Napojení kanalizačního potrubí kamenina/KG
Zdravím kutilové,
rád bych Vás poprosil o pár rad ohledně připojení kanalizačního potrubí. V obci se buduje kanalizace, máme se na ni v nejbližší době připojovat. Před rokem jsme zakoupili patrový dům. Nevěděl jsem, kudy přesně ústí potrubí z domu (podle plánu to nesouhlasí), udělal jsem si tedy před-výkop. Tady je situace: Výkop
V zemi vedou dvě potrubí do žumpy. Provedli jsme "poklepový test". V trubce šedé teče voda z koupelny a z kuchyně a v hnědé kameninové splašky z WC. Potřeboval bych tyto trouby spojit a vést dále KG potrubím DN160 do revizní šachty. S hnědou kameninovou trubkou (vnější průměr cca 185 mm) by nebyl problém, k ní vím, že existuje KGUS přechodka, ale co je zač ta šedá trouba? Nejhorší je, že je její vně. průměr skoro o 1 cm menší. Otázky + návrhy:
1) Co je zač ta šedá trouba? Kámen, beton nebo eternit? Šel by i na ni napojit KGUS po menší úpravě? Čím zvětšit její průměr pro KGUS? Nějaká páska? Lepenka kolem dokola?
2) Pokud 1) není možné, co třeba říznout šedou trubku blíže domu a napojit medvědím h.. hnědou kameninovou troubu a konce tak pro KGUS sjednotit?
3) Jaký způsob napojení byste doporučili? Šel by tento? Napojení Nebo jiná kombinace tvarovek?
4) Čím řezat kameninovou troubu? Kotoučem na beton, kámen nebo keramiku? Jakým způsobem řezat, abych řízl potrubí rovně po celém průměru? Mám jen flexu prům. kot. 150 mm.
Díky za pomoc! :)
Tá šedá trubka je obyčajná novodurová kanalizačná trubka,čo sa v minulosti používal a nasunuté do seba sú nahriatím jedného konca a vsunutím do seba a následným prilepením lepidlom.Pasujú na ne normalne prechodky podľa priemeru.Čo sa týka tej kameninovej,tak čo vám bráni napojiť ju na konci?Inak to čo nebudete potrebovať,tak môžete po kúskoch odbrusiť a potrebný rez začistiť.
Kdepak novodur, ten to určitě není. Je to nějaký kámen, beton nebo eternit. Co se týče přechodek, ty už mám dávno načtené, v tom problém není, ale když se má člověk napojovat na něco, na co přímo nejsou přechodky vyráběny, tak trochu znejistí... :)
Jestli tam má být zalomení, volil bych raději revizní šachtičku která by řešila i spoj. Jinak bych se k napojení eternitky pokusil využít KGUT tvarovku určenou pro přechod z litiny. Dle Rochly je tam ale rozdíl 4 mm ve vnějším průměru. Eternitka 168 mm, litina 164 mm. Snad by to mohlo zafungovat. Kameninu řežeme kotoučem na beton. Jinej nemáme. V první řadě je třeba mít trouby pěkně okopané kolem dokola. Po stranách 40 cm, dole alespoň 10 cm, v délce 1 metr. Prostě musí být dostatečný pracovní prostor. Pak se z trubky vyřízne horní půlka v délce cca 30 cm. Horní půlkorýtko se vyndá a máme volný prostor k dořezání dolního korýtka.
Zdravím, asi bych se poradil přímo u zdroje: kontakt . Potubí bych ale nechal tlakově-krtkem vyčistit, případně nechal dát kameru, jak to vypadá. Dříve, když si to člověk nehlídal, tak se klidně vrazila pod zem ťuklá roura a pak bylo později veselo. Každý Vám ale řekne, že pokud není daný úsek k domu už extrémně dlouhý, tak by to vybral vše a dal to KG či jiné podzemní varianty. Ono je potom za x let v tom drápat znova není nic příjemného-cesta rozvrtaná, barák rozvrtaný,...
Děkuji za rady ale řešení výměny celého potrubí v domě zatím nepřipadá v úvahu - trubky vedou pod garáží a na takovou akci není zrovna moc času a chuť. Někdy v budoucnu bych se ale tomuto řešení nebránil - asi až budu překopávat odpad v celém domě.
Děkuji sHpy00ne za velice praktické rady!! Jen bych se rád zeptal, jak byste napojoval do revizní šachty tyto dvě roury, když jsou nyní tak blízko sebe? Musel bych nejdříve použít KGUS u kameniny, pak napojit na přímý vstup R.Š., U eternitky bych ale musel za KGUG vložit 3 kolena 45°, abych se trefil do 45° vstupu do R.Š. a to není ještě jisté, že to vyjde přesně na vstup. Jaký je Váš názor? Děkuji.
Právě abych se vyhl všemu napojování, provedl bych šachtičku zděnou z betovových cihel, uvnitř pak vymázlou cementovou omítkou. Dno už by mohla tvořit na korýtko seřízlá odcházející trubka, pěkně obetonovaná a domazaná. Pokud výška dovolí a předpokládám že nebude problém, dal bych dno o 5 cm níž než přítok.
Zdravím, tak když to nejde vyměnit a nebo je to v dobrém stavu, tak alespoň nechat tlakově vyčistit od letitých nánosů.
Nene. Do starých kanalizací doporučuji pouštět tlakové čištění jedině kdyby byl problém a i potom teprve až po kameře. Jinak nic takového.
Zdravím, když se zamyslím, tak máte pravdu.
Tak se hlásím s výsledkem výkopu přípojky kanalizace. Nakonec jsem použil rozbočku 45°, kolena 30° + 15° + napojení kamenina-KG (KGUS). Spoj mezi eternitkou a KG jsem ještě pro jistotu zabetonoval, protože spojení bylo trochu volnější a lekce sáklo. V zemi by to asi ničemu nevadilo, ale jistota je jistota.
Práce je to pěkná, ale něco mi říká, že každé napojení a lom kanalizace by se měl konat šachtou, a kolena do země jsou jen potenciální problémy do budoucna
Nestrašte, to bych fakt nerad!
Ale jak byste jinak chtěl provádět zatáčky v zemi jinak než koleny? To jako že byste místo každého kolena měl šachtičku? To mi přijde nereálné. Od místa na fotce, jsou cestou jen tři kolena a to 15°, 30° a 15°. To by nemuselo být tak hrozné. A spád je tu docela veliký - více než 3%.
jenom malá poznámka.Možná to nebude zrovna mimo mísu.Co jsem si všiml když opravovali kanalizaci vodáci a nesouhlasil jim napojovací průměr tak to normálně zapěnili.Asi to není špatné řeěení.Nevím.
Zdravím, to je fušeřina, to není řešení. Kanalizační vody jsou kolikrát velmi agresivní a za chvíli to poteče.
Omlouvám se, strašit jsem nechtěl, jenom mi to přijde logické v tom, že trasa odpadů jde rovně od šachty k šachtě, takže se v terénu dobře odhaduje, "…kudy to vlastně vede?", nehledě k tomu, že v případě potřeby se servis může vykonat šachtou, a ne rovnou výkopem…