Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Samovolné vypínání obrazu u TV

Zdravím
Mám přes 2 roky starou LED TV od LG a stává se mi, že sama vypíná obraz. Zvuk jde, ovladač reaguje ale nejde obraz. Musím TV vždy zapnout a vypnout. Někdy se to stává často, třeba i po 2 minutách, někdy i až po pár hodinách co je zaplá. Takhle to trvá 2-3 dny a pak třeba zas týden jede bez problémů. V poslední době to ale dělá čím dál častěji. Zkoušel jsem sundat zadní kryt a vyfoukat tv od prachu a aktualizovat firmware, ale nic nepomohlo. Neví někdo co by to mohlo způsobovat?

Asi studenak na spojoch niekde okolo driveru podsvietenia apod. Bez osciloskopu a schemy bez sance.

P.S. neopravujem TV vo velkom takze ti nepoviem ci to je nejaka znama zavada ale u LED by sa to podla mna nemalo stavat. Urcite mas LED podsvietenie a nie CCFL? jaky model presne?

na webe pisu napr. "technologie Smart energy saving Plus (úspora energie s možností vypnout obraz)" nemas to nahodu zapnute? :-D
Skus v menu zmenit silu podsvietenia, a vypnut nejake dynamicke nezmysly a setriace funkcie apod, stejne su tie TV vacsinou totalne presvietene, ja mam tusim doma nastavene podsvietenie na 20%, vyrobca tam nastavoval 70-100%, asi su v tej cine vsetci oslepnuty chlastanim nejakeho metanolu :)
Ze ci sa to nejak zmeni ked das inac podsvietenie, a ak nebude zapnuty dynamicky kontrast a podobne nezmysly (ptz ten reguluje podsvienie podla obrazu)

Este mozes skusit upgradnut firmware, ci to nieco nezmeni, moderne TV to maju aj priamo cez LAN staci to spustit z menu.

Takže, po snižení podsvícení a vypnutí různých nesmyslů na úpravu obrazu, se televize cca 14 dní tvářila, jakože bude fungovat. Bohužel to byla jen náhoda, problém se včera vrátil a obraz se opět vypíná asi 2min po zapnutí TV. Už vážně nevím co s tím :(

No, moc jsi mě nepotěšil, já jsem rodině nakoupil taky televize LG a doufal jsem, že se tato firma nebude snažit pomocí kurvítek zařídit, abych si po uplynutí záruky koupil novější model.
Bohužel mnoho firem má pečlivě propracovaný systém, jak na vybraná místa použít nekvalitní součástku s víceméně přesně definovaným poločasem posrání. Nejčastěji se jedná o elektrolytické kondenzátory v napájecích částech. V některých případech se to dá vcelku snadno opravit výměnou těchto kondenzátorů. Často (ale ne vždy) se to projeví vyboulením horní části kondenzátoru, případně jsou na to i přístroje, které změří kondici zabudovaného kondenzátoru, aby se nemuselo zbytečně pájet.
[http://vrsovice.haron.cz/chat/koukaamchat/forumid3 0_threadid2064/05-vyboulene_kondenzatory.JPG]

Popravdě u těhle složitejch procesorama řízenejch zažízení jsou (ne)podpůrné obvody, také procesory, které v sobě mají počítadla, která počítaj čas od připojení do zásuvky a když napočítají třeba 2 roky a 1 měsíc, tak začnou dělat takovéhle problémy, začíná to nevinným vypínáním obrazu a končí to smazáním EEPROM paměti a celého firmware programu.

U levnějších zařízení jsou to právě ty kondenzátory, které postupen naplánovaného času zvyšují svůj odpor (ESR) a tím pádem ztrácí kapacitu a začínají se nebezpečně přehřívat, následně celé zařízení klekne. Také velmi časté jsou poddimenzované odpory, místo kde má být odpor s 2W ztrátou dávají běžně pouze 0,6W, ono to nějaký čas vydrží a pak to shoří i s deskou ...
Tomuto se říká byznys :puff:

ked bude studenak na nejakm ball u CPU tak to nebude reagovat na poklep ale na tepelnu roztaznost apod. Alebo su uz nahovno DC menice (t.j. zas sme u kondenzatorov) a vznikaju tam zakmity na napajani, pre digitalnu techniku staci jeden zakmit napatia aby vsetko v tom IO zblbo. Podobne aj nejaky studenak moze mat podobny prejav. Ked uz to zblblo tak uz sa to spravi len resetom, to uz neni jak u analogu ze tresnem a zas ide :)

Ale CPU vytvara PWM pre podsvit, a to dost dynamicky. Ked zblbne CPU zblbne vsetko. Niekto tusim vyssie pisal ze mu zblblo dialkove furt a TV robila blbosti, to je prave pripad ked zblbne CPU, kvoli comu tazko povedat, ale najpravdepodobnejsie su nestabilne napatia.
K original dotazu ze mu to zhasina, tazko povedat preco to je skor studenak ktory sa po zahriati proste rozpoji, keby bol nejaky stabilizator v haji tak by bol v haji furt, a nielen po dalsie zapnutie apod. Original dotaz je IMHO na 99% studenak.

menice (ne "stabilizator") mozu vypadavat ak sa zmenia parametre suciastok dookola, zasa sa bavime o kondenzatoroch. Nic ine tam nemeni parametre s casom. Druha moznost je studenak na tranzistore alebo cievke, odkial beres istotu ze to neni studenak ak menic vypadava s teplotou? Prave ze kludne je. Zahrievaju sa tranzistory a cievky atd a po case sa nieco urve z plosky. Okom to neuvidis ani nahodou.

Bavíme se tady o konkrétních stabilizátorech (3,3V, 1,7V, 5V, 2,5V), který jsou teplotně závislý. Zjistíš to jejich zahřejváním a ochlazovaním. V těchto konkrétních případech jejich činnost žádný okolní součástky neovlivňujou (myšleno, jako že nezpůsobujou tu vadu). Jedná se teda o jiný modely LG než ten uvedený v dotaze, ale když už se nám ta debata stočila na možnosti poruch....

odkial beres istotu ze to neni studenak

Protože TV opravuju.

ak by sa to hrialo nad 120 stupnov tak sa to samozrejme casom moze znicit, pod 100 sa struktura chipu pocas 2 rokov ani pocas 100 rokov nijak nemeni. Ktovie co tam su skutocne za problemy tie co popisujes. Nieco niekde musi starnut, ten chip to ale IMHO neni.
P.S> vymenis ten chip za uplne presne stejny chip (vyrobca & model) so stejnou overcurrent protection a potom to vypadavat prestane? Alebo tam das potom iny chip ktory ignoruje stare kondiky vsade dookola a nema OC protection?

Není potřeba 120 stupňů a není to ani žádnejma kondíkama okolo. Prostě odejde ten polovodič. Po jeho výměně za přesně stejnej typ všechno šlape jak má. Mimochodem na to vycházely i servisní zprávy od výrobce.
TV opravuju 20 let. Píšu tady poznatky z praxe. Polovodiče odcházej relativně často i bez vnějších vlivů. Neviděls třeba nikdy šluslou diodu? Myslíš, že přiletělo UFO a laserem poškodilo PN přechod?

Televize sice neopravuji, ale mnoho let opravuji svářečky a jejich
elektronické řídicí jednotky. Elektronika jako elektronika, princip
je stejný, ať je to v TV, nebo svářečce.
Běžné závady svářeček, nějakou dobu jde, pak vysadí, nebo začne
"blbnout".
Většinou se jedná o nějaký polovodič, třeba obyčejný operační
zesilovač. Někde ve struktuře čipu se něco časem změní a porouchá.
Buď obvod nefunguje vůbec, nebo se chová nestandardně.
Je to běžná věc, výměnou obvodu je opraveno.
Ani elektronické čipy nemají neomezenou životnost. Výrobci pro to
mají výraz, něco jako "střední doba poruch".
Myslím, že i pro obvody v TV, platí to samé.
Samozřejmě teorie o kondenzátorech a podobně platí. Ale stejně
tak pro polovodičové obvody. 8-)

Ale ta dioda je potom slusla furt, nie len ked ju zahrejes :) Dioda sa znici (alebo "nacne" a potom ju nasledne forward prud "dokonci") napr. napatovym prekmitom (typicky v DC menici za cievkou) a podobne.
Je to mozne ze je ten stabilizator naprd vyrobeny (niektory PN prechod je pretazeny apod), ale nepovazujem to za normalne aby sa v nejakom chipe (ktory je spravne dimenzovany) takto menili polovodice. CPU pracuju do 100° aj 10rocie a tam je tych polovodicov 100milionov :) V tom stabilizatore je ich tak 30. Keby sa menili tak by ti ten CPU po 2rokoch prestal pracovat, CPU ale pracuju aj po 20rokoch uplne stejne jak nove.

P.S. jaaaj doprcic uz mi je to jasne - CPU chipy sa nedifuzuju v číne! Kua asi si sedim na vedeni :-D Tak hej, no, ano moze sa posrat aj stabilizator, ja sa nehadam ano videl som uz kopec posratych polovodicovych IO ;)

Taky už jsem několikrát potkal zničený malinký signálový tranzistory u zdrojů, je to způsobený tím, že jednou za čas přijde na tranzistor napětí Veb, které je větší než povolená hodnota, ve struktuře tranzistoru se objeví mikroprasklinky avšak tranzistor stále funguje, ale postupem času snižuje svůj zesilovací převod tj. h21. Když už je hodně v házi, měnič /zdroj/ buď vůbec nenastartuje nebo po ohřátí vypadává z funkčnosti.

Celkem časté je vysychání kondenzátorů především v napájecích okruhách, kondenzátor tím jak vyschne, zvyšuje svůj odpor a nevyhlazuje napětí tak jak by měl, za následek jsou zákmity na všeliaký tranzistory v okruhu, viz. co jsem popral výše.

V neposlední řadě jsou to ty rezistory, ale to snad každý chápe i MM..

PS. To co jsem psal nahoře, nad čím se strhla velká diskuze, je bohužel pravda. Už jsem se setkal s hodně deskama z televizí, které měli úplně vygumovanou EEPROMku ... Co z toho plyne ? Pokud je to studeňák tak má napůl vyhráno, pokud je to havěť v Firmwaru, tak televizi může zahodit, nemá šanci to spravit ...

Ano blbe moze byt cokolvek, TV dnes je komplexna vec, eeprom sa moze zmazat kvoli zavade alebo nejakemu napatovemu pulzu alebo zblbnutym FW, aj polovodice mozu byt poskodene, spravidla sice vonkajsimi vplyvmi ale niekedy su na vine aj necistoty v kremiku od vyroby - nach zije china :) a podobne veci

MM.. -->
Já nevím do čeho všecho ty děláš, ale přijde mi to že úplně do všeho, počínaje od čištění komína přes stavbu zahradního nábytku končeje programováním uCček.
Ano na deskách složitějších spotřebičů /televize atd./ sou opravdu speciální procesory, které počítají čas a když dosáhnou určité nastavené hranice, tak začnou přístroj kazit. Věř si nebo ne, mě je to jedno, ale takhle to hold dneska chodí. Je vidět, že jsi ještě z poměrně starý školy a vše svádíš na pájení, studeňáky atd. ale tohle si nechceš připustit.

Takze si si disassembloval firmware a tam si nasiel kod ktory nieco nici, hej? A jak to ten firmware nicil? :)
Preco potom moj sharp alebo samsung funguje uplne stejne jeden vyse 5rokov druhy 3, a nic sa v nom nenici? ten sharp mal nejake studenaky resp. nahovno FW od nova, nic nepocital svina :) Ide uplne stejne (ked som ho premiestnil do ineho bytu tak prestal aj mrznut ten FW. Takze ten moj FW ked napocital 2 roky tak sa sam opravil asi :)

Tak FW čas samozřejmě počítá. Provozní hodiny si přečteš v servisním menu. Dokonce některý plazmy nejmenovanýho výrobce po 600 provozních hodinách přeflešnou FW Control boardu. Protože se vlastnosti toho panelu s časem mění. Že by ale po určitý době FW televizi záměrně poškodil, s tím jsem se nesetkal. U běžný elektroniky se to určitě nepraktikuje - to jsou spíš takový urban legendy.

Nápodobně :-( .....LG si v 25 měsíci občas začala dělat co chce, pomohlo pouze vypnout....po dalších 2 měsících se to už nedalo vydržet. Známý servisák odhlalil vadu v systémové desce - oprava cca 4000,-...a nebyla to zdaleka jediná LG umřelá, a v podstatě neopravitelná, za pár měsíců. Od LG nikdy nic, tyto 2 písmena mi nesmí přes práh 3-[

"Známý servisák odhlalil vadu v systémové desce"
keby odhalil skutocne vadu, tak by oprava trvala 5minut a nestala by nic :) Ked vadu neodhalil a chce menit celu dosku, tak vtedy to stoji 4tisic :)
Hladat studenaky je dost narocne ale ak to ta zavada natvrdo vypne a je to lahko reprodukovatelne, tak sa to hlada dost lahko staci mat schemu a osciloskop. Ak to blbne uplne nahodne nahodnymi sposobmi, tak sa to hladat v principe ani neda (maximalne tak strcit to do rury na pecenie :)

je to chlap, který to dělá 50 let (teˇuž v důchodu), tak nemám důvod mu nevěřit. Sice jsem z elektroniky maturoval, ale před 30ti lety.
Televize nepravidelně po zapnutí (od 1 do 180 minut) začala sama přepínat, zesilovat. Tak to určitě nebylo zahřátím součástek! Někdy v noci NEZAHŘÁTÁ!! se sama zapnula a zesílila na plno. Dálka a tlačítka na to v tom okamžiku nefungovaly. Tento, trufnu si říci pan televizák, který opraví vše v čem je elektronika, zjistil, že systémová deska má neopravitelnou a hodně častou poruchu (lépe řečeno nezaplatitelnou opravu), která se nejlevněji řeší výměnou za novou desku za cca 4000,-.
A pro upřesnění - studeňáky umí hledat - před 17 lety na nové OTF ce jich našel asi 20 a k tomu rozlámaný plošňák, jak na to nějaké slovenské vemeno šláplo než to namontovalo. Díky bohu to bylo v záruce. Ještě dnes tato TV šlape v denním provozu.
Pokud se mi na nějakém výrobku těsně po záruce vyskytne fatální porucha, tak tohoto výrobce mažu navždy ze svojí databáze. Myslím si, že by to měli dělat všichní a nepřemýšlet, kam ten výrobce mohl dát kurvítko a jak ho odstranit.

Ja som len podotkol ze nic ne"odhalil". CPU resp. firmware moze zblbnut kvoli comukolvek, blby spoj kdesi sa moze prejavovat aj v noci ked bola nezahrata. Moze to by cimkolvek, aj zdrojom, aj inymi vstupmi do CPU, atd. Taka zavada sa takmer neda vysetrovat (v takom pripade pomahaju skor skusenosti s typickymi zavadami, viz cejna)

Zdravím, mam presne ten istý problém, televízor ma presne 2,5 roka a začal vypadávať obraz,sem tam vypadne 20x za 15minut a niekedy ide aj 3 dni, keď sa mu pohrozím kontajnerom :-) . Rozobratý som ho mal ale nič nafúknuté som nenašiel.

Zdravím. Mám stejný problém. Televize začala zlobit hned po roce. Stejný nepravidelný průběh. Třikrát byla v záruční opravě a vždy odpověděli že po týdnu testování se závada neprojevila, ale pokaždé zkusili vyměnit nějakou komponentu (nakonec prý uplně vše). Vždy po opravě následovalo delší období kdy se závada neobjevila, ale nakonec se vrátila.
Ještě mám další postřeh, který tu ještě nezazněl. Zjistil jsem že lze podsvícení aktivovat i bez vypnutí televize. Stačí se naučit poslepu vypnout displej (funkce vypnutí obrazu) a po té ho lze libovolným tlačítkem zapnout. Je to sice složitější než vypnout a zapnout, ale v určitých případech se vyplatí (např. při přehrávání z USB, nebo při přehrávání z internetu).
Této problematice sice moc nerozumím, ale připadá mi že televize "neví" že má vypnuté podsvícení, ale když se se to dozví už ho dokáže aktivovat bez vypnutí. Což mi spíš připadá na nějakou softwarovou chybu, ale možná se pletu. Doufám, že tato zkušenost někomu pomůže na něco přijít.

Ne ze nevi ale asi nejaky DC menic pre podsvietenie alebo co sa z nejakeho dovodu vypne (stare nahovno kondiky alebo ine veci) a ked ho vypnes a zapnes tak znova nabehne, apod.
Software telky sa da preflashovat, urcite to ma moznost nejakeho firmware update v menu, ale pochybujem ze by to bol problem v SW, to by tam bol od zaciatku.
P.S. moze tam byt blby spoj kdekolvek v HW alebo dokonca aj nejake naprd tlacitka, a potom z toho zblbne software apod.
P.S.2. uz si sa kukal na kondenzatory ci nieco podozrive nevidis?

Tak se přidávám, naše LG 42 ls570s to předvedla dvakrát v záruce (vypínání obrazu), po "opravách" počkala až záruka skončí. Momentálně se obraz vypíná už několik dní do několika málo minut po zapnutí a opakovaně. Dříve, když se obraz vypnul, tak stačilo vypnout/zapnout a na nějakou dobu byl pokoj. Když to bylo horší, tak pomohlo vytáhnout TV ze zásuvky třeba přes noc. Ještě k televizím LG: tchánova se po... po cca 3 letech, oprava stála polovinu ceny TV.
Vzhledem k tomu, že telefon LG mi taky stávkuje (nový, ale zatím jsem líný reklamovat), tak tuhle značku už asi vynechám :-(.

Jen se pridam bo jsem hledal nejake info..
Jina znacka _pfilips_ 2 roky a dva mesice zacal vypinat obraz tak jednou tydne. Po vypnuti a vytazeni ze site pomohlo. Vyplo to tak radove a nepravidelne asi 10x a uz to nejde "nastartovat". Zvuk,prepinani programu aj kontrolka se tvari jako pri normalnim provozu ale bez obrazu. Odnesl jsem to do opravy tak jsem zvedav.. :-(

Opravoval jsem minulý týden mrtvou 32"TV SENCOR, vyměnil jsem 15 kondenzátorů (za celkem 36Kč) a šlape jak nová. Z těch patnácti je devět prokazatelně špatnejch (ztráta kapacity, velké ESR, popřípadě oboje). Na většině je to vidět, tři kusy dokonce vyfoukly dole to těsnění. Při tom ta TV do poslední chvíle šlapala.

A ja som ďalší, ktorý sa pridá k množine ľudí ktorých firma LG začína poriadne sr..... Telka typu LG 42..atď.. stará 3,5 roka v apríli tesne pred sviatkami začala haprovať presne tak ako tu uviedol už nejeden čelovek..vypínanie obrazu..automaticky opravovňa a do 2 dní oprava za 100 ečiek..no čo už..sviatky na krku tak človek polkne horkú slinu..no prešli 4 mesiace a hups - znova ten istý problém..a zase opravovňa..a tam celkom príjemný servisák mi povie že ono je to tým, že súčiastky sa v telke prehrievajú a samotná telka vzhľadom k svojmu dizajnu /málo ventilačných mriežok na zadnom kryte/ nedokáže odviesť teplo..odporúčanie - pridať za telku nejaký ventilátorik..čo už..na počudovanie to fungovalo..ventilátorik ofukoval, telka išla, doma všetci spokojný..dokopy týždeň..a finito..plne súhlasím a stotožňujem sa s názorom o súčiastkach, ktoré si rátajú svoje "motohodiny"..vo Francúzku na to vydali zákon, ktorý zakazuje takéto diely zakomponovať do výrobku..u nás sme však ešte ďaleko od chvíle, keď sa bežný spotrebiteľ môže sťažovať priamo na firme bez toho aby ho nevysmiali, príp. neposlali niekam do .....však všetci vieme kam..Firma stratila zákazníka..a to nehovorím o rozbiehajúcej sa negatívnej reklame..veď ako inak sa môže obyčajný človek brániť..