Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Petr Kramný - elektrika

ponechme vsechno, co se kolem petra a monika kramnych deje.. jen by me zajimal vas nazor na tohke - jsem laik a zajima me nazor odbornika:

policie rika, ze monika kramna byla zavrazdena elektrickym proudem..

v jedne diskusi jsem zaregistroval tuhle vetu: "nam revizakum jde z toho hlava kolem.. prodova ochrana prece funguje i v egypte"

chapu to tak, ze tim chce rict, ze obycejny proud ze zasuvky by ?nemohl? zabit..

je to pravda? co o tom soudite?

Protože se i přes upozornění někteří nedokáží držet tématu elektřiny a hrají si na právníky, zamykám. (Kurt)

prodova ochrana prece funguje i v egypte

tak lepší vtip jsem neslyšel. Nevylučuju, že někde možná něco takového mají, ale to budou výjimky. (V Egyptě jsem strávil pracovně přes dva roky). Ale mám problém s něčím jiným. Elektrické křeslo dává podstaně vyšší napětí a kdyby ten odsouzenej nebyl (a navíc dobře vodivě) přikurtovanej, tak při prvním zásahu ucukne. Nevím jak bych přinutil (dva!) lidi, aby drželi, zatímco jim budu dávat někam dráty. Navíc, kde na hotelu, na kterým normálně neseženeš ani ramínko na šaty, vezmeš dva-tři metry kabelu se zástrčkou. Nebo si to přivezl z domova? A kam to pak schoval? Já netvrdím, že je nezamordoval, ale elektrikou těžko.

P.S. přesunout do debat by se hodilo.

Taky si to myslím a hlavně, jak s těmi dráty manipuloval v té koupelně při sprchování (jak to popisují znalci, že se holky sprchovaly a přitom se držely za ruce) a přitom nedostal ránu taky. Ještě si tak umím představit, že by jim hodil fén do vany, ale že by za nimi lezl pod sprchu a přikládal jim dráty, to mi teda připadně dost nepraktické.

no já bych to viděl zase tak, že ve spánku a případně s práškem na spaní si necháte přidělat na ruce klidně dráty, potažmo i na nohy...pak stačí jen zapnout. Chránič pomineme...a než se zaškubete, tak jeto vyřešený, akrát může někdo být mín vodivej a pak to trvá dýl...P.S. pokud by použil stejnosměrnej, tak dojde k rozkladu krvena kyslík a vodík..

chránič zafunguje pouze v případě, že by šlo něco jinam, pokud uzavřeš obvod bez přetoku do země, jak PE, tak "běžné země" (jinou fázi asi nemá v hotelu smysl řešit) - tedy např. fáze-oběť-nulák (a oběť je dobře izolována od země), bude ti chránič k ničemu. Tam pak bude fungovat až jištění vedení, tj. (typicky) proud větší než 10A, ale to už dávno bude oběť mrtvá.

pôvodne sa hovorilo o otrave,teraz je z toho zabitie elektrickým prúdom...jedno si ovšem odporuje druhému podla toho čo zverejnili,zabitie elektrickým prúdom obvykle zanechá typické podliatiny vo forme "bleskov" a bublinovitých spálenín na koži,oni však najprv zverejnili,že telá nemali žiadne vonkajšie poškodenia,len znetvorené orgány tráviaceho traktu,čo skôr svedčí o nejakej otrave ako o smrti spôsobenej elektrickým prúdom

dobra, ale pokud je to tak, tak prece tohle musi jit jednoznacne prokazat, to nemuze byt nic tezkeho. stopy proudu by prece na tele byly. ja jen, ze u soudu resi vsechno mozny, ale aby rekli a dokazali: dne toho a toho zhruba v tolik a tolik se stalo tohle a tohle - stopy jsou tady a tady a dukaz je tohle a tohle. tecka.

takze proudova ochrana neni nic vsedniho? chci se zeptat, proudova ochrana by tedy nedovolila, aby el. proud zabil cloveka? ja jen, jak to pozna? jak proudova ochrana vi, ze proud netece dal do dratu, ale zrovna ted tece (chce tect) do cloveka a vypne se?

tam sú práve tie rozpory,ktoré boli zverejnené,naprv nepoškodené telá bez vonkajších zranení ,len s poškodenými vnútornými orgánmia teraz zabitie prúdom,verejnosť sa aj tak úplnú pravdu nedozvie a vyšetrovatelia určite majú v rukách presné dôkazy,na základe ktorých boli dané vážne obvinenia,ale tieto konkrétne veci určite neprezradia verejnosti...pokial by v rukách nemala policia nič,tak ho z obvinení velmi rýchlo vytiahne aj treťotriedny právnik....

Proudova ochrana resi, kdyz ti dratem tam tece vic nez dratem zpatky, coz nastane, kdyz to nekde probiji na obecnou zem (vanu, topeni, hromosvod...) a vypne, kdyz je rozdil proudu neco jako 15-30mA. (Netusi, cim se proud chysta tect, ale vi ze tece jinam nez ma a tak to stopne. Staci hodit fen do prazdne vany napriklad a stopne to i bez cloveka.)

Jistic resi, kdyz ti dratem tece moc velky proud a vypne pri necem jako 5-10-15-20 A (cili 1.000x vetsich proudech)

Pokud by jim (jak kdesi psali) dal fazi na krk a nulak na kriz, tak co tece tam potece i zpatky, proudova ochrana je spokojena a reaguje tak maximalne jistic, ale to uz mas proud, co cloveka zabije jak nic.

Pokud by jim dal je fazi do ruky ve sprse, tak to fazi potece tam, sprchou zpatky, pokud by tam byla proudova ochrana, tak reaguje okamzite. Ale ona porad je jen nekde, ani v CR neni zdaleka vsude ...

Uraz prudom nemusi zanechat viditelne stopy. Predstavujes si svet moc jednoducho. Sud musi riesit vsetko mozne, dokonca aj moznost ze to urobili martani, ptz dokial nedokazu nieco ine, tak je mozna aj tato moznost :)

P.S> prudova ochrana je predpisana tusim u novostavieb. Spytaj sa toho mudrujuceho revizaka :)

"...jak proudova ochrana vi, ze proud netece dal do dratu, ale zrovna ted tece (chce tect) do cloveka a vypne se?"
Tak tohle PROUDOVÁ OCHRANA opravdu nepozná - a ani to není její úkol. Proudová ochrana má za úkol "poznat" - ZMĚŘIT - že proud neteče tam, kam má - do spotřebiče, ale teče někam jinam, kde nemá co dělat.
Jak to ten přístroj pozná?
1) Nejdřív mu vytvoříme podmínky: ODDĚLÍME OCHRANNÝ VODIČ od vodičů "provozních" - PRACOVNÍCH. Vodiče nutné k samotné činnosti zařízení jsou při provozu zatěžovány provozním proudem, OCHRANNÝ VODIČ je veden samostatně a je připraven chránit - NEMÁ JINOU FUNKCI. (tzv. třívodičové a pětivodičové provedení - "fáze - nulák - ochrana")
2) PROUDOVÝ CHRÁNIČ pouze velmi přesně měří proud v PRACOVNÍCH vodičích a protože víme, že proud teče tam i zpět - uzavírá okruh mezi zdrojem a spotřebičem, musí být tyto proudy stejné.
3) Pokud nejsou proudy v pracovních vodičích stejné, je to známka nějaké poruchy, kdy proud se vrací do zdroje také jinudy, než pracovním vodičem A JE TEDY JASNÉ, ŽE JE TO CHYBA a PROUDOVÝ CHRÁNIČ VYPNE.

Proudový chránič tedy opravdu neví zda proud teče do člověka, nebo do potoka, kde "loví" ryby - jenom ví, že tam téci nemá :puff:

dobra, takze pokud by v tom hotelu byla funkcni proudova ochrana, tak pak by v nem proudem nikoho zabit technicky neslo?

ps: ja mam doma proudovou ochranu. co by se stalo, kdybych hodil do vany fen? je reakce proudove ochrany tak rychla, ze by se nestihlo nikomu nic stat. ne ze bych to chtel zkouset, ale pokud ma chranit, tak jake jsou jeji moznosti?

]:( ČTI!!!]:(
POKUD "zapojíš" šlověka mezi fázi a nulu, zabiješ ho,protože se dostane do obvodu MIMO chránič. Pokud se člověk při poruše /omylem/ dostane do kontaktu s fází a obvod se uzavře přes zem do zdroje, PROUDOVÝ CHRÁNIČ vypne velmi rychle a je velká pravděpodobnost přežití bez následků na zdraví.

KOUPELNA:
(opakování tady již probrané látky)
1) Systém ochran: a)nulováním b)pospojením c)proudový chránič
2) funkce:
a) nulováním - všechny elektrické předměty mají vodivé přístupné části spojeny s uzemněním zdroje. Pokud dojde k poruše, nastane zkrat, který vypne jistič - nadproudová ochrana obvodu. Při tom ale dojde k nárůstu "dotykového napětí". Je to ochrana základní a má trvalou kvalitu.
b) pospojením - všechny elektricky vodivé předměty (i neelektrické - futra, vana...) jsou propojena SAMOSTATNÝM VODIČEM (a spojena s uzemněním zdroje). Při poruše je tímto vodičem VYROVNÁN POTENCIÁL (napětí) mezi nimi, takže není možné dotykem těla překlenout rozdíl napětí - není úraz. Je to ochrana doplňková, která sníží "dotykové napětí" a při poruše předchozí základní ochrany převezme její funkci. Má trvalou kvalitu, ale neřeší napětí proti zemi - jen to, aby v prostoru nebyl rozdíl napětí.
c) proudový chránič - reaguje rychleji než jistič (který "čeká" na nárůst dostatečného proudu pro vypnutí - aby nevypínal při náhodném nárůstu proudu při provozu), reaguje citlivěji než nulování a pospojení, kde dochází při průchodu poruchového proudu k přechodovým odporům na svorkách - nějaké napětí tam přeci jen zůstane :-(.
PROUDOVÝ CHRÁNIČ je velmi citlivý, ale také dost složitý elektro-mechanický přístroj a je proto jistá pravděpodobnost nespolehlivosti - proto se jedná pouze o ochranu doplňkovou. Chrání daleko lépe/přesněji před úrazem, než předchozí jmenované ochrany.

Bod "b) pospojením" - chyba v názvosloví - jedná se o ochranu ZVÝŠENOU ne "doplňkovou", jak jsem chybně uvedl :-[
Bod "C) proudový chránič" doplňuji: pro jistou pravděpodobnost nespolehlivosti NEMŮŽE BÝT OCHRANOU ZÁKLADNÍ, NEBO ZVÝŠENOU, ale "pouze" doplňkovou. Základní a zvýšená ochrana musí být technicky spolehlivá a trvalá NAVŽDY - to při použití kombinace elektromagnetu a mechaniky nelze zaručit :-( (přepisuj, doplńuj, ale přečti si po sobě...) :-x

Někomu by se mohly zdát příliš náročné požadavky elektrikářů na bezpečnost el.zařízení, ale při dnešním (a předpokládaném budoucím) rozšíření a používání el. předmětů převážně neinformovanými laiky, je možnost vážného úrazu tak veliká, že přísnost a dohled jsou namístě. :puff:

Právě jsem smazal první příspěvek, který se netýkal elektřiny, ale posuzování viny či neviny. Uvědomte si, že jsme na kutilské poradně - to je místě pro odbornou diskuzi. Pokud se chcete jen vykecat, máme tu Debaty.
Jestliže se tu nadále budou vyskytovat příspěvky mimo zaměření poradny, téma zamknu.

K tematu - ne v Egypte fakt na proudovy chranic moc nenarazite. V hotelich jsem vsude videl jen klasicke "jistice", a vseobecne elektrika delana (jako vse ostatni) jako nohama. Takze po teto strance z pohledu zamysleneho takrka idealni stav.

Druha vec je jak nekoho zabit elektrikou. Ne ze by neslo zabit cloveka 230V stridavymi, ale je v tom az prilis promennych a urcite to neni zalezitost cvak - mrtvola. Me osobne se to zda hrozne nepravdepodobne, a tuplem ze by zabil (nechte?) i dceru...? Nebezpecna hranice stridaveho proudu je udajne kolem 10mA skrz telo (srdce), to se zda byt celkem malo - ale to je proti zemi nejakych 23KOhm. A jeste otazka jak je kdo odolny, kudy skutecne protece proud, jakou dobu atd. Sam jsem schytal ruznych sleh od 230V nepocitane, sam jsem jako dite prezil 230V ve vane - ne ze by mi bylo zrovna do zpevu a hodnotim to jako jedno z mych novych narozeni - ale - porad jsem tady.

Taky se mi párkrát "poštěstilo" zažít "dvoupólový dotyk 230V AC, ale protože s el. pracuji celý život, jsem možná na toto podvědomně připravený a "tělo už ví, co se děje"...

Zažil jsem nedávno náhodný dvoupólový dotyk "z leva do prava" a popíšu svúj pocit a následky:
Nedokážu odhadnout dobu dotyku, ale cítil jsem postupně narůstající křeč a uvědomoval jsem si, že v krátkém čase ztratím sílu překonat ji. Předpokládám, že to celé trvalo zlomek sekundy. Musel jsem vědomě vynaložit maximální úsilí, abych odtrhl ruce od zdroje - jako bych veškerou silou chtěl rozhodit ruce šikmo nahoru. To se povedlo a dotykový proud jsem přerušil rozhorením rukou nad hlavu - jako bych přetrhl provázek. Domnívám se, že jsem při tom silně zakřičel, ale v hlučném provozu se nikdo ani neotočil - nemohu tedy potvrdit, že jsem skutečně zakřičel. Na citlivé pokožce vnitřního předloktí, kde jsem se " napíchl" na konec vodiče pod napětím, byl patrný bolestivý bod a nepuchýřující spálenina, na druhé ruce, která měla dotyk celou dlaní, nebylo patrné nic. Pociťoval jsem po té slabost, jako po otřesu - zrychlený tep, kyslíkový deficit, únava... Chvíli jsem postál pro uklidnění a zhluboka dýchal - asi po 5-10 minutách jsem pokračoval (na již vypnutém zařízení :-) ).

Subjektivní názor: Pokud by dotyk byl suchou pokožkou, byť plochou celé dlaně, nebyl by průchod proudu tak intenzivní a na pokožce by nebylo patrné nic. Pokud by byl dotyk mokrými dlaněmi, nebo jinou mokrou větší plochou těla (stačí pot?), nastalá srdeční slabost by byla nebezpečná a přitom by povrch těla nezaznamenal poškození. "Vypálené cestičky", jak je vídáme ve filmech, by možná následovaly při déle trvajícím průchodu proudu, ale srdíčko by o tom už nejspíš nevědělo.
"Elektrické křeslo" má zabít nevratně, rychle a bezbolestně, nikoliv tajně - cílem je zabít mozek, ne zastavit srdce. Byl někdo z Vás přítomen takové popravě, nebo ji znáte jen z filmových atrakcí?

Po tom co jsem v 12-13 prezil fen ve vane si dovolim tvrdit ze to neni ani rychle ani bezbolestne. Tehdy mnou proteklo o nejaky rad vic proudu nez "smrtelne nebezpecny", prezil jsem jen proto ze v kreci jsem se dle vseho odrazil z vany a doslova vyletel ven. Trvalo to asi vterinu - dve, pro mne to ale bylo setsakramentsky dlouho. Pulzovani 50Hz stylem svetlo/tma, byl jsem pretaktovan tak ze jsem stihal premyslet o tom ze visim ve vzduchu, s kaznou pulvlnou proudu jsem se o kousek posunul. Subjektivni vnimani casu znasobeno X-krat. Silna krec, silna bolest a mezi pulvlnami svetle chvilky vnimani. Pad na zem a cas se vratil do normalu.

BTW - jsou popsane pripadny z poprav kdy museli proud zapnout treba 3x nez doktor konstatoval smrt.

Ted jsem nekde cetl, jak v americe si chtel kdosi zmerit odpor tela merakem s 9V baterkou a tak nadsene a zurive tisknul ty elektrody, az si je obe zapichnul do rukou (kazdou do jine), cimz uspesne prekonal odpor pokozky a krvi si to spojil prez srdce - bohuzel namereny odpor uz nikomu nerekl, nebot zemrel - Tak jasne, ze se tady urcite seslo vic faktoru - stejnosmerny proud (nebezzpecnejsi nez stridavy), dokonale propojeni primo krvi, urcite i nachylnost dotycneho, smula/Darwin a American, ale ono pri dobre konfiguraci neni potreba tak moc ...

V Egypte je docela vedro, my aspon v Recku (ktere je severneji) byli porad mokry jak mysi a pot je slany, cili vede mnohem lepe, nez "obycejna" voda ("cista" voda - destilka iirc prakticky nevede).

Pri poprave doktor zjistuje, zda byl odsouzenec zabit - zde stacilo, aby jim "vypnul", nebo aspon dukladne rozhodil srdce/zastavil dech/neco takoveho a smrt mohla prijit az po "delsi" dobe (rekneme nekolika minutach bezmocneho lezeni), behem kterych byly porad jeste zachranitelne a vezensky lekar by je tedy neuznal.

Nekde jsem cetl verzi obvineni, ze jim dal drat na krk a kriz, cili nepotreboval resit, zda jsou dostatecne uzemnene - byly prez ten drat a pokud pri tom spaly, tak je mohl trochu pridrzet, ze ten proud tekl delsi dobu - aspon to byla verze obzaloby.

si chtel kdosi zmerit odpor tela merakem s 9V baterkou a tak nadsene a zurive tisknul ty elektrody, az si je obe zapichnul do rukou (kazdou do jine), cimz uspesne prekonal odpor pokozky a krvi si to spojil prez srdce

což je naprostý nesmysl, ledaže byse tak leknul, když se píchnul, žeby dostal infarkt.

Jednu z lepsich pecek jsem dostal kdyz jsem stal nad sklarskou peci na plynovem potrubi, jednou rukou se ho drzel (= slusne uzemneni) a druhou se vrtal v servoventilu = proletelo to hezky skrz telo z jedne do druhe. To mi nebylo vsechno jedno, hlavne spadnut dolu by bylo velmi mrzute... ;)

Já jsem takhle jednou dostal ránu z indukční desky.Prostřelený triak na chladiči a chladič spojen s kostrou ale asi špatná instalace (zem) a pán mi říkal.. jo je to určitě vypnuté. Vypnuté to bylo ale byl jsem odpor a kondenzátory se potřebovaly zbavit energie. Jenom jsem se oklepal...

Při dovolené v Egyptě nám na lodi nešla lednička ,tak jsme zavolali nějakého maníka,ten odsunul lednici a drát jen tak bez zástrčky ,byly to dva dráty,strčil do zásuvky ledničku dal na své místo,no a začala chladit.Na pokojích v hotelu vše ok,ale na té lodi bylo všechno jak se říká na baterky.Takže tak.

Kdo si ještě nikdy nesáhnul na něco na co sahat neměl (případně čí dítě se nešťouralo hřebíkem v zásuvce) a nedostal ránu až chytnul druhou od země (a ve zdraví to přežil), ať udělá čárku.
Jak jsem zpovzdálí sledoval ten případ, pokud se tam nevyskytly okolnosti co se nedostaly do médií, tak těm znalcům co měli vyslovit názor na jehož základě měl sod rozhodnout vůbec nezávidím.
On ani ten proudový chránič nemusí chránit stoprocentně.