Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jednotky kapacity - přepočet

Zdravím, nevíte jaký je přepočet mezi jednotkami kapacity? A proč se vlastně kapacita měří u kondenzátorů ve faradech, a u akumulátorů v ampérhodinách?
Kolik bych musel mít kondenzátorů s kapacitou 1F, aby nahradily akumulátor s kapacitou 1Ah?
Dá se to nějak spočítat?

Základy elektrotechniky 1. ročník SŠ:

Velikost proudu I se měří v Ampérech A a je dána množstvím náboje Q, který projde vodičem za jednotku času t.
I=Q/t => Q=I.t

Kolik náboje je zdroj schopen celkově dodat se udává jako kapacita zdroje v jednotkách Ah nebo u menších článků mAh.

C je kapacita kondenzátoru, která udává jeho schopnost hromadit elektrický náboj po připojení na zdroj napětí a udává se v jednotkách Farad (F).
Q=C.U => C=Q/U

Když si tam dosadíš Q=1Ah=3600As a U=12V, tak ti vyjde kapacita C=300F

Jinak k té náhradě za akumulátory například zde... tam píší o kapacitách až 3000F

U tzv. superkondenzátorů si dej pozor na maximální napětí, bývá jen cca 5V!

V tvojom vypocte je "chyba" v tom ze energia je napatie * prud (integrovane v case). Zatialco baterka ma tych 12V furt, t.j. energia je 12V * Q/t * t = 12V * Q (=12V*1Ah=12Wh), na kondenzatore to napatie v case rychlo klesa a teda ta energia dodana tymi 300F bude niekolkokrat nizsia jak tou baterkou.
naboj sa nerovna energia

.. este dodam jeden zaujimavy aspekt: teoreticky (idealny) kondenzator mozes nabit akymkolvek mnozstvom energie, ptz pri nabijani stupa napatie priamo umerne, a idealny kondenzator vydrzi aj nekonecne napatie :-) V praxi je energia ktora sa da ulozit do kondenzatora limitovana kapacitou a maximalnym napatim ktore ten kondenzator zvladne. T.j. do 1F kondenzatora ktory zvladne 10V sa da ulozit o dost viac energie ako do 1F kondenzatora ktory zvladne len 5V. Presne vypocty ze o kolkokrat viac teraz zhlavy nehodim ptz sa mi nechce teraz upravovat vzorce a integraly a tie vsetky veci :)

Ano, máš pravdu, nepočítal jsem to správně...
Takže ještě jeden pokus:
Chceme nahradit 1Ah baterii, která dodá energii 12*1*3600=43200J
Předpokládejme, že stejnou energii chceme uložit napětím 12V do kondenzátoru:
W=1/2.C.U =>C=2.W/U=7200F
Protože napětí kondenzátoru při vybíjení rychle klesá, musí se mezi kondenzátor a spotřebič zařadit měnič napětí, který má danou účinnost dejme tomu 80%, tak musíme kapacitu ještě navýšit.
Je to už lepší?

7200F? to je uz nejak moc ked predtym bolo 300F :) Chyba ti tam U^2 mam taky pocit. Potom vyjde 600F, co by malo byt spravne si myslim. Nechce sa mi ale teraz vrtat vo vzorcoch, v realite to je totiz integral ktory zavisi od toho jak sa v case ten prud meni. Integral vypada nejak takto http://farside.ph.utexas.edu/teaching/302l/lecture s/node47.html (nasiel som googlom a verim im :D)
Zjednodusene vzorce su potom platne len za nejakych konkretnych podmienok (je mozne ze su platne vzdy ale v tom sa mi momentalne o polnoci uz nechce hrabat :)
Ako jednoducha odpoved sa da povazovat tych 600F / 12V je ulozenou energiou ekvivalentnych tej baterke 12V 1Ah.
Mas bod ze sa ti to chcelo ratat ;)

Ja si myslim ze je lepsie mat v aute funkcny akumulator, a tym padom nemat ziaden dovod tam cpat nejake superpacky ;)

Jeden priklad na pouzitie super kondu poznaju vsetci co sa kedysi vrtali v VHS videach, tam bol goldcap na to aby zachoval nastaveny cas nejaku minutu alebo par minut pri vypadku prudu. Inde v normalnej elektronike som to nejak nevidel, skor to bude asi v len specialnych veciach (el.mag. delo apod :)
Otazka je aj ze jake samovybijanie maju tie kondiky, ptz zvycajne kondiky maju dost rychle samovybijanie t.j. neda sa to pouzit ze nabijem a o tyzden to pouzijem jak baterka, to uz by boli kondiky vybite samovybijanim asi.