 řady cihel a na nich je pravděpodobně uložen nosný profil I220 tvořící hurdiskový strop.
Jde o to, že nosný stropní profil I220 je uložen v 1/2 zazděného otvoru a mám obavu, aby se časem strop nepropadl a zdivo pod íčkem nehnulo. Proto potřebuji vyplnit zbývající mezeru cca 1,5 - 2,5 cm něčím, co bude po vytvrzení pevné a schopné přenášet případná zatížení na novou vyzdívku. Představoval bych si něco, co po aplikaci mírně expanduje a vytvrdne do pevnosti betonu. Existuje něco takového? Původně jsem myslel, že bych mezeru vyplnil maltou a nastrkal tam kousky cihel, ale nejsem si jist, jestli toto řešení je to správné. Jak byste řešili moji situaci Vy?

PS: stropní profil I 220 mám nyní podepřený dřevěným trámem.
(Jinak okno vedle zazděného otvoru bude rozšířené na 90 cm a dělán nový překlad)

V příloze fotky.

Děkuji Vám.

Vyklínkovat jak píše čumil a bude to OK. Pokud budete chtít trvat na spešl maltě pak mohu doporučit Botacem V 90, nebo mírně expandující výplňovou maltu Fermacell. Plech proč ne, ale zedník se na něj krajcvajc vybodne a já bych udělal totéž.

Děkuji Vám za tipy. Nakonec jsem se s tím neprděl a tu mezeru vyplnil obyčejnou maltou, kterou jsem pořádně pěchoval. Ale ten otvor vedle, který budu zvětšovat a dávat nový překlad, tam bych klínkování nebo tu expandující maltu rád použil - otvor už bude přeci jen trochu větší. Jen nevím, zda jsem to správně pochopil. S taškami a maltou si to vážně nedovedu představit - moc jsem postup zmiňovaný Čumilem nepochopil, ale nějaké dubové kousky na klíny mám. Vytvořil jsem model - uložen v příloze. Pochopil jsem provedení klínkování takto správně?

Díky za trpělivost. :-)

zmiňovaný Čumilem nepochopil,

Máš předposlední šár cihel.
Nahoru na překlad mázneš maltu, měla by se tam udržet.
Pak položíš první krajní cihlu poslední řady. Na ní nahoru mázneš maltu. Máš tedy omaltováno na cihle i nad cihlou.
Z boku, tedy z řekněme v podélné ose překladu tam nahustíš kus střešní tašky neb odseknutý kousek cihly popř. placku z rozbitého duťáku.
Na to dáš zase kousek malty a znova tam naklepeš nějaký odštěpek tak, aby se to tam vzpíralo o sebe směrem vzhůru.
Maltu tam většinou do té mezerky dáš tak, že na kraj škvíry strčíš lžíci a maltu z ní seškrábneš kouskem laťky.
Poslední cihlu tam už jen nastrčíš do předem omaltované kapsy a do té horní mezery něco nacpeš, aby tam nebyla škvíra.
Takhle se klínovaly štorcky zdi ke stropu.

Možno ešte niekomu pomôžem s radou.

Takýchto medzier výšky 2-5 cm som vypĺňal niekoľko. Niektoré boli staticky chúlostivé, kde by došlo k vážnym poruchám múrov horného poschodia, ak by spodné vence či preklady čo len 1-2mm sadli.
Najviac sa mi osvedčilo do čerstvej malty, resp. betónu v medzere natĺkať makadam vhodnej veľkosti, ktoré spolu vyplnia medzeru. Po vyzretí makadam nescvrkne, zostane pevne fixovaný cementom a udrží statiku.
Ak je otvor z oboch strán otvorený, najprv jednu stranu buď zašalovať, alebo zamaltovať škrupinu, aby udržala tlak pri natĺkaní z opačnej strany.