Gramofon GZC 710 náhradní díl
Zdravím, dnes se mi povedlo zachránit starý gramofon Tesla GZC 710. Vypadá to, že je plně funkční, akorát tam chybí jakýsi převod z hřídele motorku na kotouč s deskou. Podle všeho je to jakési kolečko, akorát mi to v tom gramofonu chybí. Chtěl bych se proto zeptat, zdali se nedá sehnat tento díl, popřípadně nějaká alternativa nebo to nějak vykutit ;) Pro úplnost přidávám pár fotek, abyste měli trošku představu.
toto si nemal zachraňovat, je to šmejd,
chýba tam pogumované medzikolo ktoré sa výškovo presúva a realizuje prevod medzi stupňovitým hriadeľom a vnútornou plochou taniera
to medzikolo je/bolo neštastím, prenáša vibrácie motorčeka na tanier
prenoska so safírovým hrotom teda veľkou silou, alias sústruh na LP,
nikto rozumný na toto svoje archívne LP nepoloží
odnes to tam odkiaľ si to priniesol, skutočne je to odpad
....
No dívej se, mě to je aji docela jedno, já su rád, že nějakej gramec mám a jehla je tam už měněná co jsem tak slyšel... A ty vibrace, to už není zas takovej problém snad, no nevim, ale prostě bych to rád zachránil, bez ohledu na nic ;)
Krystalová přenoska kurví desky i když je nová.
Jak je psáno výše, tohle je fakt šmejd a velkým obloukem bych ho vyhodil. To převodní kolečko nové nejspíš nepůjde sehnat, maximálně tak vyrobit, bude-li znám průměr.
Další věc, proč by to letělo je jeho přenosková vložka. Jednak je krystalová, což sice nepotřebuje předzesilovač, ale zase to má kmitočtový rozsah asi jako telefon. Přítlačná síla na hrot je násobná oproti magnetodynamické a dost to těm deskám dává zabrat.
Chceš-li gramofon s vestavěným zesilovačem, hledej typy NZC 420, NZC 430 a s přivřenýma očima se dá i NZC 300. Proti tomu 710 jsou to Rolls-Royce mezi starými gramofony.
No a teď se zeptám nejspíš blbě. Nešlo by kdybych tu jehlu vyměnil za nějakou normální a předzesilovač k tomu vyrobil? Je mi prostě líto takovou věc vyhazovat a na novej gramec nemám, takže si s tímhle chcu pohrát jak to jenom půjde, protože když to přitom zničim, nic se nestane ;)
Ale tam nic normálního dát nejde, třeba kvůli vlastnostem toho raménka. Svislá síla na hrot je nastavena tak, aby od drážky šla špona. Zahodit, je to opravdu jeden z nejhorších socialistických šmejdů.
No to je taky jeden z důvodů proč sem to bral, abych mohl vidět jak ten socialistickej šmejd fachá ;) Než to zahodím, tak to chcu alespoň jednou vidět v provozu a o desku mi ani tak nende. Mám tu dvě stejný desky a jedan už je pěkně ohraná, takže nebude vadit, když ju zlikviduju, ale dám na vás a zahodím to, ale až po prvním testíku ;)
Mám tu dvě stejný desky - "Bedřich Nikodém Poustevník" watch. Jedna hraje do půlky a druhá od půlky. Šmejd to je, ale ani zdaleka ne socialistickej, ještě dlouho po tom co se u nás přestaly gramofony s krystalovými přenoskami vyrábět byly ve vyspělém světě vyráběny (a možná jsou vyráběny dosud) a byly dokonce oblíbenější než gramofony s přenoskami magnetodynamickými, pravda hlavně kvůli ceně. Krystalová přenoska má hrot s kulovým zakončením, magnetodynamická naopak hrot eliptický, o svislé síle na hrot, která je u krystalové přenosky mnohonásobně vyšší již tu zmínka byla. Safírováý hrot krystalových přenosek má životnost cca 200 hodin, ale opotřebení se projevuje již v polovině životnosti a je spolu s uvedenými vlastnostmi hlavním zdrojem poškození desek. Krystalová přenoska má sice vyšší výstupní napětí 300mV až 1,5V podle typu proti maximálně několika mV u magnetodynamickým přenoskám takže sice nevyžaduje korekční předzesilovač, za to však vstup zelivače musí být vysokoohmový jinak díky kapacitní charakteristice dojde k velkému útlumu nízkých kmitočtů. Záměna v raménku možná není - magnetodynamické vložky maji standardní půlpalcové uchycení, vložky krystalové jsou upevněny přímo konektorem.
Pokud jde o vlastní šasi (chassiss jak se dříve běžně psalo) mezikolo bývalo buď lité kovové nebo lisované plastové tloušťky cca 4mm s bronzovým pouzdrem a pogumovaným obvodem. Jeho průměr není kritický, musí být ale zvolen s ohledem na to, aby byl v kontaktu s osou motoru a zároveň s vnitřním povrchem lemu talíře ve všech polohách. Zároveň každá nepřesnost ve výrobě způsobuje slyšitelné rázy. Motor gramofonu je velmi předimenzován a i kvůli tomu způsobuje značné chvění, které je navíc použitým třecím převodem přenášeno na vlemi lehký lisovaný plechový talíř. Způsobuje to silné hučení při poslechu.
To "silné"hučení během reprodukce skoro nikdo nevnímá,opotřebení desek je mnohem větší než u mag.přenosky.
Jděte už někam s těmi kecy o socializmu,když o tom nic nevíte.Krystalové přenosky se v určitém období vyráběly na celém světě protože jiné nebyly.Později existovaly souběžně s magnetodynamickými v levných modelech také na celém světě.
jsi jim to přišel říct po 3 letech, ty zfetovaná gumo?
asi ti nedošlo, že půlka z těch lidí si kupovala desky za socialismu. a pamatuje prodejny supraphonu, kde měli na přehrávání jen krámy s krystalovými přenoskami - na to bys svou desku nedal.
Jak to souvisí s tím,co jsem napsal,nejsi schopen pochopit tak jednoduchý text?Podle toho,co jsi nasal to je velmi pravděpodobné.
Ale neboj, pochopili, co je ale pochopitelné těžko - proč jsi po třech letech přikvačil zopakovat co už bylo řečeno. Nehledě na to, že kdyby hučení nikdo nevnímal asi těžko by výrobci vymýšleli řemínkové převody (a to i u gramofonů s krystalovými přenoskami) a přímé náhony talířů.
Do těchto ramének nejde dát magnetodynamická přenosková vložka.
Nebyla by možnost vyměnit celé raménko? Opravdu v tomhle ohledu odborník nejsu, tak se ptám ;)
Můžeš si tam sehnat třeba Tesla P1101, hodnota se ztisícinásobí. Hrát to bude ovšem pořád hnusně, ten převod je tragédie. Na aukru je plno normálních Tesla gramofonů za pár stovek.
Ok tak díky za rady ;) Asi nějakých pár korun našetřím a vemu něco z toho aukra ;)
Poptej se zde: radioservis.oldradio.cz