Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pracovní osvětlení

Zdravím, jakožto IT technik jsem dostal za úkol obejít celou fabriku a zkontrolovat osvětlení. Mám zjistit kde se svítí a nemusí, kde se nesvítí a musí a taky kde světla nefungují a za co je vyměnit tak aby se ušetřila elektřina (a taky udělat nějaké spínání aby se nemuseli mačkat vypínače). Jelikož o osvětlení a normách na osvětlení pracovních prostor vím méně než kulové musím pátrat.
Chci se tedy zeptat jestli by jste nemohli poradit. Které normy řeší osvětlení pracovních prostor a kde je sehnat? Jaké jsou limity pro minimální světlo (lux) v halách a podobných prostorách? A co se týče úspor za co nahradit výkonové světla (prý všecko má být v LEDkách (LoL)).

Jedná se o technické prostory (dílna, sklad elektro a pod.) dále pak o administrativní prostory a výrobní prostory (velké haly, se sodíkovýma výbojkama (asi), ve kterých jsou točité stroje (výroba lepenky))... Díky za rady.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Mladej loni taky řešil úspory na osvětlení a výměnu svítidel ve fabrice. Naťuknu ho esli by nepodal…
sHpy00n 10.08.2015 17:49
sHpy00n
takže: Jo.. Menili sme ze rtutovych vybojek na na indukcni svetla. Uspora cca. 40tis euro rocne, na…
sHpy00n 10.08.2015 18:45
sHpy00n
Tak jsem se díval na ty LVD a jsu v rozpacích. Když jsem si je vyhledával tak jsem narazil třeba na… nový
IkaSGC 11.08.2015 07:59
IkaSGC
Článek na Wikipedii asi bude staršího data; video z prvního odkazu je z r. 2008, a článek z druhého… nový
MachR55 11.08.2015 08:09
MachR55
No, on ten článek na Wiki obsahuje poněkud rozporná tvrzení: Pokles svítivosti indukční výbojky (n… nový
jirka44 11.08.2015 08:17
jirka44
Pravda Pravda.... Má někdo nějaké praktické skušenosti s používáním LVD ? poslední
IkaSGC 11.08.2015 08:36
IkaSGC

takže:

Jo.. Menili sme ze rtutovych vybojek na na indukcni svetla. Uspora cca. 40tis euro rocne, naklady asi 49tis euro. Brali sme je od nejakyho cinskyho dodavatele (ne pres distributora) a instalovali je Kubati. Pozadavky na osvetleni jwou v CSN EN12464-1.

LED sice maji nizkou spotrebu, ihned sviti, dlouhou svitivost, snadny na udrzbu, ale nejsou vhodny pro vysoky budovy, sou hodne drahy, nekde se tezko pocita navratnost nakladu a sou hodne citlivy na teplo, coz v halach bejva nejhorsi prave u stropu.

LVD sou osvedceny zivotnosti, nizkou spotrebou, levny, odolnejsi proti teplu, nenarocny na udrzbu, ale dyl se rozehrivaji hlavne v zime, nedaji se tlumit, .. A to je asi vsechno co si pamatuju.

Tak jsem se díval na ty LVD a jsu v rozpacích. Když jsem si je vyhledával tak jsem narazil třeba na tento web (http://www.ekosvetla.cz/lvd-indukcni-osvetleni/ind ukcni-prumyslova-svitidla/) kde jsou popsány výhody atd. Naopak když jsem hledal na wiki tak jsem došel k článku (https://cs.wikipedia.org/wiki/Induk%C4%8Dn%C3%AD_l ampa) kde je zase psáno "Jedná se o světelný zdroj, který nemá praktické uplatnění. Jen vzácně na velmi nepřístupných místech (maják na konci světa apod.)" Jaké jsou tedy zkušenosti praktické s LVD ? Pokud by to bylo opravdu tak schopné jak bylo psáno na prvním webu tak by to třeba i stálo navrhnout jako náhrada za sodíkové výbojky.

No, on ten článek na Wiki obsahuje poněkud rozporná tvrzení:

Pokles svítivosti indukční výbojky (např LVD) je v průměru 0,75 % / 2 000 hodin.[zdroj?] Díky těmto vlastnostem se skutečně dá používat až do konce její životnosti. Na konci doby života má pokles 37,5%[zdroj?]. Díky tomu je nelze používat až do konce života, protože pokles světelného toku je nesrovnatelně vyšší než např. u zářivek nebo vysokotlakých sodíkových výbojek (10%)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru