
Cyky 3x1,5 černá/modrá/zelenožlutá k vypínačům a schodišťákům ???
mám v baráku elektrikáře, pojal jsem podezření, tak chci zeptat:
1. natahal k vypínačům a mezi schodišťáky běžný CYKY 3x1,5 se zelenožlutým, je to přípustné pro revizi, on tvrdí že jo, že se to dneska tak dělá?
2. jaká je vzdálenost mezi svislou trubkou železnou (voda) a kabelem CYKY(5x6mm) vedoucím podél ní, mohou se dotýkat, být na sobě připláclé?
3. mohou tři zásuvky v kuchyni vedle sebe (pračka, var.konvice, mikrovlnka), být zapojené každá na jinou fázi(přes svůj jistič)?
4. mohou být vůbec v jedné místnosti různé zásuvky zapojeny na různé fáze?
Tvrdí, že mu to jeho revizák v pohodě napíše.
Děkuji.
ad1) Jediná vyhrazená barva je zelenožlutá a slouží pouze jako ochranný vodič. Může být do vypínače doveden a nemusí být použit, ale nesmí být použit ani jako pracovní ani jako fáze. Nesmí být ani přeznačen. Nulový (pracovní) má zpravidla barvu modrou, ale může být klidně šedý, černý. Současné vyráběné kabely někdy modrý nemají (např. CYKY-O 3x1,5 má černou, šedou, hnědou).
ad2) Kabel je dostatečně izolován na to, aby mohl jít v těsné blízkosti trubky, nebo i v ní (používají se kovové chráničky)
ad3,4)ano mohou
ad 1) mám to chápat tak, že ze světelné krabice k vypínači může jít černá/modrá/zelenožlutá, a na vypínač se zapojí černá a modrá?
takže modrá už pak nebude nulový/pracovní ale bude na ní čistá fáze?
Právě mi jde o to, jestli tyhle dráty k vypínačům není potřeba nahradit tím např.CYKY-O 3x1,5 ?
Já myslím, že je, vy myslíte, že není?
ještě tady názory https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/19173-s pravne-vodice-u-svetelnych-obvodu.html.
Já bych je nahradil. Tím CYKY-O 3x1,5 (po staru CYKY 3Ax1,5). Jen nějak nemůžu najít ekvivalent pro dva vodiče k obyčejnému vypínači, to se po staru označovalo 2A - černá+hnědá. V CYKY-O 2x1,5 je snad všude modrý.
A co třeba tak, že jsou z věnečku do vypínače vyvedeny dva fázové vodiče, které jsou vedeny "husím krkem"
ad1 - případně možné u vypínače, vyloučeno u schodišťáku..., protože ZŽ vodič nesmí být přeznačen a může být tedy použit pouze jako ochranný, případně "PEN". Modrý je možno přeznačit v souladu s ČSN-EN na "krajní", tedy "fázový"... U nových instalací je "normální" používat to, co je předepsáno, ne dělat "programově" kompromisy.
ad2 - pokud není plášť kabelu namáhán souběhem a dotykem trubky, je to možné. Mám na mysli třeba tepelné účinky (horkou vodu v trubce), mechanické účinky... Závisí tedy na druhu izolace kabelu a na jeho jištění.
ad3 a ad4 - ANO, je to možné a při správném provedení ochran to není nijak nebezpečné.
REVIZE: Oznamte "dodavateli", že si revizního technika vyberete sám, nebo že si uděláte "oponentní" revizi - uvidíte, jak se bude snažit dát vše do pořádku a jak "jeho" revizák "nepodepíše" všechno, co dodavatel udělal. Je to Vaše právo a jsou to Vaše peníze i zařízení. Proto se také revize dělá...
Zdravím, souhlasím, dát vše do pořádku a revizáka sehnat svého a ne že se to tak dělá. Ono některý kabel je méně drahý, tak šup ho tam a napíše se na účet jako správný za plnou taxu a tak se vydělává.
Jde hlavně o život, majetek a taky když to pak nefunguje, tak to pěkně člověka se-e a stojí to prachy.
Tohle nevypadá na "úsporu", ale na lenost a pohodlnost. A o to víc je potřeba trvat na pořádné práci za spravedlivou cenu.
řiďte se tím, co napsal mirektatra; doplním, že schodišťák se obvykle tahá CYKY J5x1,5 - pokud nepoužíváte instalační krabice pro odbočení k přepinačům; pak máte ve vedení 3 krajní pracovní vodiče (1 je nadbytečný), střední pracovní vodič (nulák, světlemodrý) a ochranný (zelený/žlutý); při použití krabic bude vedení k přepinači taženo CYKY O3x1,5, neboť všechny 3 vodiče jsou zde krajní pracovní (fázové); svého elektrikáře vyprovoďte! pokud mi řemeslník hlásí, že "tak se to dělá", končí a letí!!! a ještě dodatek: žádný revizák není takové prase, aby se podepsal pod přeznačený vodič zelený/žlutý, použitý jinak, než ochranný!!!