Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Cyky 3x1,5 černá/modrá/zelenožlutá k vypínačům a schodišťákům ???

mám v baráku elektrikáře, pojal jsem podezření, tak chci zeptat:

1. natahal k vypínačům a mezi schodišťáky běžný CYKY 3x1,5 se zelenožlutým, je to přípustné pro revizi, on tvrdí že jo, že se to dneska tak dělá?

2. jaká je vzdálenost mezi svislou trubkou železnou (voda) a kabelem CYKY(5x6mm) vedoucím podél ní, mohou se dotýkat, být na sobě připláclé?

3. mohou tři zásuvky v kuchyni vedle sebe (pračka, var.konvice, mikrovlnka), být zapojené každá na jinou fázi(přes svůj jistič)?

4. mohou být vůbec v jedné místnosti různé zásuvky zapojeny na různé fáze?

Tvrdí, že mu to jeho revizák v pohodě napíše.

Děkuji.

Zátěž je hezká věc, ale mám nějak v hlavě, že když se dostane fáze na kryt jednoho i druhého(nebo se jinak dostanu k fázím jednoho i druhého, třeba nahlodané kabely, voda a já nevím co) a já oba držím v ruce, tak mám mezi rukama 400 místo 230 a proto se to nesmí?

Takže prý jen v jiných místnostech?

A co taková varná deska, která se zapojuje na dvě fáze a třetí fáze na samostatnou troubu. Tam totéž hrozí (silně teoreticky) také a jinak to udělat aní nejde (z důvodu zátěže). To co píšeš by nemělo vůbec nastat, protože jakmile by se u přístrojů bez přídavné izolace dostala fáze na kostru, tak má okamžitě vybavit jistič.

Argumentovat tím, že někdo nezapojil ochranný vodič je fajn, ale tak snad se nebudeme bavit o ochraně proti lidské blbosti, ta totiž není možná a blbec si vždycky najde způsob, jak tu ochranu překonat.

ad 1.) zelenožlutý asi nevadí, ale ve vypínači jej jaksi nebývá kam připojit. Pokud mne paměť neklame, tak sem se tahá CYKY 2A x1,5 resp. 3A. (černá,hnědá,šedá). Pokud natahnul "B" tak to snad vadit nebude, ale proti "C" či "D" už bych se silně bránil.

ad 1.) zelenožlutý asi nevadí, ale ve vypínači jej jaksi nebývá kam připojit

Ve vypínači je to sice pravda, ale pokud se jedná o schodišťáky, tak tam jsou potřeba 3 vodiče, takže se tam ten žlutozelený hodí, ale nevím jak by se na to tvářil revizák, protože na tom žlutozeleným v případě sepnutí vypínače je fáze, jak říkám nevím, my to takto máme po celém baráku a revizák si teda nestěžoval, ale už je to nějakých 15let, sice se za ty roky normy nezměnily, ale nevím no ...

tady http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=print page;topic=22762.0 píšou na konci, že

Jak se nám ty normy občas mění, já to beru podle ČSN 33 2000-5-51, ed.3, kde se v "základní části" hovoří přesně o tom, co píšeš, že se může použít, pokud nehrozí možnost záměny... (bod 514.3.Z4)
Ale v příloze ZD (normativní), Zvláštní národní podmínky je uvedeno upravené znění bodu 514.3.Z4 - použití modrého vodiče k jiným účelům než jako vodiče středního nebo nulového se nedovoluje

takže ani modrej se prý nedovoluje, jak to ten revizák může pustit?
je fakt že modrej pro vedení fáze přece určený není!

ad1) Jediná vyhrazená barva je zelenožlutá a slouží pouze jako ochranný vodič. Může být do vypínače doveden a nemusí být použit, ale nesmí být použit ani jako pracovní ani jako fáze. Nesmí být ani přeznačen. Nulový (pracovní) má zpravidla barvu modrou, ale může být klidně šedý, černý. Současné vyráběné kabely někdy modrý nemají (např. CYKY-O 3x1,5 má černou, šedou, hnědou).

ad2) Kabel je dostatečně izolován na to, aby mohl jít v těsné blízkosti trubky, nebo i v ní (používají se kovové chráničky)

ad3,4)ano mohou

ad 1) mám to chápat tak, že ze světelné krabice k vypínači může jít černá/modrá/zelenožlutá, a na vypínač se zapojí černá a modrá?
takže modrá už pak nebude nulový/pracovní ale bude na ní čistá fáze?

Právě mi jde o to, jestli tyhle dráty k vypínačům není potřeba nahradit tím např.CYKY-O 3x1,5 ?

Já myslím, že je, vy myslíte, že není?

ad1 - případně možné u vypínače, vyloučeno u schodišťáku..., protože ZŽ vodič nesmí být přeznačen a může být tedy použit pouze jako ochranný, případně "PEN". Modrý je možno přeznačit v souladu s ČSN-EN na "krajní", tedy "fázový"... U nových instalací je "normální" používat to, co je předepsáno, ne dělat "programově" kompromisy.
ad2 - pokud není plášť kabelu namáhán souběhem a dotykem trubky, je to možné. Mám na mysli třeba tepelné účinky (horkou vodu v trubce), mechanické účinky... Závisí tedy na druhu izolace kabelu a na jeho jištění.
ad3 a ad4 - ANO, je to možné a při správném provedení ochran to není nijak nebezpečné.

REVIZE: Oznamte "dodavateli", že si revizního technika vyberete sám, nebo že si uděláte "oponentní" revizi - uvidíte, jak se bude snažit dát vše do pořádku a jak "jeho" revizák "nepodepíše" všechno, co dodavatel udělal. Je to Vaše právo a jsou to Vaše peníze i zařízení. Proto se také revize dělá...

Zdravím, souhlasím, dát vše do pořádku a revizáka sehnat svého a ne že se to tak dělá. Ono některý kabel je méně drahý, tak šup ho tam a napíše se na účet jako správný za plnou taxu a tak se vydělává.:-)Jde hlavně o život, majetek a taky když to pak nefunguje, tak to pěkně člověka se-e a stojí to prachy.

řiďte se tím, co napsal mirektatra; doplním, že schodišťák se obvykle tahá CYKY J5x1,5 - pokud nepoužíváte instalační krabice pro odbočení k přepinačům; pak máte ve vedení 3 krajní pracovní vodiče (1 je nadbytečný), střední pracovní vodič (nulák, světlemodrý) a ochranný (zelený/žlutý); při použití krabic bude vedení k přepinači taženo CYKY O3x1,5, neboť všechny 3 vodiče jsou zde krajní pracovní (fázové); svého elektrikáře vyprovoďte! pokud mi řemeslník hlásí, že "tak se to dělá", končí a letí!!! a ještě dodatek: žádný revizák není takové prase, aby se podepsal pod přeznačený vodič zelený/žlutý, použitý jinak, než ochranný!!!