Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Celkove reseni zatepleni pro starsi dum

Dobrý den,
začali jsme provádět rekonstrukci domu z 30.let. Téměř čtvercový půdorys. Zastavěná plocha cca 115m. 2patra. Plocha fasády 305m z toho 80m oken a dveří(špatný stav). Tlouštka zdí 45cm(cihla). Pod tím po celé ploše sklep(resp.obytný prostor), který je z poloviny nad zemí a s dalšími okny.Zvenku žulové kameny a zevnitř cihla. I po obkopání je v něm vlhko, některé zdi se zdají vlhké. V celém domě výška do stropu 290 cm. V horním patře počítáme se snížením stropu na 265cm, tzn.25cm vaty.
Ztráta objektu je nyní odhadována něco kolem 27kw. Z tohoto důvodu chceme max. snížit náklady na vytápění.(předchozí majitel údajně protopil kolem 100tis.Kc v plynu).Dotazy:

1.Počítáme s výměnou oken, je rozdíl v 2skle-3skle cena vs. návratnost?
2.Vnější zateplení prakticky nechceme-nemůžeme aplikovat, jelikož jsou na fasádě okrasné prvky. Je možné-máte zkušenosti s vnitřním zateplením(multipor nebo redstone nebo jiny)-vata asi ne,že?
3. Někde jsem četl, že multipor má stejné tep.vlastnosti jako polystyren!?Tzn.dle členitosti interiéru bychom někde použili 5cm a na dvou stěnách 10cm.
4. Nebo se to vzhledem k ceně nevyplatí a návratnost by byla za dlouhé desítky let?
5. Je možné, že zdi ve sklepě vyschnou, až se tam začne topit, větrat,bydlet?
6.Jaký zdroj na vytápění použít? Plyn. kond.kotel ? Tepelné čerpadlo-co návratnost?
7.Vyplatí se vakuový kolektor na střechu?

Děkuji

Dobrý den.

1) Určitě trojsklo, dobrým vyjednáváním seženete trojsklo levněji, jak jinde dvojsklo. Ale pozor, ne každé trojsklo je OK. Oproti tomu dvojsklo je to nejhorší, co můžete dát, horšího již nic není.
2+3) POkud nechcete, tak nedělejte, vnitřní zateplení Vám udělá neplechu. Multipor neizoluje jako EPS. Vaše rozměry 5 resp. 10cm je žalostně málo. Pokud máte vlhké zdi, začněte vodorovnou hydroizolací, jinak budete mít stále problém s vlhkostí. Taky problém s vytápěním.
4) To se musí spočítat, ale zateplete stropy.
5) Teplem se trošku zlepší, ale nic moc.
6) Osobně plyn.
7) Nevím.

Ptejte se dále...