Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lednička - nerozběhla se

Zdravím, je tady někdo kdo se trochu vyzná v ledničkách? Mám starou Calexku, byla pár roků odstavená a teď se po zapnutí nerozběhla. Tak sem zavolal opraváře a ten zjistil že je vadný motor. Takže lednička na vyhození. Já si ale myslím že ten motor nebude spálený, ale že by v něm mohlo jenom být zatuhlé mazivo. Myslíte že by se dal nějak oživit?
Napadlo mně takové řešení, co myslíte mohlo by to pomoct? Že bych odpojil ty 2 součástky co sou na motoru (ta spínací cívka a přepěťová ochrana) a pustil bych do něj o něco víc než 230 voltů. Mám regulační trafo, na kterém se dá přepínat napětí asi po 20 voltech.
Co myslíte může to motor rozhýbat?

Ten motor má rozběhové relé. Hlavní vinutí jde přes relé, když je odběr proudu vysoký, relé sepne a pomocné vinutí motor roztočí. Když se otáčky stabilizují, odběr klesne a relé se odpojí. Kdyby se relé kouslo, nebo byl z jakéhokoliv důvodu trvale zvýšený odběr, ochrana motor odpojí.
Tím jsem chtěl říct, že pokud není spálené vinutí, je problém v relátku. Pokud jej odpojíš, motor se neroztočí, relé je potřebné pro rozběh.

Opravář to měřil a řekl že do motoru jde proud, takže je problém v motoru. A co kdybych to relé odpojil a místo něj dal jenom drát?
Takže když do motoru jde proud a přesto se nerozběhne, tak je jediná možnost že je spálený motor?

Nevím co měřil opravář,taky bývá přidřený kompresor,potom se kompresor jakoby rozběhne a vypne ho klixon.Pokud nevěříš opraváři tak jedině musíš změřit sám,mášli na to vybavení.Tím že byla odstavená by mohlo být zalehlé relé. Já bych ho připojil na přímo,bez relé a klixonu a klešťákem změřil kolik bere,pokud se teda vůbec roztočí. Jinak já na to mám takovou krabičku s ampérmetrem která je přímo na kompresory ledniček.