Pracovní osvětlení
Zdravím, jakožto IT technik jsem dostal za úkol obejít celou fabriku a zkontrolovat osvětlení. Mám zjistit kde se svítí a nemusí, kde se nesvítí a musí a taky kde světla nefungují a za co je vyměnit tak aby se ušetřila elektřina (a taky udělat nějaké spínání aby se nemuseli mačkat vypínače). Jelikož o osvětlení a normách na osvětlení pracovních prostor vím méně než kulové musím pátrat.
Chci se tedy zeptat jestli by jste nemohli poradit. Které normy řeší osvětlení pracovních prostor a kde je sehnat? Jaké jsou limity pro minimální světlo (lux) v halách a podobných prostorách? A co se týče úspor za co nahradit výkonové světla (prý všecko má být v LEDkách (LoL)).
Jedná se o technické prostory (dílna, sklad elektro a pod.) dále pak o administrativní prostory a výrobní prostory (velké haly, se sodíkovýma výbojkama (asi), ve kterých jsou točité stroje (výroba lepenky))... Díky za rady.
Limity jsou různé, záleží to hlavně na tom, jaká práce se tam dělá, a jak zrakově náročná. Třeba když bude švadlena šít bílou nití černou látku, stačí míň světla, než když bude šít černou nití černou látku...
Zajdi na hygienickou stanici, konkrétně hygiena práce, tam to budou nejlíp vědět a nejspíš tam i budou mít normy.
Aby se ušetřilo na osvětlení, tak nejdůležitější je asi tohle:
- pokud jsou špinavé stěny a stropy, tak vymalovat, nejlíp na bílo, to hodně zvýší intenzitu světla
- pravidelně mýt okna a světlíky, což se často ve fabrikách nedělá a pak by se tam často ani nemuselo svítit
- ať už se bude svítit čímkoliv, tak svítidla se taky musí čistit a měly by mít co nejvíc lesklé reflektory
- u zářivkových svítidel nepoužívat kryty z mléčného skla které spoustu světla zbytečně pohltí nebo vrátí dovnitř svítidla
No za lození po úřadech mi to v žádném případě nestojí. Uvidím co vymyslím. Nejspíš jen zjistím kde světla nefungují, nahlásím to a budu doufat že to pomine....
Ledky bych použil na místní přisvětlení, tam kde je to potřeba, jinak asi sodíkové výbojky v účinnosti zatím nebyly překonané. Hlavně vyřadit z provozu všechny žárovky i halogenové, ty mají nejmenší účinnost.
Pozor u točících se strojů by neměli být zářivky(nebo světla stejného principu, protože se může stát, že obrobek vypadá že stojí a někdo se ho může dotknout. Buď dát zářivku a obyč. žárovku nebo 2 zářivky na rozdílné fáze.
Šetrnost je užitečná vlastnost, ale vocamcaď až pocamcaď. Rozhodně bych to nenechal na sobě, zvlášť pokud bych tomu nerozuměl.
Zkusil bych hledat BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) a dále nějaké firmy a firmičky co se osvětlením zabývají, namátkou třeba
usporne-osvetleni
Případně co tomu říká bezpečnostní technik, pokud nějakého máte.
A pokusil bych se odhadnout, kolik energie se tak spotřebuje na osvětlení a jaká část je to z celkové spotřeby firmy (jestli vůbec má smysl se tím zabývat). A rozhodně bych začal instalovat LED žárovky na WC, tam je to nejvíc vidět a změna osvětlení snad nemůže způsobit žádný problém, leda že si někdo počurá gatě. Akorát je otázka, jak dlouho by tam ty LED žárovky vydržely, než by je někdo zprivatizoval.
Ono se to má tak, moc sem nemůžu psát pro případ že by si to vygooglili ale ten úkol co jsem dostal je v podstatě blbost. K nějakým údajům o spotřebě za světla se nemám šanci dostat, stejně tak o projektování svetěl vím kulové. V této firmě nejde ani tak o bezpečnost práce (na tu se tu kašle a když už se tu staně pracovní úraz tak se to stejně stalo mimo firmu (co jsem slyšel)) ale o peníze.
Mám zjistit zokruhování svítidel a zabezpečit aby se někde nesvítilo zbytečně. Dále pak udělat aby to bylo levnější. Jediné co mě ale vzhledem k tomuto napadá je vyměnit zářivky na chodbách a jiných prostorách za LED svítidla. V halách je nesmysl cokoli dělat. Sodíkové výbojky opravdu asi na takové prostory nemají konkurenci. Další co mě napadá je například na chodby a podobné dat časovače tak aby se světlo třeba po 10 min vyplo pro případ že osoba co prochází zapomene zhasnout.
hodně záleží na reflektorech těch svítidel. Jaké třeba ty sodíkové výbojky mají reflektory? Nebyla by třeba nějaká fotka toho osvětlení?
Jsou to staré závěsné lampy baťovského stylu. Takové obrácené "hrníčky" na kafe... Ty svítí dobře tam bych problém neviděl. Jediné co se dá dle mého řešit jsou ostatní prostory.
Jaká je co se týče svítivosti schopná náhrada za zářivky? Vím že jsou LED "trubice" pro zářivky ale co jsem tak četl se svítivostí a výdrží to neni nejlepší.
Zářivky bych neměnil, ty LED trubice nebudou o moc efektivnější.
U těch svítidel na výbojky jde spíš o to, jak ty reflektory vypadají zevnitř. Jestli jsou bíle natřené, nebo z leštěného hliníku? Pokud by byly uvnitř bílé nebo dokonce šedé, tak výměna za lesklé by podstatně zvýšila účinnost.
A ty zářivková svítidla mají jaké kryty? Jestli jsou to ty staré panely s mléčnými kryty, tak potom stačí dát ten kryt pryč a rázem můžeš mít třeba místo 4 zářivek jen 3.
Pokud vím tak leštěné. Zjistím. Na ty zářivky musím mrknout, někde jsou nové, někde staré komanče.
Nad těmi sodíkovými výbojkami bych se zamyslel. Ve firmě co jsem měl to potěšení být zaměstnaný se instalovalo osvětlení přímo nad jednotlivými stroji (nevím, jestli u všech). A to proto, pokud by tam někdo zůstal přesčas, aby se nemuselo svítit v celé hale.
S tím vypínáním na chodbě to vidím, že by bylo potřeba vybrat nějaké dobré čidlo. Mám zkušenost, u známých mají něco podobného, světlo se rozsvítí, když tam někdo vejde, ale po chvíli, když nedetekuje žádný pohyb, zhasne. A protože je to ve vstupní hale, kde se příchozí a odchozí přezouvají, světlo zhasne v tom nejnevhodnějším okamžiku a je třeba mávat rukama, vyskakovat nebo dělat jiné prostocviky, aby se zase rozsvítilo.
Kašle se, ale jen do okamžiku, kdy se něco stane. A pak půjde o peníze a začne se hledat obětní beránek.
Co jsem slyšel tak se už stalo a zametlo se pod podlahu. (zraněný dostal padáka) Co je na tom pravdy nevím, je to jen šum z doslechu. Vzhledem k tomu jak to tu je ale vedeno tak bych tomu i věřil. Ale to j odbočka od tématu.
To s tím svícením přímo nad strojem neni špatná úvaha. Jak jsem se právě dozvěděl tak to tu už funguje. Takže opět jen otázka čím tam svítí.
Aby bylo jasno pro mě je to v této firmě neznámé jako benátky. Jsu tu ofiko jen 2 měsíc a prakticky o fungování nevím nic krom teorie. Proto v tom tak plavu a tápu což je určitě poznat i z textu.
Vezmu to tedy jednduše. Spočítám zářivky a vymyslím jak je opravit a rozfungovat. Víc toho stejně nesvedu.
Hlavně nezapomeň na to WC.
Vzpomněl jsem si na povídku (snad od Jaroslava Haška), jak si majitel obchodu najal poskoka, aby mu zlepšil chod jeho podniku. Panu majiteli hlavně vadilo, kolik pracovní doby jeho zaměstnanci tráví na záchodě. Ten poskok našel a odstranil dost problémů co v obchodě vadily (osvětlení bylo jedním z nich), fungování obchodu se zlepšilo, zaměstnanci dostali vyšší plat, ale panu majiteli furt vadilo, že v pracovní době chodí na záchod, tak to vyřešil tak, že koncem pracovní doby zaměstnanci povinně polknou projímadlo, aby si své záležitosti vyřídili doma.
Haha :D Tady už záchody vyřešili. :D Je tu na to určitá doba, když jdou z pracovních prostor tak si pípnou čip a když jsou pryč dlouho (určitý čas za den) tak se jim to strhne z platu. :D
Korejská firma?
Kéž by :D
Tvrzení, že sodíkovky jsou účinnější než ledky je nesmyslné to už dávno neplatía a totéž o zářivkách. problém je, že se jedná o značnou investici, tedy u výkoných světel, ne u Číny. Každopádně ve výrobních halách a i jinde, kde je třeba výkonný řeflektor s celodením svícením, tak se ta investice vrátí ještě před vypršením záruky. Pochopitelně dost se uspoří automatickou regulací svitu.
http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/casopis/tema/ svitidla-led-ve-verejnem-osvetleni-myty-a-skutecno sti--15720
Kdybych měl věřit všemu, co se píše v článcích, tohle proběhlo i v tv. médiích, je tam dost polopravd vč. úplných nesmyslů a myslím, že nemá vůbec smysl nějak rozebírat, kdo a proč takovou kampaň podněcuje. A teď trochu k realitě, dělám technika v jedné nejmenované firmě s dlouholetou praxí v osvětlovací technice pro průmysl vč. pouličního osvětlení. Světla na svítivost se pochopitelně proměřují v autorizované zkušebně a sestavují se dle požadavku zákazníka, tzn., že i zákazník sám si nechává prověřit, zda namontované svítidlo má deklarované parametry. Co se teploty týče, jsou opět testovány a konstruovány tak, aby se uchladily i v zátěžových prostorách, jako jsou např. železárny, tzn. na pracovní teplotu mezi 50 - 60°C, některé čipy lze provozovat trvale i při vyšších teplotách. Vysoké servisní náklady, jak je uvedeno v článku samozřejmě nejsou, garance na svítidla je minimálně 5 let, u veřejného osvětlení bývá prodloužena na 7 až 15 let, což znamená, že pocelou dobu je servis plně hrazen výrobcem a za dobu garance zcela prokazatelně uspoří ne jen na své pořizovací náklady a můžete si být jisti, že zákazníci si bedlivě kontrolují spotřebu vč. svítivosti, protože pořizovací investice není zanedbatelná. Dnes se ledky dávají prakticky do všech nových provozů a ve starých nahrazují původní sodíkovky. Co se účinnosti týče, tak výbojky zdaleka nemají reálnou účinnost takovou, jak uvádí článek v odkazu. Byla zde zmíňka, že se ledky nehodí do vysokých budov, já nevím co jsou vysoké budovy, ale dodali jsme je do hal, kde byly zavěšeny ve výškách mezi 18 - 23m, což mi připadá už docela dost vysoko. Jeden příklad, dodali jsme světla do jedněch železáren do horkého provozu, nahradila původní sodíkovky, kus za kus zavěšeny ve výšce jak jsem již uvedl 18 - 23m. Intenzita osvětlení pod sodíkovkama byla naměřena 90lx při týdenní spotřebě 100MWh, naše světla byla seřízena na 200lx a měla spotřebu 20MWh týdně, návratnost investice 18 měsíců. Ale i u světel nízkých příkonů je úspora jednoznačná, např. zářivka 36w má prakticky o 1000lm nížší světelný tok, než led svítidlo stejného příkonu. Tím vším chci říci, že dnes se investice do moderního led světla se vším všudy vyplatí, jen je třeba vědět, co od toho světla požaduji.
Mladej loni taky řešil úspory na osvětlení a výměnu svítidel ve fabrice. Naťuknu ho esli by nepodal nějaký info.
takže:
Tak jsem se díval na ty LVD a jsu v rozpacích. Když jsem si je vyhledával tak jsem narazil třeba na tento web (http://www.ekosvetla.cz/lvd-indukcni-osvetleni/ind ukcni-prumyslova-svitidla/) kde jsou popsány výhody atd. Naopak když jsem hledal na wiki tak jsem došel k článku (https://cs.wikipedia.org/wiki/Induk%C4%8Dn%C3%AD_l ampa) kde je zase psáno "Jedná se o světelný zdroj, který nemá praktické uplatnění. Jen vzácně na velmi nepřístupných místech (maják na konci světa apod.)" Jaké jsou tedy zkušenosti praktické s LVD ? Pokud by to bylo opravdu tak schopné jak bylo psáno na prvním webu tak by to třeba i stálo navrhnout jako náhrada za sodíkové výbojky.
Článek na Wikipedii asi bude staršího data; video z prvního odkazu je z r. 2008, a článek z druhého odkazu již neexistuje...
No, on ten článek na Wiki obsahuje poněkud rozporná tvrzení:
Pravda Pravda.... Má někdo nějaké praktické skušenosti s používáním LVD ?
Nevím, jestli to někdo z předřečníků nepsal, ale loňský rok se u nás rovněž prováděla částečná perestrojka osvětlení. Na chodbách, kudy se většinou jen prochází, máme od té doby pohybová čidla a LED zářivkové trubice. Má to i tu výhodu, že odpadá šmátrání po vypínačích.
... a sakra, IkaSGC byl rychlejší.