Jak naostřit žiletky?
Může tady někdo popsat nebo zobrazit (filmem), jak se dají nějak naostřit žiletky? Předem děkuji za odpověď(i)
Může tady někdo popsat nebo zobrazit (filmem), jak se dají nějak naostřit žiletky? Předem děkuji za odpověď(i)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Je to stejný nesmysl jako praní prezervativů.
Když o tom víš ho**o, tak se podívej do svého oblíbeného Gůůůglu a nezesměšňuj tazatele, rádče pionýrských skupin.
Ještě zapoměls provolat hanbu poradně.
Též o tom vím ho**o, přijde mi však, že google vyhazuje samá historická udělátka, která mohla dávat smysl kdysi, dnes však mají IMHO spíše jen cenu historickou a praktický přínos je - vzhledem k ceně žiletek - diskutabilní až nulový.
Mechanické ostření - tedy všelijaké ostřiče, brusky etc. mělo smysl u silnějších starších žiletek.
http://cz.depositphotos.com/5820225/stock-photo-ol d-razor-blade.html
Na fotce ta vlevo, jsou ze silnějšího materiálu, jiná technologie výroby, jinak "vyrobené" ostří. Tam to broušení mělo smysl. Dnešní žiletky - jedině to vysušení v pyramidě.
V pyramidě se obnovovalo ostří. Vzpomínám si, jak ji za první světové jsme ve dnech kdy byl úplněk dávali spolubojovníkovu břitvu na okno a do rána byla tupá. Dnes to vysvětlují polarizovaným světlem, které přemístí molekuly na břitu. Opačný účinek pak má pyramida, kde správně nasměrovaná má nejen brusné, ale i léčebné účinky, kde přespávání v ní blahodárně působí na organizmus coby výrazný energetický zářič.
Rce, 26.05.2015 23:14 /// Děkuji za podporu
Při dnešní ceně a množství styků denně? Za rok mám na auto.
Ty jsi vůl ...
Nevíš, že dědové brousili?
http://www.darkyhry.cz/2861-razorpit-brousek-na-zi letky.html
Asi špatná url adresa :(
Idealne na brusce - jak taky jinak, ze?
Hľadajte na nete,je to dokonca Československý patent na ostrenie žiletiek a nerobím si srandu.http://www.bioliecba.eu/pyramidy/pyramidy-patenty- a-vyskum/230-udeleny-patent-pyramida-pre-ostrenie- ziletiek-karel-drbal
Dobrý den,někde mám tento model,ale vím,že jsem na provoz koukal jako malý kluk a moc dlouho nebyl používán.
Systém,je tam uložen brousek,lyžinka do které se upevní žiletka do chytrého převracecího sytému a tahy sem tam se brousí prostě jezdec,podobný struhadlu na zelí,ale vylepšený o převracení žiletky.
http://www.antik-bazar-starozitnosti.cz/?280,ostri c-ziletek
Karel ma pravdu, vzhladom na dnesne ceny ziletiek (klasickych) je ich ostrenie blbost. Aj tak nebude nikdy ako nova, pretoze tak tenku cepel proste naostrit v domacich podmienkach nejde.
Pokud by si chtěl holit ochlupení na šourku, tak máš pravdu. Ale na škrabání laku z oken, škrabání pat, podřezání žil, sundání dálniční známky a mnoho dalších činností - proč nebrousit?
Můj otec měl něco takového:
http://archiv.aukro.cz/stary-bakelitovy-ostric-zil etek-racid--i3859479825
fungovalo to tak že se tam žiletka vložila do těch dvou čudlíků a ty dvě půlky se zaklaply. Čudlíky jak se ten vehement tahal sem a tam po tom provázku co z toho čouhá. s tou žiletkou mlely a žiletka se měla brousit o ty dva zubaté pásky po stranách.
Podobný inštrument měl i můj strejda.
Zde máš dokonce dva inštrumenty na prodej
http://aukro.cz/ostric-ziletek-allegro-i5388291587 .html
http://aukro.cz/listing/listing.php?order=m&string =ostřič+žiletek&bmatch=seng-v11-p-fuzzy-czech-0819
Jo a ještě se ostřili žiletky v papírové pyramidě . Podrobnosti viz Google.
Pokud vím. používala se na to pyramida, kdy se žiletka umístila do ohniska (vyrábělo se to snad i u nás v šedesátých letech) - stejně jako faraónova hrobka. Někde v Kanadě tímto způsobem nějaký Čech staří vína, viděl jsem to v nějaké Cestománii, či kde. Možná to funguje, ale při ceně žiletek mně to připomíná dotaz "jak vybělit použitý toaletní papír"
Ale mě nezajímá hromada levných žiletek a k tomu, téměř na jedno použití!
Kdyby na trhu byly žiletky např. Astra, aspoň takové kvality (o ceně raději pomlčím), které se vyráběly, asi do r. 2000 (možná i déle), tak by to bylo v pohodě.
Kvalitní žiletky se dají bez problémů koupit, třeba japonské Feather 10ks za Kč 99,-. Oholení zhruba za padesátník až korunu.
Děkuji za informaci.
Já bych trochu pozměnil výrok předchozího přispěvatele. Při dnešní ceně jednorázových holítek, z nihž některé dosahují vyjímečné kvality a holím se jedním třeba měsíc, nemá cenu se zabývat drahými žiletkami.
A s břitvou, kterou můžu brousit dle potřeby a holit se s ní řadu let nemá cenu se zbývat drahými holítky
(Břitvy, které kupoval děda jako mladý študák skvěle slouží dodnes )
Řekl bych, že dotaz nezněl, jak naostřid břitvu, ale žiletky a to je dnes skoro nesmysl, navíc po domácku naostřená žiletka nemá parametry nové.
Staré dobré, klasické, ocelové žiletky například Diu Jevíčko, které se výborně používaly nejen na holení, ale i do zvláštního řezátka na vlasy (hřebínek se žiletkou) nebo řezátka na párání nití při šití, nebo na škrábání tuše z výkresů na pauzák při opravách špatných čas nebo kaněk, nebo na jiná řezání, nebo dokonce na měření zdvihu ventilů u spartaku a podobných aut, byly natolik pevné, že pokud se nezlomily nebo na nich neudělaly zuby, daly se částečně doostřit.
Podobně jako se obtahovala břitva na řemenu, se daly opatrně nabrousit i žiletky (ale mnohdy se i šikovný muž sám pořezal). Někteří muži, zvyklí hodně šetřit, si před holením žiletku ještě trochu obtáhli nebo řekněme nabrousili ohlazením břitu o bříško palce (samozřejmě ne ve směru ostří, ale celou šírkou ostří se jelo po kůži bříška palce) a děti a vnoučata ječely strachy, že se děda nebo táta řízne. Podobně jako při holení břitvou.
Nové žiletky z druhé poloviny minulého století s teflonovou vrstvičkou (Wilkinson Sword a podobné) měly už mnohem měkčí plech a lehko se na nich třeba i jen holením tvrdých fousů udělaly zuby a s tím už nikdo nic neudělal.
Moderní holítka jsou natolik kvalitní, že se dají používat mnohem mnohem déle než původí žiletky.
Moc děkuji za obsáhlý popis.
Brousilo se v pyramidě, jak tu někteří zmiňují. Později se výzkumem přišlo na to, že to nemusí být pyramida ale že stačí prakticky jakýkoliv menší uzavřený prostor, například skříňka v koupelně. Břit orientovaný sever-jih.
Používám ty břity na "jedno použití" a vydrží několik měsíců. Teď zrovna jsem si vyndal novej a ve skříňce se mi popletly. Zkoušel jsem tedy oba a nepoznal jsem rozdíl.
Dělám to takhle už 40 let ale třeba je to jen sugesce a držku mám od krve a nechci si to přiznat.