Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sací koš

Dobrý den,
nevíte někdo, jestli lze ještě někde koupit sací koš do studny s koulí ?
Místo klapky má uvnitř kouli. Takový sloužil celé dlouhé roky, ty dnešní stále zlobí. Vyčistí se, nové těsnění, a stejně utíká.
S koulí u stejného čerpadla byl perfektní. Jde o malé čerpadlo na zalévání,dělá mi to zkušený pán.
Voda je metr dvacet, vody až moc, Polabí.
Děkuji

Dobrý den,již jsem mnohokráte uvedl jinde,dejte hned nad koš zpětnou klapku a bude po problémech,jestliže máte nad košem malý sloupec vody,pravděpodobnost nedovření stoupá.
Pokud píšete,že je čerpadlo jen na zalévání,tak se sedlo v koši téměř nečistí.Berte to tak, doma vodárna X kráte zapne a vypne a uzávěr v koši se vrátí do sedla ,nedovolí nárustu sanýtru,rzi,řas.Ale když zalíváte,koš otevře a když skončíte,tak zavře.
Prostě,jako každá jiná věc na vodu,kterou použijete jednou za čas a voda a vlhko tam zůstávají,dělají své.:-)

Děkuji za rady,
mám také plastovou rouru do studny, je dlouhá jen tři metry, voda je tu pod terénem cca 1,2 m.
Myslíte, že by pomohl železný koš s koulí, místo toho maličkého plastového?
Ta roura se opravdu trochu prohýbá, tedy nemůže moc, ta studna má průměr 30 cm.
Koš je vyčištěný,nezanešený, nové těsnění, a voda uteče za několik hodin. Pán co mi pomáhá, chce zkusit dát na koš závaží.
S tou zpětnou klapkou nevím, k tomu ho asi nepřesvědčím, tady se to nedělá, nějak to nechápe.
Ve studní je i funkční stará ruční pumpa s železným košem, naprosto bez problémů.
Děkuji předem za názor.

Dobrý den,jestli to ten pán co Vám to opravuje nechápe,vezměte bič a žeňte ho od domu.To co Vám píši jsem nevymyslel já,ale jiní přede mnou,kteří se vždy snažili pracovat tak,aby si jich lidé vážili a aby se nemuseli stále vracet zpět na reklamace.Takto,jak píši jsem sám udělal desítky sání a fungují desítky let,mimochodem,jsem také z polabí,poděbradsko.:-)

obecně lze říci asi tolik, teoreticky bystačila zpětná klapka někde na sání, ale to by nezajistilo, že neklesne voda v sací trubce, byla by dole otevřená. Ale pokud vám padá voda v sání, pak se vyplatí zěptná klapka...teoreticky jí můžete dát hned nad koš, nebo až před sání čerpadla, dělají se 2 typy, s pružinkou a bez...takže vemte rozum do vlastních rukou a nevěřte tomu, čemu pán nerozumí...on je koš vpodsttě zpětná klapka v jiném provedení...

Dobrý den,pokud tu zpětnou klapku nedáte hned nad koš,tak tam nemá žádný smysl,potřebujete udržet vodní sloupec v sací trubce,který při sepnutí čerpadla čerpadlo zavodní ta tudíž čerpadlo bude nadále sát.V opačném případě se čerpadlo zavzdušní a jste tam kde jste nyní.Dejte si říct,nejsem z těch,který by Vám tyto litanie přál,ani těm řemeslníkům to nedělá přílišnou radost,stále něco rozebírat a hledat podstatu závady,párkráte jsem se máchal ve studni když venku mrzlo,prostě voda je potřeba za každého počasí.:-)

Děkuji a snažím se, snažím. Nechci to vzdát.
Ta klapka nad koš je ta Euro? Nebo mosazná s mosaznou klapkou, nebo plastovou?
A v tom případě by mohl zůstat malý plastový koš? Nebo mi nějaký jiný poradíte ?
Možná je vám to divné, ale je moc těžké najít ochotného člověka s nějakou zkušeností. Tady tedy moc a moc.
Všichni chtějí dělat rozvody pro celý dům.

Tento ochotný pán je už třetí. Ten minulý instalatér tam dal tenhle koš a skončil s tím, že všude funguje, jen u mně ne, a tak jsem hledala jiného.Ještě se s ním zkusím domluvit na té zpětné klapce.Bydlím u Kostelce nad Labem.
Děkuji.

já jen doplním....je to snad 3 ýdny měl podobný problém švagr, skončilo to vytažením sání ze studny a rozebráním , shodou okolností platového koše, nezdálo se být nic špatně, akorát při kompletním rozebrání se zjistilo, že je prasklé mezikruží na něž dosedá těsnění, takže nový koš Pirát a je klid../plasťák už nesehnal/
já u sebe mám zpětnou klapku až na výstupu čerpadla, aby nebylo čerpadlo stále pod tlakem...ale to záleží na systému jaký máte...

Škoda,jste trošku z ruky,jsem okraj středočeského s východočeským dvacet kilometrů od Poděbrad východně.
Ale k věci,pošlete řemeslníka koupit mosaznou zpětnou klapku a ať jí našroubuje hned nad koš a pak celé na trubku.
Ten koš tam nechte ten plastový,bude tam sloužit jako filtr,aby se něco nenasálo do čerpadla.Nejlepší jsou koše s koulí,tolik jim nevadí,že trubka není přesně svisle.Další problém je ten,že se plastová trubka ve studni rozkmitává při zapnutí a vypnutí čerpadla a kužel v pirátu se rád zapře a neuzavře,není nad ocelovou pozinkovanou trubku přidělanou perfekt svisle na stabilní konzoli.:-)

http://www.zbozi.cz/hledani/?q=zpetna%20klapka%20m osaz#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&u tm_content=items-ABtest-B&utm_term=zp%C4%9Btn%C3%A 1%20klapka%20mosaz

Co to píšete za bludy. Když použijete sací koš PIRAT , nebo s kuličkou, tak Vám musí držet sloupec vody nad sacím košem na dlouhou dobu, jenom musí být sloupec vody vysoký minimálně 1m nad sacím košem a koš musí být ve svislé poloze. Ja je používám na větrná čerpadla, s kterýma jsem získal v mezinárodní soutěži první místo.
S pozdravem
P.Floriš
www.pfloris.eu

páni rádcové, přidám dotaz:

Čerpadlo Darling s Aquamatem s gumovým vakem (natlakovaným podle návodu) v poslední době za noc několikrát dočerpává, protože klesá tlak v potrubí až k zapínacímu tlaku tlakového spínače. Voda nikde do domu neteče, záchod neprotéká, bojler si ukapává tak sotva litr za noc.

Možná že utíká voda z domovního rozvodu s tlakovou nádobou zpátky přes čerpadlo do ssacím potrubím a sacím košem do studny? Teď když všichni zalévají a neprší, klesla hladina spodní vody, ale koš je stále ještě pod vodou.

Starý darling 63-3 měl mezi čerpadlem a tlakovou nádobou placatý dírkovaný zpětný ventil s gumovým kolečkem přitlačovaným pružinou, který se občas také měnil, ale tohle je novější typ Darlingu s Aquamatem a netuším, jestli je mezi ním také zpětný ventil.

Poradíte, kde hledat závadu? Díky.

no já to vidím na koš, jde o to jaké máte montážní možnosti...nebo kolik chcete investovat..tpětné klapky se dělají jak na vodorovné tak na svilé montáže, já mám klapku mezi vakem a čerpadlem a mám klid, jednak se čerpadlo nenamáhá zpětným tlakem...a když to zapíná často a samo, tak to tuti někde teče..nebo není tlak ve vaku..

Máte pravdu, "tuti to někde teče", také jsem se děsil, jestli to neteče někde do zdi. Ve vaku je předepsaný tlak o 0,2 MPA menší než 2 MPA.

Do studny se k sacímu koši nedostanu ani na to nemám nářadí a odvahu, takže se podívám, jestli tento typ Darlingu Lido 35-2 má nebo nemá zpětnou klapku mezi vyústěním čerpadla a přírubou k tlakové nádobě.

Při výměně vaku (byl prasklý) bylo vidět, že na dně příruby namontované k čerpadlu jsou kulaté dírky, kudy natéká do vaku voda a tak je možné, že rezavý kal a blátíčko vniknuly pod tlakovou nádobu a dělají neplechu? Ale to by se snad silným proudem vody při čerpání vody odplavilo.

Díky za rady

no ty dírky to je jen hrubý filtr a plocha aby se měl také vak o co opřít když se to vypustí bez elektriky úplně
že se to odplaví si nemyslím..
tak tohle zpětnou klapku nemá /jsem koukl na net/, já bych ji namontoval mezi nádobu a výtok čerpadla
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&sour ce=web&cd=2&ved=0CCgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.sig mapumpy.com%2FdownloadFile.php%3Ffile%3D_public%2F upload%2Fprospectus%2Fcz%2Fprospekt_DLIDO_CZ.PDF&e i=1XujVa-AIsLxUqqCorAJ&usg=AFQjCNFvsvF_1aUP0J-FBxy wGozyWPeD6g&bvm=bv.97653015,d.d24&cad=rja

Na obrázku sestavy čerpadla, jak jsem se také díval, zpětná klapka mezi čerpadlem a vakem fakt není.
Máte zajímavý nápad, namontovat tam klapku dodatečně a nakonec stejně asi bude nutné pozvat studnaře, který by uměl vytáhnout sací potrubí s košem ze studny a koš vyměnit. Je tam už patnáct let, asi už propouští.

abychom si rozuměli...klapka přijde mezi výtlak a vzdušník..ale tam je speciální kus, tak jde o to jestli to tam dostanete, ale řešení by bylo dokoupit 2 příruby a namontovat to mezi ně...tak aby ze vzdušníku mohla voda do systému...
když tam bude zpětná klapka , nebude voda ze vzdušníku utíkat do studny, pokud bude klesat v sání, bude akorát trvat déle, než nasaje čerpadlo vodu, nakonec druhou klapku můžet dát hned nad koš...

Dobrý den,vážení,klapka na tom čerpadle na PDF je,ale jen plechový kroužek s otvory a gumovým kroužkem,přitlačovaným pružinkou.Jinak by totiž ucpávkou voda tekla ven,on totiž tam co je ucpávka velký tlak není ani při tlakování,ten tlak je až za vějířky,které nasávají a tlakují vodu,pokud je vadná zpětná klapka,tak ta voda teče tlakem zpět do čerpadla a ven pod ucpávkou,ale až tehdy,když čerpadlo vypne.Pokud je vadný koš,nebo potrubí k němu,tak voda mizí cestou nejmenšího odporu.
Takže,mezi čerpadlem a nádrži je umístěno to co je na odkazu.:-)

http://www.cerpadlo-cerpadla.cz/cerpadla-ok/eshop/ 8-1-NAHRADNI-DILY/56-2-SIGMA-HRANICE-SVA/5/2760-zp etna-klapka-Darling-D-100-5-4-nerez-velka-s-perkem -32-SVA-cerpadla-SIGMA

Lubomír: tuhle plechovou klapku s plochou gumou pružinkou mám ještě z dob starého Darlingu 63-3, kdy ještě stála desetkrát méně, takže ji zkusím vyměnit.

Pod ucpávkou normálně voda podle utažení matiček trošku ukapává, aby hřídel nejela nasucho, ale vůbec toho není tolik, aby klesl tlak v tlakové nádobě a tlakový spínač znovu spustil čerpadlo na dočerpání asi 7 litrů vody.

Jak moc má podle vašich zkušeností pod ucpávkou voda ukapávat?

Dobrý den,ukápnout voda pod ucpávkou by mírně měla,když případně odkápne více,nemůže to u normálně fungujícího systému ovlivnit tlak v systému,protože tlak drží zpětná klapka za čerpadlem,před tlakovou nádobou.
Ale,pokud to kape hodně,dojde v pauze mezi dalším čerpáním a dotlakováním k odtoku a vyprázdnění čerpadla od vody a pak při čerpání se systém netěsnící ucpávkou zavzdušňuje a pak voda prská a vyráží při mytí nádobí z ruky.:-)

Díky za vysvětlení. Přítlak objímky na vycpávku je vyladěný tak, že to při zalévání zahrady občas ukápne a v klidu skoro vůbec, takže se tam vzduch nenasává.

Hlavně musím vyřešit neustálý mírný pokles tlaku a dočerpávání vody do tlakové nádoby několirát za noc, ve dne to dočerpává jakoby bez příčiny jenom občas, ale to už jste pěkně vysvětlili v předchozích radách. Díky za všechny rady a vaše zkušenosti.

Výsledek je překvapující. Původní dotaz z 13.7 (zde) zněl, proč utíká tlak z tlakové nádoby (aquamatu) i po výměně vaku (byl protržený). Zpočátku čerpadlo s novým vakem běhalo normálně ale po několika týdnech se čerpadlo začalo i několikrát za noc dočerpávat, jako když někde utíká voda.

Při výměně prasklého vaku v aquamatu bylo nutné tlakovou nádobu důkladně vypláchnout od rzi (ze železité vody, podobně to bývá i při pravidelném čištění nádržky splachovače, studniční voda je hodně železitá). Po vymytí a vysušení vnitřek tlakové nádoby vypadal dobře, byl vložený nový vak, natlakovaný aquamat, přimontovaný.

A ejhle, po několika měsících se musel aquamat často dotlakovávat na 1,8 atm a pak dokonce i po týdnu nečinnosti byl tlak na nule, byl prázdný.

Příčina? Maličká dírečka v tlakové nádobě!!! Ve spodní části kousek pod přechodem mezi válcovou stěnou a spodním dílem je maličká dírka, není ani vidět, jen je cítit na hřbetu ruky lehký závan vzduchu. Při přiložení prstu je cítit, že tamtudy utíká vzduch. Takže - dírka v tlakové nádobě. Za týden je tlaková nádoba prázdná.

Řešení - je nutné vyměnit tlakovou nádobu (aquamat), i když je to maličká dírka, tak to zatmelit nějakým speciálním tmelem (třeba Mamut?) asi nepůjde, leda to nechat zavařit mosazí, ale už je tlaková pevnost 10 atm max. zpochybněná.

Nebo by to šlo alespoň provizorně zevnitř nějak zatmelit, přelepit?

Uvádím to pro případné další zájemce i jako vysvětlení pro ochotné rádce, kteří radili.

ja používám Pirát a je bez problému, můžu dodat i s kouli.
P.Floriš tel 724840937
VĚTRNÉ TANDEMOVÉ ČERPADLO FLORIŠ VTČ-1
Větrné tandemové čerpadlo VTČ-1 vychází ze stejné koncepce jako větrné čerpadlo „FLORIŠ“. Protože
normální větrné čerpadlo je vybavené zdvižným pístovým čerpadlem, proto vodu pouze zdvihá a
tudíž nemůže ji zvednout výše než je nosná trubka pístového čerpadla, což je asi 4 metry. Ve většině
případů toto řešení vyhovuje. Jsou ale požadavky od zákazníků, kteří požadují čerpání do zásobníků
umístěných ve větších výškách 10 až 15 metrů. Z těchto zásobníků je možné vodu rozvést k více
spotřebitelům, a tudíž tito nemusí chodit s nádobami k čerpadlu a nosit ji v těchto nádobách domů.
Tento problém řeší větrné tandemové čerpadlo VTČ-1. Větrné tandemové čerpadlo VTČ-1 je
vybavené jak zdvižným pístovým čerpadlem, tak i čerpadlem tlačným. Obě čerpadla jsou připevněna
na stejné nosné trubce a jsou spojena i stejným táhlem, přičemž tlačné čerpadlo je co možná nejvýše
umístěné a zdvižné je nad hladinou vody ve studni. Pod tlačným čerpadlem je umístěn T- kus se
zpětnou klapkou v bočním vývodu a vývod na tlačné potrubí. To je vyvedeno k zásobníku, který může
již být ve větší výšce než u čerpadla bez tlačného čerpadla.
Funkce čerpání čerpadla VTČ-1 se od normálního čerpadla liší v tom, že voda nevytéká z bočního
vývodu, jak je tomu u normálního čerpadla, ale je tlačena z bočního vývodu tlačným čerpadlem a
může tak vytékat pod tlakem, který je nutný pro dopravu vody do větších výšek. Zdvižné čerpadlo
umístěné nad hladinou vody ve studni dodává vodu k tlačnému čerpadlu a to zajistí dopravu vody do
zásobníku vody umístěného ve větší výšce. Tato čerpadla pracují v obou směrech pohybu táhla. Při
pohybu táhla dolů zdvižné čerpadlo nepracuje, voda pronikne pouze nad píst zdvižného čerpadla, ale
tlačné čerpadlo vytlačuje vodu k zásobníku. Při pohybu táhla nahoru zvedá spodní zdvižné čerpadlo
vodu k tlačnému. Tlačné čerpadlo pomáhá sát vodu od zdvižného čerpadla, ale vodu nevytlačuje. Lze
konstatovat, že u větrného tandemového čerpadla VTČ-1 jsou využity oba pohyby táhla k čerpání
nebo tlačení vody do zásobníku. U normálního čerpadla je pracovní pouze pohyb táhla nahoru.
Větrné tandemové čerpadlo VTČ-1 najde uplatnění všude tam, kde je nutné rozvést vodu k více
spotřebičům, nebo tam kde jsou výškové poměry nepříznivé.
Čerpadlo zdvižné i tlačné jsou nové vlastní konstrukce. Válce těchto čerpadel jsou z materiálu PVC-U.
Tyto materiály vykazují menší koeficient tření vzhledem k hladkému povrchu. Při jejich konstrukci je
použito lepidlo, které se používá pro lepení vodárenských rozvodů z PVC. Toto se projeví i v delší
životnosti a účinnosti těchto čerpadel. Nezanedbatelnou vlastností těchto materiálů je i atest na
pitnou vodu.

Ja som si to spravil na zahrade tak, ze mam v studni saci kos so spatnou klapkou http://www.gumex.sk/index.php?ma=ajax&sid=pimage&p id=32072 a spatnu klapku mam aj hned na vstupe do cerpadla. Takto mam dvojitu zabezpeku ze mi voda nespadne. A veru este sa mi to nestalo. Dokonca aj ked vyhodi cerpadlo do poruchy (Brio 2000 MT) koli nedostatku vody a nasatiu maleho mnozstva vzduchu tak po doteceni a po restarte si vodu vzdy tolko vytiahne. Nemusim nic zalievat ako na zaciatku sezony.