Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Časovka na delší čas

Potřeboval bych si postavit časovku na nastavitelný čas asi 5min.-3hod. nemusí to být nějak moc přesný.Nemáte někdo nějaké schema nejraději i s návrhem (zobrazením)tišťáku,nebo hotovéh desky spojů.Eventuelně jsem ochoten desku spojů i koupit!

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tak uplne najjednoduchsie je urobit si oscilator s 555, a na vystup dat nejaky citac (napr. 4040). N…
MM.. 27.02.2015 17:43
MM..
Přesně tak, dneska světu vládnou mikroprocesory. Včera jsem akorát dodělal časovač pro osvitku schop…
antibalda 27.02.2015 18:20
antibalda
Kam nemůže čert, tam nastrčí ženskou - teda vlastně PROCESSOR !!! Ach jo... A programovat Týnu na bl…
Alfi 28.02.2015 05:32
Alfi
Aha, tak to teda jo, když už jsi tak chytrý, tak sem dej nějaký schéma jak by jsi to řešil + na jak…
antibalda 28.02.2015 19:30
antibalda
Tak hochu, tys mě trochu nasral - nevím, jestli to tu z Fóra vůbec nevymažou, a jestli projdou fotky…
Alfi 02.03.2015 03:06
Alfi
Ano, já tě neznám, ale prvně jsi tu vykřikl do tmy, tak se mi to zdálo trochu scifi. Já nepsal, že b…
antibalda 02.03.2015 09:33
antibalda
Zdar, tak jsem po delší době měl čas sem zabřednout... Tak k tomu "PS" - asi o tom víš z praxe oupln… nový
Alfi 13.07.2015 03:49
Alfi
Vydím,že jste se pěkně rozjeli v interpretaci svých názorů a zkušeností.Já jenom chci doplnit,že opr…
mikor 02.03.2015 10:10
mikor
Tu mas schemu s 555 a 4040 a rele (K1), tie veci napravo od rele ignoruj. http://8085projects.info/c…
MM.. 02.03.2015 11:07
MM..
1u keramikou !!!!!!!!!!!!!! NIKDY !!!!!!!!!!!!!! Keramika do oscilátoru nepatří ! Ta má největší…
antibalda 02.03.2015 11:25
antibalda
A dávaly se všude, i do laděných obvodů HiFi příjmačů, či tenkrát amatérsky vyráběných transceiverů… nový
Alfi 04.03.2015 08:19
Alfi
1.) Já psal, že se nechají sehnat keramiky, které nemají až tak velkou tepelnou závislost, ale stejn… nový
antibalda 04.03.2015 09:13
antibalda
Jo, tady si to ještě nevodpustím, ten příspěvek - "spínané zdroje, kde ta frekvence nesmí lítat"...… poslední
Alfi 13.07.2015 04:10
Alfi
Este som zabudol u 555 zavisi frekvencia aj od napajacieho napatia, takze to by malo byt stabilizova…
MM.. 02.03.2015 11:47
MM..
U obvodů 555 kmitočet na napájecím napětí téměř nezávisí. Tady píší 0,1%/V.
Prim 03.03.2015 23:22
Prim
Tak chyba, 0,1 je to u monostabilního, pro astabilní je to 0,3%/V, ale to také není žádná hrůza.
Prim 03.03.2015 23:39
Prim
Ano sorry za mystifikaciu (uz nepamatam 555 poriadne :) nový
MM.. 04.03.2015 00:23
MM..

Tak uplne najjednoduchsie je urobit si oscilator s 555, a na vystup dat nejaky citac (napr. 4040). Najvyssi bit citaca pouzit ako vystup. nejakym potenciometrom si budes regulovat frekvenciu 555, tym budes nastavovat defakto cas. pripadne si tam mozes dat aj prepinac na to ze ktory vystup citaca sa pouzije, tym nastavis hruby rozsah casu.
Jednoduchsie je kupit nieco hotove.
Ja by som si naprogramoval PIC alebo Atmel, ale toto by ptrebovalo aj display takze by to bolo drahsie (dokopy tak 5-10euro) a naprogramovat to by zabralo aj pol dna alebo cely den (pre experta na uC)

Přesně tak, dneska světu vládnou mikroprocesory. Včera jsem akorát dodělal časovač pro osvitku schopný nastavovat čas od 1s až po 999s. Výstup na třímístný 7segmentový display. celý je to řízený ATtiny2313 od firmy Atmel, ovládání probíhá pomocí tří tlačítek - Start/stop, "+" a "-". Zde jsem o tom sepsal i nějaký článek. Není problém časovač upravit, aby místo sekund čítal minuty, nastavení by bylo stejné - od 1min do 999min ....

Kam nemůže čert, tam nastrčí ženskou - teda vlastně PROCESSOR !!! Ach jo... A programovat Týnu na blbej odpočtovej časák 1/2 dne - to je fakt výkon... - to už bych to měl asi dávno hotový s tou 555tkou a tím čítačem i včetně DPS. A bylo by to "opravitelnější", vzhledem k uživateli. Asi bych to fakt řešil tou 555tkou... - i když, jak tu někdo psal, jdou koupit všemožné časové spinače, některé mají přepínací relé(i výkonové) již v sobě, není třeba nic dodělávat, ale taky to není za pár šprdlíků, jak tu někdo psal. Pro koupi finálního výrobku bych zkusil GM Ectronic, nabo Elkas v Holešovicích - tam jsou ty ceny celkem OK. Jinak to postavíte za pajdu a dvě hodky, vč. DPS. Alfi.

Aha, tak to teda jo, když už jsi tak chytrý, tak sem dej nějaký schéma jak by jsi to řešil + na jak velký plošňák by jsi to byl schopen udělat i s displayem a jestli tady začneš kecat něco o tom, že na to nemáš čas, tak na to nemáš a kecáš tady jen tak do větru ...
Navíc jen tak ze zajímavosti napiš jaká by byla přesnost takového časovače. Můj časovač jede z krystalu, tvůj by jel z RC oscilátoru, což jsou dvě naprosto odlišné věci /vím, že tazatel na přesnosti nelpěl, ale zajímá mě to/

Jinak to postavíte za pajdu a dvě hodky, vč. DPS

Aha, ono okopírovat schéma z netu i s DPS dokáže opravdu každý, málo kdo ví jak to funguje, že ....

Tak hochu, tys mě trochu nasral - nevím, jestli to tu z Fóra vůbec nevymažou, a jestli projdou fotky(velikost), co sem chci dát. Schema blbýho osc a děliče-jakýhokoliv, je snad zbytečný sem dávat. Ten časovač bych komplet udělal na DPS cca 3x2cm, z SMDéček o 1/2méně, jak se dělaly selektivky do CBíček-tam moc místa nebylo..., bez displaye-k hovnu-stačí stupnice na panelu pod poťákem... Vše ostatní přeskočím... - Ty si myslíš, že já jako výrobce speciální - tzn. nestandardní elektroniky, kde musíš vše vymyslet sám, až po výrobu, a to co nejlevnější výrobní technologii, ELEKTRONIKY se musím dívat na nějaká schémátka na Net, kde to vyserou takoví, jako jseš Ty?! Asi néé, viď. U PC a procáku každý králem, v praxi to však voní málem.... - to by mě zajímalo, jak bys třeba ošetřil napájení toho procáku... - na tom kysá i většina průmyslových firem. Já už sem nebudu nic psát, zkusím poslat ty fotky, ať taky mlaďásci viděj, jak se to dřív dělalo. - Nejen v sedě od PC! Měly by tam být moje ještě nezalité HIO - prototypy - rok 1979 - korekční zesilovače pro mixpulty, a pak pár výrobků bez komentáře.Alfi.

Ano, já tě neznám, ale prvně jsi tu vykřikl do tmy, tak se mi to zdálo trochu scifi.
Já nepsal, že by se deska nedala udělat menší než je ta moje, ale dělat to z SMD ? Myslíš, že by se to tazateli chtělo vyrábět ? Popřípadě pájet ? Nejsem si jist. Za další by jsi to asi nestihnul vyrobit za dě hodiny, to byla trochu lež :-)
A pokud tě to zajímá, už nějakých 6let jsem z netu nic nezkopíroval, protože jsem se v minulosti několikrát spálil, tak jsem toho zanechal, vše si vymýšlím svoje a to jak schémata tak plošňáky.
Ohledně toho sezení u počítače, Sice nemám až tak dlouhou praxi v elektronice jako ty, ale ze svých 12let praxi, mikroprocesory používám asi tak poslední dva roky, před tím to byly pouze analogové součástky především OZ ...

PS. Jaký napájení procáku ? Stabilizátor na 5V + blokovací kondíky přímo na piny procesoru. Nikdy nebylo nic víc potřeba ...

Zdar, tak jsem po delší době měl čas sem zabřednout... Tak k tomu "PS" - asi o tom víš z praxe ouplný hovno, protože před mnoha lety jsem byl v jednom jihočeském městě opravovat procesorem řízenou mašinu, která zničehonic během dne začala dělat určitým zařízením takové pohyby, že by zabily obsluhu, kdyby s tím už nepočítala... Řešilo se to už asi rok, ani zahraniční výrobce stroje nevěděl, čím to je (měnily se procesorové desky za statisíce), a furt to třískalo. Zkrátím to - napadlo mě to, a správně, podle projevů v určitém denním čase, - lezla do napájení hlavního procáku "tisícovka" (Hz) z HDOóčka, která tam prolezla právě přez takovej nesmyslnej - jednoduchej (no jó,dělat prográmky, to jó, ale ostatní periferie k hovnu! včetně řízení výkonovejch FETů, to mě vždycky dostává....) zdroj, přesně - "stabilák + 2 kondy", bez jakékoliv EMCé ochrany nebo filtrace(světovej výrobce). No, to jsou ti naši noví konstruktéři!-ještě, že to byla západní mašina! Stačilo tam postavit malinkej EMC filtr, pro sichr pár varistorů, za pár kaček, a chňapky už si ani neplácly (byl to takovej zakládací mechanizmus, ale v tu "správnou chvíli" by bábě urazil hlavu...).
Hmm, používat OZ..., doufám, že jen v automatizační a měřicí technice, a néé v NF , kór HiFi.
Jinak 12let praxe na elektroniku je docela málo, jinak připouštím, že si dnes člověk nastuduje za noc na Netu (nemyslím obšlehávání konstrukcí, ale studium) tolik vědomostí, jako před lety z knížek za měsíc... - teď jde jen o tu "kvalitu" informací a pak pamatováka.
Tak, co se týče těch prvních dotazů - jasně, že je dneska to i v amatérských podmínkách dělat z SMDéček, levnější, menší, lepčí VF parametry, a pokud se konstruktérovi netřesou ruce - nebo musí doplnit Vol. Alc. v krvi - tak je to odolné, nezničitelné..-např oproti klasickým uhlíkáčům, kde se odlupovaly čepičky...atd... Dál, za 2 hodky jsem byl schopný vyrobit už před mnoha lety koncák
2x200W a to včetně zamontování do mechanické konstrukce, ale měl jsem na ty zesiky připravenou jednotnou technologii, bylo mi patnáct, bavil mě život, a věděl jsem, že za ty 2hodky vydělám víc než můj fotřík za měsíc...! Tak čus, Alfi.

Vydím,že jste se pěkně rozjeli v interpretaci svých názorů a zkušeností.Já jenom chci doplnit,že opravdu mně stačí nastavení času potenciometrem z nějakou stupnicí pod knoflíkem.Po ukončení nastaveného času,sepne relé světelnou a zvukovou signalizaci ktera bude vypnuta ručně.Zatím jsem sehnal ,jako zápůjčku,mechanicko-elektrický,průmyslový časovač na 999sec.Ale stejně vám všem moc děkuji za rady avšak,kdyby jste ještě někde něco šikovnýho našli,tak dejte vědět.
P.S.Časovka není pro mně ale chtěl jsem jí pro vnuka ani nevím přesně na co.jí chce,ale taky nechci něco moc drahého,protože jako důchodce moc prašulí nazbyt nemám.Díky.

Tu mas schemu s 555 a 4040 a rele (K1), tie veci napravo od rele ignoruj.
http://8085projects.info/cd4040-based-nickel-cadmi um-battery-charging-circuit.html
je to tusim napevno na 1,5 hodin, menit si to mozes zmenou R2 tusim (daj si do google 555 oscilator a budes vediet jake frekvencie sa daju s tym dosiahnut pri akych hodnotach R a C)

P.S. treba mat ale na pamati ze elektrolyticky kondenzator ma velmi zavislu kapacitu od vonkajsich vlivov a doby bez napajania apod, je lepsie zapojit tam dve 4040 za seba, a 555 nechat oscilovat rychlejsie napr. s tantal kondenzatorom alebo 1u keramikou apod.

1u keramikou

!!!!!!!!!!!!!! NIKDY !!!!!!!!!!!!!!

Keramika do oscilátoru nepatří ! Ta má největší tepelnou závislost ze všech vyráběných kondenzátorů, na ten stačí zafoukat a frekvence je úplně někde jinde a to klidně i o jednotky kHz.
Do oscilátoru patří jedině svitkové kondenzátory, dneska se vyrábí i nekolik desítek uF /přesně nevím, to bych kecal, nejvíce co jsem v oscilátorech používal byl 4u7, více nebylo zatím potřeba/ a při nízkým napětí to není ani tak velké.

A dávaly se všude, i do laděných obvodů HiFi příjmačů, či tenkrát amatérsky vyráběných transceiverů - a chodilo to. Záleží na hmotě, ze které je keramickej kondík vyroben - je to taková "úměra": když má být malý a levný - např do vazebních NF obvodů - musí se počítat s výraznou změnou kapacity +/- 50% (což nevadí), pokud budu dávat keramiku do osco obvodu, použiju kond sice větší a dražší(pořád se bavíme o halířích), ale se stabilnějším dielektrikem a na vyšší-třeba i mnohonásobně-napětí, než je provozní napětí obvodu. Všechny parametry dielektrik lze najít v konstrukčních katalozích výrobců-i s křivkama závislosti, třeba právě na teplotě. Jinak co takhle zkusit Tantal? - to se i u nás vyrábělo před 50ti lety, za strašné ceny, ale dnes jsou to opět halíře - i v SMDéčku, nehledě na tu "velikost" - teda vlastně maličkost, takže použitelné kdekoliv. Teď si vzpomínám, že jsem kdysi s tantalem asi 10mikroF postavil jen tak zkušebně na stole "časovač" (to je 20let), tak, že jsem ho zapojil mezi Gate a zem výkonového FETu tuším IR150 a do obvodu zapojil nějakou žárovku 12V/0.1A?? a ono to celý týden svítilo...Navíc to šlo přiložením prstu mezi zem a Gate vypnout a mezi + a Gate zase nastartovat. Blbinka, ale při doplnění poťákem a komparátorem (431) asi nejjednodušší řešení - já sem-do PC neumím nakreslit schema, ale snad to každý pochopí... Alfi.

1.) Já psal, že se nechají sehnat keramiky, které nemají až tak velkou tepelnou závislost, ale stejně je to pořád hodně oproti svitku. Já stavím převážně spínané zdroje, kde ta frekvence je poněkud důležitý parametr, takže mi nesmí lítat, jen se na to podívám.

2.) Bavíme se tu o kondenzátorech do oscilátorů jakožto časovacích, nebavíme se tu o vazebních kondenzátorech pro NF techniku.

3.) 431 není komparátor ! To by jsi mohl vědět, no i když nevím, když neumíš nakreslit schéma do počítače ...

PS. Neříkal jsi, že sem už nebudeš nic psát ? Že jsem tě naštval ?

Jo, tady si to ještě nevodpustím, ten příspěvek - "spínané zdroje, kde ta frekvence nesmí lítat"... Ach jo, to je tak šíleně důležitej parametr u těch zdrojů, až to některý výrobce nasralo, a začali dělat zdroje s rozmítanou frekvencí, asi schválně..., kvůli omezení EMC. Přesná frekvence je třeba pouze u rezonančních měničů, ale to Ty asi nestavíš, viď. Já jsem do autozesilovačů a do mobilních rozhlasových zařízení vyvýjel a stavěl měniče cca 600W, a při měření účinnosti se změna frekvence o +/- 15% nijak neprojevila. Nebyly to rezonanční měniče. Ten měnič byl velkej-modul 5x9X7 cm se všema elytama, ochranama, spínacím relé, Fetama, chladičem i ventilátorem. Jo, že TL431 není zrovna komparátor, no tak na to seru, asi ho už nechci, nebo k němu musím dát tři vodporný vodpory, aby byl... - a budu tomu říkat "three rezistance contoll"..
Alfi.

Este som zabudol u 555 zavisi frekvencia aj od napajacieho napatia, takze to by malo byt stabilizovane, alebo DC menic (napr. bezny pulzny zdroj 5V alebo 12V).

Ked to chce clovek mat presne tak ako uz bolo pisane uC a krystal apod. pripadne krystalovy oscilator a citac, aj take existuje, neviem zhlavy cislo, tusim 4060 alebo tak nejak. Potom cas nastavovat prepinanim vystupov...

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru