Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Asynchronní motor jako generátor, jak to funguje?

Nějaké základní elektrotechnické vzdělání mám, ale stejně dodnes nechápu, jak se to udělá, aby asynchronní motor s kotvou nakrátko začal fungovat jako generátor. Teorie říká, že točivé mag. pole ve statoru se musí točit pomaleji než rotor, pak bude motor fungovat jako generátor. Ale já nerozumím tomu, že když chci vytvořit točivé magnetické pole pomalejší než rotor, tak do toho motoru přece musím proud dodávat (jinak pole jaksi nevznikne), ale já ho chci odebírat. Mohl by mi to prosím někdo zkusit vysvětlit? Docela by mě to zajímalo, ale nedaří se mi na to přijít.

Ak pripojíte asynchronný trojfázový motor na sieť sa roztočí na asychronné otáčky,ktoré sú približne stále,ak je motor nezaťažený.Ak máte na hriadeli pripojené iné zariadenie ktorým by ste tie otáčky prekročili,tak nastane ten moment,keď motor prestane odoberať elektrickú energiu a začne ju vyrábať a dodávať do sieti a tu je už problem z elektrárňami,lebo bez povolenia to nejde.Dôležité upozornenie:asynchronný motor nebude vyrábať elektrický prúd bez pripojenia na sieť.Na výrobu bez siete sa používaju dynama a alternátori,no aj tam sa musí nabudiť rotor elektrickým prúdom,výnimkou je použitie stálych magnetov.

Dôležité upozornenie:asynchronný motor nebude vyrábať elektrický prúd bez pripojenia na sieť.

toto nie je pravda, železo vždy má v sebe nejaký magnetiszmus, minimálne ten zo zemského magnetického poľa, rotáciou rotora toto pole vybudí nejaké napetie v statore a pokiaľ na statore je záťaž, prebieha prúd, ten prúd vybudí vírivé prúdy v rotore, prebehne lavínový dej a hop ... generátor dodáva prúd aj bez pripojenia k sieti,

to by človek nečakal

.... :puff:

bežný alternátor síce nemá vinutie nakrátko teda lavínový priebeh sa nekoná ale samozrejme k vybudeniu, pokiaľ zapojenie regulátora budenia tomuto režimu nebráni, dôjde

pri akých obrátkach môže dosiahnuť napetie prevádzkové hodnoty netuším, no je nepravdepodobné aby obrátky dosiahnuté pri "sjíždení z kopce" postačovalo k tomu aby zapalovanie začalo fungovať, zbytkový magnetizmus v rotore je malinký zlomok hodnoty intenzity magnetického poľa aký vytvorí budenie z akumulátora

.... :puff:

Některé elektrocentrály se běžně osazují hromadu let asynchronním generátorem a fungují bez ohledu na kecy erudovaných odborníků o nemožnosti fungování. Stačí k asynchronnímu motoru připojit vhodný kondenzátor.

Nevím jak to přesně myslíš, ale k asynchronnímu generátoru se připojují kondenzátory - to už všichni víme a kapacita toho kondenzátoru ovlivňuje výstupní napětí - teoreticky. V příloze máš takovou šikovnou kalkulačku na výpočet kapacity toho kondenzátoru. Problém je v tom, že výstupní napětí a kapacita kondíku se počítá z připojený zátěže tj. bude jiná když bude generátor nezatížený a když bude zatížený, takže by to chtělo nějakou elektroniku, která by hlídala výstupní napětí a pode toho připínala kondenzátory, kondenzátory by mohly být poskládany do aritmetické řady 1,2,4,8,16,32 atd. a pomocí relátek by jsi si připínal kolik by jsi chtěl.

Už jsem to psal k videu :
Jak reguluješ výstupní napětí ? Jak je výstupní napětí závislé na odebíraném výkonu a kapacitě kondenzátorů ? Co frekvence, jaká je ? Co indukční a kapacitní zátěže, pracuje to i s nimi ? Jak vypadá výstupní průběh ? Jaká je úroveň rušení ? Pro jaký maximální výstupní výkon se nechá použít takovýto motor ( když pracovat jako generátor, nikoliv jako motor) ?
Když chceš něco prezentovat, dělej to pořádně a změř, alespoň základní parametry ! Tohle je jinak k ničemu !