Rekonstrukce statku - šli byste do toho?
Ahoj,
s přítelkyní přemýšlíme nad bydlením mimo Prahu, rádi bychom něco v klidné části menší vesnice. Ideálně s pozemkem pro nějaké to drobné hospodářství, snad v takové velikosti, aby to nebylo úplně svazující, že třeba pohlídá během dovolené někdo z rodiny nebo tak.
Přemýšlíme aktuálně nad koupí statku s tím že peníze nemáme. Bylo by to na hypotéku, 1,8 mio. Další náklady na rekonstrukci, kdy bychom si co by se dalo rádi udělali asi sami, ale vůbec si neumím představit, jestli to u tak velké budovy jde zvládnout v pár lidech, svépomocně.
http://www.remax-czech.cz/reality/detail/182195/pr odej-zemedelskeho-objektu-600-m2-hobsovice
Nemám v úmyslu z toho dělat podnikatelské baroko, ani se snažit o zobytnění poslední stodoly či půdy jak je dneska zvykem. Spíš bych to chtěl dostat do původního stavu s obytnou částí a ideálně koupelnou a záchodem ať se nemusí na sucháč.
Když tak koukám na ty stodoly a stav baráku, říkám si, jestli je to pro normálního smrtelníka vůbec realizovatelné s dvěmi průměrnými platy.
Bydlení by to bylo krásné, novostavby podle mě nemají duši, byť uznávám, že bych to po dostavení novostavby měl nějakou dobu bez větší práce, i když říká se, že kolem baráku je pořád něco.
Dokážete odhadnout podle fotek nějaké ceny za opravy? Třeba kolik by vyšla střecha, omítky na takový objekt, oprava těch stodol? Říkám si, že tu spadlou střechu na větší stodole by se třeba dalo zkrátit a stodolu udělat poloviční, prostě by se to přepažilo, podepřelo a obdeskovalo. Zbývající obvodová zeď, nyní už nezastřešená by se mohla zastřešit jen nějak po obvodu a uvnitř třeba udělat gril nebo jiné posezení...
Tak by mě zajímal váš názor. Z venku už jsme to viděli, okolí je parádní, teď to ještě možná omrknout zevnitř a určitě si pozvat nějakého stavebníka, aby mrknul na trámy a podobně.
Tak já to tady načnu - s hypotékou a "dvěma průměrnými platy" bych do toho já osobně nešel ani nikdy. Podle mě minimálně další 2 mega a to si myslím je střízlivý dohad.. Ale třeba ne. Nevím samozřejmě co děláš a kde, ale jestli si k tomu dáš ještě dojíždění a "dvě průměrná auta", tak sis (podle mě) podepsal ortel. Kouli na krk na celej život. Ale jestli jste nadšení kutilové a do "dětí" máte ještě daleko a chce se vám od teď pár let (třeba 5 - 10) nedělat nic (ale fakt vůbec nic) jinýho než kutit barák, tak směle do toho, spousta lidi to zvládla. Mám kolegu v práci co se takhle pustil svépomocí do opravy domu (mnohem menšího) - a zatímco my jezdili na hory a na výlety a k móři, on jedině do Písku a nebo na Maltu A sám říká, že podruhý by do toho nešel. nějakejch 7 let v háji. A kdo z nás ví, kolik jich má doopravdy k dispozici?
Mimochode, je to dost velký, ale zateplený to určitě nebude, takže bych počítal se slušnejma nákladama na vytápění. Jako jo, asi se to dá snížit, ale to zas musíš vložit vlastní práci řezání a štípání dřeva atd. Jenže když štípeš dříví tak nenahazuješ omítku. Tu teda může nahazovat zedník, ale zedních zas chce hodinovou mzdu a navíc sehnat slušnýho zedníka je jako trefit jackpot.
Aź budou děti, tak pak je to teprve v háji. Kromě toho, že ze dvou průměrných platů bude jeden + průměrná mateřská, tak si pak taky člověk musí vybrat priority, páč děti si chtějí hrát, ale to zas člověk nemůže nic dělat, že jo... Letos jsem měl přes prázdniny v plánu asi 10 věcí co chci udělat na chatě (bydlíme tam celý prázdniny průběžně, čili stav jako stálé bydlení) a podařilo se mi nakonec jen opravit a natřít jedno futro, vyčistit dvě vsakovačky a teď ještě opravuju dětský domeček (takovou tu prolejzačku). A to jsem si musel čast fakt urvat a stejně brblaj,, že si s nima nekopu, nehážu letadýlkem atd. A mají pravdu. Oni jsou důležitější něž nějakej barák. Život je důležitější než barák.
Ale toť jen můj názor, nic víc, nepopírám, že se na to dá dívat i jinak a netrdím, že to je absolutní pravda...
Joo, mít tak 6 - 8 mil. na kontě, tak bych to koupil, zadal firmě, došel si někam na kávičku a pak bych si to tam užíval s velikou chutí. Ale to je jiná písnička.
Mno, stavba je zajímavá. Bydlet v tom asi půjde hned, ale bude to trest. Asi v tom dlouho nikdo nežil, bude všude prach, vlhko a podobně. Rekonstrukce je běh na dlouhou trať (klidně deset let). Ještě počítejte s tím, že budete dojíždět do práce, bude potřeba minimálně jedno auto, to všechno jsou žrouti peněz a dojíždění je žrout i času. Ještě si přičtěte splátky hypotéky...
Se staršími domy máte pravdu, ale proč hned kupovat statek? Zkuste najít třeba chalupu, menší domek. U tohoto statku má IMHO největší cenu pozemek; třeba to někdy koupí nějaký developer a postaví tam dvě řady papundeklových domů.
Jasně, papundekláky jsou noční můra. Je to krásné stavení, které by si rekonstrukci zasloužilo, ale nevím jestli bych tomu bez peněz a samodomosvépomocí spíš neublížil. Neumím si příliš představit mít na krku třeba 1,8 mio hypo a k tomu ještě hypotéku na rekonstrukci, otázka je, jestli bychom to vůbec dostali. Jen rekonstrukce té stodoly by asi přišla na pěkný ranec. Netušíte někdo kolik by tak mohla +- stát střecha? Omítky? Nemáte zkušenost s podobně velkým objektem? Třeba když uvidím ty částky napsané, přestanem vymýšlet kraviny.
PS: Nevíte co je zač to auto na jedné z fotek? T
Odpovím i na to horní - nemám zkušenosti s takovou rekonstrukcí.
Není nutné kupovat papundeklovou řadovku, určitě je dost starších domků k dispozici. Statek mi přijde jako fakt velké sousto.
To auto je Moskvič 408. Ten by byl jen příjemným bonusem a příležitostnou pokladničkou
Dík za identifikaci. Sakra, jsem měl plán že jej prodám a z prodeje toho "veterána" zrekonstruujem statek a budem žít po zbytek života
Ono by se to prodalo, ale spíš těžko a v řádu desetitisíců... Není to nijaká vzácnost, nejspíš by se nějaký nadšenec našel, ale asi by to bylo na dlouhé lokte.
Ale kdoví, třeba by se našlo v té stodole něco jiného
Ještě si říkám, že by to šlo řešit hypotékou na 3 mio, což si lidi asi docela i berou na stavbu. Za 1,8 koupit stavení a milion 200 profinancovat za nejnutnější - pokud by byla třeba střecha, omítky, a tak. Ono by asi stejně milion dvěstě na víc jak střechu a omítky nestačilo, ale to by ještě šlo možná finančně utáhnout. A zbytek dělat nějak postupně...
Kamarád bydlí v podobném statku. Ohromná hacienda. Jedno křídlo obytné a tři další strany jsou stodoly. V dobrém stavu udržuje akorát obytnou část a to ještě s odřenýma ušima. Na udržbu stodol nemá ani čas ani hotovost. U takhle velkého objektu Tě to semele. Sám jsem si teď svépomocí opravoval starší patrový dům. Půl roku jsem nevstával déle jak v 6 ráno a dřel do večera. Kamarádi chodili na pivo, do kina apod. a já doma dřel. Stálo mě to skoro 500 tisíc a zatím máme hotové patro ( 3+1 ). Dá se bydlet na úrovni,ale ještě mě čeká přízemí a zahrada ( 1200 m2). Můj střízlivý odhad práce na min. 5 let, aby to aspoň trochu vypadalo. Objekt jsi si vybral pěkný, ale já bych do toho nešel ani za zlaté prase.
Co podojit nějaké dotace? Zelená úsporám a tak? Tím by se dalo něco možná pořešit, ne?
Často vídám budovy které jsou pouze kamenné bez omítky. To se prostě omlátí omítka a nanese se nějaká penetrace a při tloušťce zdiva je omítka pak už jen pohledovou záležitostí? Dá se takhle fungovat? Nebo je omítka podmínkou? S ženou se nám kamenné stavby líbí a dům kamenný je.
nedalo. dotace na nákup nemovitostí nebo jejich rekonstrukce fakt nejsou. Možná bys dostal nějakou dotaci na kotel nebo tak něco. Možná. Ale ten opruz okolo...
Dalo by se to taky řešit demolicí a postavení nějaký levný úsporný dřevostavby. Jenže to je zas (možná) škoda statku. I když to je otázka, je to škoda nebo není? Sám nevím. Taky mám rád starý domy, má to duši. Ale dřít celej život a splácení hypotéky a patlání tisícerooprav kvůli "zachování duše" nějakýho baráku..? Jestli je pozemek na pěkným místě, tak možná člověk může i uronit slzu a nechat život běžet dál směrem k novýmu. Těžko říct.
Radím Vám dobře, do tohoto za Vašich podmínek nechoďte. Dva na to nestačíte, věřte mi. Leda byste 3/4 statku nechali zbourat a zbytek spravili. Ten dům by pak i s pozemkem získal na ceně, tyhle velké haciendy jsou dneska skoro neprodejné.
My koupili dvougenerační, asi 40 let starý (12m vysoký), dům. Nic lepšího prostě nebylo a už jsme chtěli vypadnout z města, tak jsme to vzali. Jsem člověk, co si co nejvíce věcí chce dělat sám a štve mě, že kvůli výšce domu nemůžu. Nevyměním si jen tak sám např. okapy, jak u přízemního domu, musel bych stavět lešení, to zas něco stojí... Vemte pokud možno přízemní dům, to bude výhra - dle mého názoru. Jinak zelenou úsporám právě využíváme. Chceme zateplovat fasádu, strop, suterén a měnit okna. Mělo by to vyjít asi na 750k a dotace něco kolem 350k. Jenže musíte vše nechat dělat firmu, nic nesmí být svépomocí. Když koupíte přízemní dům, máte na vyjmenované práce poloviční náklady než budu mít já, tak nad tím zapřemýšlejte. :)
Ale čistě teoreticky, prodělat kalhoty bych na tom nemusel, ne? Pokud tam cokoliv uděláme, tak by se hodnota nemovitosti měla jen zvyšovat a případný prodej pokud bychom nezvládali by snad většinu hypotéky pokryl, pokud si to nepředstavuju jako Hurvínek válku.
No on je ještě probém v té hypotéce... Nedají Vám na 100% ceny domu, na to je nutné pamatovat!! A pokud dají, bude šíleně nevýhodná - ale pro Vás samozřejmě.
Běžně Vám poskytnou třeba na 80% ceny nemovitosti a zbytek musíte někde sehnat. Tak jsme to měli my. Kdyby moje žena neměla naspořeno od rodičů stavebko, tak jsme namydlení. Zkrátka... Vše už bylo výše i ostatními napsáno. Jak se k tomu postavíte Vy dva, je jen a jen na Vás. Rady jste dostali. Za mě nebrat. :)
Bydlím ob vesnici vedle. Používalo se tu více druhů pískovce, některý se při obnažení velmi rychle hasí = větrá na písek. Dále při pohybu stavby vznikají i v 80 cm tlustých zdech škvíry skrz, tedy omítka, popř. zateplení je nutné. Realitka ale uvádí, že je stavba cihlová, to by znamenalo mnohem lepší podmínky, podle zdejších statků to bude kolem roku 1900.
Plácám patrovou chalupu a pozemek jen 1300m a je toho na mne až až.
Ono je hezké, že tam je zpustlá zahrada, ale pokud tam nemá být metrový porost, tak několik člověkodní ročně sežere sekání.
Nejrozumnější vztah ke staré stodole je demolice. Zboural jsem jen 2/3 a to byla chyba. Na ukládání toho muzea a vlastních cajků je dost místa ve zbylých objektech.
A bydlet dva v té haluzně? Kdo to bude nejen vytápět, ale i uklízet a proč? Máte hodně známých, kteří za vámi budou jezdit? Nebo početnou rodinu?
Odpad je vznešeně napsaný septik, pokud si půjdete pro stavební povolení, bude stavební úřad chtít funkční řešení a to stojí dost peněz, Hobšovice IMHO nemají čističku.
Neodrazuji vás, můj strýc s manželkou rekonstruoval v Budyni dům ze 16 století. Pozemek stejný, stavby menší, ale starší. A udělali si bydlení (1+1 pak 2+1) a zbytek rozložili na 25 let. Nepřestali jezdit na dovolenou, na výlety, dělali nějakou zeleninu na zahradě na kšeft, ale pořád žili. Dnes je to usedost k focení do Sweet Home.
Druhá verze je využití statků tady - dva nadšenci, kterým došly síly to užívají a udržují v tom chátrání, jak to je. Důležitá je střecha, aby to nehnilo a pak už to vydrží hodně dlouho.
K té hodnotě, je to jako u staršího auta, narvete do něj 100 tis. a cena se zvedne o 10 tis.
Jak si tohle myslel? Ale není to škoda, že se takovým objektům nikdo nevěnuje?
Řekl bych že tak, že se opraví nejnutnější (střechy...) a bydlí se. No a to ostatní se dělá pomalu dál, svépomocí.
Jen tohle není pro lidi zvyklé na vysoký standard...
Mimochodem, obytná část je tak 1/2, možná slabší 1/3 největšího stavení. Zbytek je dílna a nějaké to skladiště se super klenutýma stropama. Tam by mohla rekonstrukce počkat - prostě by to byla dílna a třeba prozatimní kovárna/skladiště stavebních materiálů.
To je spíš na podnikatelskej záměr než na osobní hypotéku. Udělat tam penzion, hotel, zájezdní hostinec...
K tomu se postupně dostávám taky. Je fakt, že na dva platy a normální dojíždění do práce by to asi nebylo realizovatelné a když jo, obětovali bychom tomu vše. Tak teď začínám vymýšlet různé způsoby, jak to tam zatraktivnit a čím by se případně dalo živit v místě.
Že je Kejki ob vesnici mě těší!
Teď právě přemýšlím, co za produkci vymyslet, aby časem mohla žena zůstat doma a nevypadl nám jeden plat. Jenže ono to není jen o hypo aby nám statek nevzali, ale i o rozvoji, což by chtělo víc než ušetřit deset tisíc měsíčně.
A taky si nejsem úplně jistý, jestli chci být uvázaný k baráku, kde by probíhala nějaká produkce čehokoliv. Já jsem teda člověk, co nevyhledává cestování a prostě je rád "doma", ale žena by to asi těžce nesla po čase...
Zas jsem zatím nevymyslel věci, které by nás byly schopné uživit na třech a půl hektarech tak, abychom sami měli zajištěný příjem a ještě se dalo budovat. No, bude to chtít promyslet a ujasnit si, jestli se tomu opravdu chceme věnovat.
Na chalupu se ale asi podívat pojedem, třeba bude v takovém stavu, že nás to odradí úplně i bez nějakého odborného posudku a ušetříme si bezesné noci, kdy nám šrotuje hlava, jak to udělat abychom na tom místě mohli žít.
Kejki, jak to zvládáš, že je v okolí minimum lesů? To je snad jediný zápor krajiny, kterého jsem si všiml..
3500 m2 nejsou tři hektary, hektar má 10tis. metrů2.
Minimum lesů mi nevadí, párkrát v roce se dá zajet na Bilichov, do Lán nebo na Hvězdu.
Většinou se matlám kolem stavení. Dělat doma je stále těžší a míň to nese, navíc se budou zvedat minimální odvody na pojistné. Tady mezi poli můžeš maximálně zkusit dělat nějaké umění, nebo pořádat kurzy tvorby.
Příklady: má to střechu, plynové topení v jedné části vybouraný strop, aby se vešel s prací FcqI. Po silnici na jih obdobně, nová střecha, okapy, část interiéru a zatím konec.
A k charakteristice okresu, zajdi večer do hospody, pokud jí obec ještě má a rozhlédni se.
Tak v tom případě bychom měli pozemků ještě míň než jsem si myslel! :)
To stavení je Tvoje? Taky krásný dům, trochu by mi vadil ten střed vesnice, ale krásné..
Zajímalo by mě, jestli by se za ten milion dvěstě tisíc dala udělat nějaká prvotní rekonstrukce, aspoň střecha a ideálně omítky...Stavení je 33x12, výška dvě patra.
Ten statek je pravděpodobně tohle kOS0
Naproti nějaký větší zemědělský areál, pozemek se stromy je v podstatě jen obezděná zahrada.
To je ten na který právě koukáme. Snažím se vymyslet způsoby jak by to šlo, ale musím to brát rozumně. Dostat se s hypo na tři mega do exekuce by bylo na oběšení ve stodole, která tou dobou už nemusí stát..
Na Tvým místě bych do toho šel za následujících předpokladů:
1. po zaplacení splátky na hypotéku + provozu baráku (voda, topení, elektřina) + nezbytných osobních výdajů (jídlo, cesta do práce) by Vám mělo zůstat měsíčně aspoň 20-25 tisíc, který byste do mohli vrazit do rekonstrukce. I tak je cca 240-300 tisíc za rok hodně málo, budete se s tím babrat do nějakýho rozumný stavu aspoň 10 let.
2. Máte rozsáhlé příbuzenstvo se řemeslníky nejrůznějších profesí (nejlépe zedník, ale hodí se i pokrývač, vodař, elektrikář, ...), kteří budou schopni a ochotni Vám při rekonstrukci pomoci. Mít dobrého zedníka v příbuzenstvu je lepší, než vyhrát milión v loterii.
Pokud jedna z těch podmínek chybí, nešel bych do toho.
Na odhad nákladů rekonstrukce si rozhodně někoho pozvěte, ať pak nejste nemile překvapeni. Co se týče třeba nákladů na střechu, na internetu se dají najít různé kalkulátory ceny, ale ty jsou většinou až na krytinu. A nikdo z nás neví, v jakým stavu jsou krovy, jestli nebude třeba některé vyměnit, pak se cena samozřejmě rychle zvedá.
Hodně bych zvažoval, jak je ten barák vytápěnej. Sice se v inzerátu píše něco o nějakým unikátním systému na tuhá paliva, ale pod tím si lze představit cokoliv, třeba v každým pokoji jedny Petry. Pochybuju ale, že by tam byl nějakej kotel, schopnej třeba nějakýho automatickýho přisypávání, takže počítej s tím, že když odjedete do práce, přes den se v baráku topit nebude a za odpoledne a večer to stěží vyhřejete. Sice v inzerátu píšou, že dům je postaven z kvalitních materiálů, ale já na některých obrázcích vidím kámen. A kámen = studená stavba. Vidím i poměrně velký mistnosti, s vysokými klenutými stropy, takže nahoře u stropu bude třeba 25 °C, zato dole na nohy můžete mít tak 15 °C. Třeba je to jinak, ale to vše musíte zjistit, abyste předešli nepříjemnýmu překvápku. Výhoda by byla mít nějakej hektar lesa, pak byste měli topení téměř zadarmo (i když - údržba lesa taky něco stojí...).
Když bych zvažoval, jaký hospodaření zvolit, pro začátek bych asi dal na zahradu ovce. Aspoň nebudeš muset sekat trávu a pak přemýšlet, kam s ní.
A ještě jedna věc - i když je to velká stavba s velkým pozemkem, těch 1,8 mil. se mi zdá poměrně dost. Možná by to šlo o nějakých 150-200 tisíc stlačit, ale chtělo by to mít při prohlídce nějakýho machra, kterej by dokázel ohodnotit opravdovej stav stavby, hlavně krovů a celý střešní konstrukce. To je nejcitlivější místo stavby, pokud by tam byla nějaká skrytá vada, mohla by se Vám později hodně škaredě vymstít...
Musí ale být proč tam jezdit. Když okolo nic není (a že na Slánsku není), tak tam lidi nebudou jezdit... Pak můžeš mít sebelepší podnikatelský záměr.
Ještě by tam třeba mohli mít duchovní centrum a odháčkovávat ženy, nebo něco takového.
Já jsem nehovořil, že by to zrovna tam mělo smysl Na duchovní aktivity tady už máme Ptyč
https://www.google.cz/search?q=pty%C4%8D&client=ub untu&hs=HuW&channel=fs&tbm=isch&tbo=u&source=univ& sa=X&ved=0CCUQsARqFQoTCOi-5b3ww8cCFQS3FAodZmQGsA&b iw=1453&bih=749&dpr=0.9#imgrc=STa9ex7Gai-BpM%3A