Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Časovka na delší čas

Potřeboval bych si postavit časovku na nastavitelný čas asi 5min.-3hod. nemusí to být nějak moc přesný.Nemáte někdo nějaké schema nejraději i s návrhem (zobrazením)tišťáku,nebo hotovéh desky spojů.Eventuelně jsem ochoten desku spojů i koupit!

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Vydím,že jste se pěkně rozjeli v interpretaci svých názorů a zkušeností.Já jenom chci doplnit,že opr…
mikor 02.03.2015 10:10
mikor
Tu mas schemu s 555 a 4040 a rele (K1), tie veci napravo od rele ignoruj. http://8085projects.info/c…
MM.. 02.03.2015 11:07
MM..
1u keramikou !!!!!!!!!!!!!! NIKDY !!!!!!!!!!!!!! Keramika do oscilátoru nepatří ! Ta má největší…
antibalda 02.03.2015 11:25
antibalda
A dávaly se všude, i do laděných obvodů HiFi příjmačů, či tenkrát amatérsky vyráběných transceiverů…
Alfi 04.03.2015 08:19
Alfi
1.) Já psal, že se nechají sehnat keramiky, které nemají až tak velkou tepelnou závislost, ale stejn…
antibalda 04.03.2015 09:13
antibalda
Jo, tady si to ještě nevodpustím, ten příspěvek - "spínané zdroje, kde ta frekvence nesmí lítat"...… poslední
Alfi 13.07.2015 04:10
Alfi

Vydím,že jste se pěkně rozjeli v interpretaci svých názorů a zkušeností.Já jenom chci doplnit,že opravdu mně stačí nastavení času potenciometrem z nějakou stupnicí pod knoflíkem.Po ukončení nastaveného času,sepne relé světelnou a zvukovou signalizaci ktera bude vypnuta ručně.Zatím jsem sehnal ,jako zápůjčku,mechanicko-elektrický,průmyslový časovač na 999sec.Ale stejně vám všem moc děkuji za rady avšak,kdyby jste ještě někde něco šikovnýho našli,tak dejte vědět.
P.S.Časovka není pro mně ale chtěl jsem jí pro vnuka ani nevím přesně na co.jí chce,ale taky nechci něco moc drahého,protože jako důchodce moc prašulí nazbyt nemám.Díky.

Tu mas schemu s 555 a 4040 a rele (K1), tie veci napravo od rele ignoruj.
http://8085projects.info/cd4040-based-nickel-cadmi um-battery-charging-circuit.html
je to tusim napevno na 1,5 hodin, menit si to mozes zmenou R2 tusim (daj si do google 555 oscilator a budes vediet jake frekvencie sa daju s tym dosiahnut pri akych hodnotach R a C)

P.S. treba mat ale na pamati ze elektrolyticky kondenzator ma velmi zavislu kapacitu od vonkajsich vlivov a doby bez napajania apod, je lepsie zapojit tam dve 4040 za seba, a 555 nechat oscilovat rychlejsie napr. s tantal kondenzatorom alebo 1u keramikou apod.

1u keramikou

!!!!!!!!!!!!!! NIKDY !!!!!!!!!!!!!!

Keramika do oscilátoru nepatří ! Ta má největší tepelnou závislost ze všech vyráběných kondenzátorů, na ten stačí zafoukat a frekvence je úplně někde jinde a to klidně i o jednotky kHz.
Do oscilátoru patří jedině svitkové kondenzátory, dneska se vyrábí i nekolik desítek uF /přesně nevím, to bych kecal, nejvíce co jsem v oscilátorech používal byl 4u7, více nebylo zatím potřeba/ a při nízkým napětí to není ani tak velké.

A dávaly se všude, i do laděných obvodů HiFi příjmačů, či tenkrát amatérsky vyráběných transceiverů - a chodilo to. Záleží na hmotě, ze které je keramickej kondík vyroben - je to taková "úměra": když má být malý a levný - např do vazebních NF obvodů - musí se počítat s výraznou změnou kapacity +/- 50% (což nevadí), pokud budu dávat keramiku do osco obvodu, použiju kond sice větší a dražší(pořád se bavíme o halířích), ale se stabilnějším dielektrikem a na vyšší-třeba i mnohonásobně-napětí, než je provozní napětí obvodu. Všechny parametry dielektrik lze najít v konstrukčních katalozích výrobců-i s křivkama závislosti, třeba právě na teplotě. Jinak co takhle zkusit Tantal? - to se i u nás vyrábělo před 50ti lety, za strašné ceny, ale dnes jsou to opět halíře - i v SMDéčku, nehledě na tu "velikost" - teda vlastně maličkost, takže použitelné kdekoliv. Teď si vzpomínám, že jsem kdysi s tantalem asi 10mikroF postavil jen tak zkušebně na stole "časovač" (to je 20let), tak, že jsem ho zapojil mezi Gate a zem výkonového FETu tuším IR150 a do obvodu zapojil nějakou žárovku 12V/0.1A?? a ono to celý týden svítilo...Navíc to šlo přiložením prstu mezi zem a Gate vypnout a mezi + a Gate zase nastartovat. Blbinka, ale při doplnění poťákem a komparátorem (431) asi nejjednodušší řešení - já sem-do PC neumím nakreslit schema, ale snad to každý pochopí... Alfi.

1.) Já psal, že se nechají sehnat keramiky, které nemají až tak velkou tepelnou závislost, ale stejně je to pořád hodně oproti svitku. Já stavím převážně spínané zdroje, kde ta frekvence je poněkud důležitý parametr, takže mi nesmí lítat, jen se na to podívám.

2.) Bavíme se tu o kondenzátorech do oscilátorů jakožto časovacích, nebavíme se tu o vazebních kondenzátorech pro NF techniku.

3.) 431 není komparátor ! To by jsi mohl vědět, no i když nevím, když neumíš nakreslit schéma do počítače ...

PS. Neříkal jsi, že sem už nebudeš nic psát ? Že jsem tě naštval ?

Jo, tady si to ještě nevodpustím, ten příspěvek - "spínané zdroje, kde ta frekvence nesmí lítat"... Ach jo, to je tak šíleně důležitej parametr u těch zdrojů, až to některý výrobce nasralo, a začali dělat zdroje s rozmítanou frekvencí, asi schválně..., kvůli omezení EMC. Přesná frekvence je třeba pouze u rezonančních měničů, ale to Ty asi nestavíš, viď. Já jsem do autozesilovačů a do mobilních rozhlasových zařízení vyvýjel a stavěl měniče cca 600W, a při měření účinnosti se změna frekvence o +/- 15% nijak neprojevila. Nebyly to rezonanční měniče. Ten měnič byl velkej-modul 5x9X7 cm se všema elytama, ochranama, spínacím relé, Fetama, chladičem i ventilátorem. Jo, že TL431 není zrovna komparátor, no tak na to seru, asi ho už nechci, nebo k němu musím dát tři vodporný vodpory, aby byl... - a budu tomu říkat "three rezistance contoll"..
Alfi.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru