Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Celkove reseni zatepleni pro starsi dum

Dobrý den,
začali jsme provádět rekonstrukci domu z 30.let. Téměř čtvercový půdorys. Zastavěná plocha cca 115m. 2patra. Plocha fasády 305m z toho 80m oken a dveří(špatný stav). Tlouštka zdí 45cm(cihla). Pod tím po celé ploše sklep(resp.obytný prostor), který je z poloviny nad zemí a s dalšími okny.Zvenku žulové kameny a zevnitř cihla. I po obkopání je v něm vlhko, některé zdi se zdají vlhké. V celém domě výška do stropu 290 cm. V horním patře počítáme se snížením stropu na 265cm, tzn.25cm vaty.
Ztráta objektu je nyní odhadována něco kolem 27kw. Z tohoto důvodu chceme max. snížit náklady na vytápění.(předchozí majitel údajně protopil kolem 100tis.Kc v plynu).Dotazy:

1.Počítáme s výměnou oken, je rozdíl v 2skle-3skle cena vs. návratnost?
2.Vnější zateplení prakticky nechceme-nemůžeme aplikovat, jelikož jsou na fasádě okrasné prvky. Je možné-máte zkušenosti s vnitřním zateplením(multipor nebo redstone nebo jiny)-vata asi ne,že?
3. Někde jsem četl, že multipor má stejné tep.vlastnosti jako polystyren!?Tzn.dle členitosti interiéru bychom někde použili 5cm a na dvou stěnách 10cm.
4. Nebo se to vzhledem k ceně nevyplatí a návratnost by byla za dlouhé desítky let?
5. Je možné, že zdi ve sklepě vyschnou, až se tam začne topit, větrat,bydlet?
6.Jaký zdroj na vytápění použít? Plyn. kond.kotel ? Tepelné čerpadlo-co návratnost?
7.Vyplatí se vakuový kolektor na střechu?

Děkuji

1. V případě zateplení trojsklo, jinak budete řešit problémy s kondenzací, nebo větráním.
2. I okrasné prvky se mohou zateplit, jen to nesmí dělat nekňuba, případně se mohou udělat ozdoby na zateplení. Interiérové zateplení přináší problémy s kondenzací a plísněmi. Vnitřní přizdívka multiporem také není ideální.
3. Výhoda multiporu při vnitřním zatepllení je, že během teplého období bude stíhat vyschnout, polystyren je omezeně paropropustný.
4. Záleží na ceně provedeného zateplení. Třeba máte špaletová okna v luxusním stavu a jejich výměnou byste získal málo.
5. Pokud suterém přiléhá k terénu, tak tam bude fungovat sklepní efekt, v létě bude na chladném povrchu kondenzovat voda, v zimě se bude částečně odpařovat, ale pořád to bude hezky chladné pro růst plísní.

Bývam v tiež starom dome a výmena starých drevených okien za plastové dvojsklo,vtedy trojsklo nebolo bežné sa znížila spotreba plynu o 1000 m3 na sezonu,potom sa spravilo zateplenie,no spotreba už moc neklesla a steny mám tiež 45 cm hrubé z plnej tehly,keďže nemám ešte poriadne zateplené stropy tak mi to teplo ešte uniká cez ne a moja ročná spotreba na liatinovom kotli Protherm Medveď je 2300 m3 zemného plynu a platím 135 eur mesačne zalohovo.Môj názor je,že vymeň okna a skús topiť jednú sezonu a uvidiš.U starých domoch je vlhkosť dosť zrádna,lebo ak ho perfektne zateplite,tak vám bude plesnieť,ja mám svoje zateplenie odvetráne,hoci za niejakú tu tepelnú stratu.Ide aj koľko vody je v topnom systéme keď je taká vysoká spotreba plynu.Skúste najprv vymeniť tie okna za trojsklo a tie stopy znížiť a uvidíte ako sa to bude javiť,Kotol kondenzačný,

Pockej na milana, ten ti osvetli lecos.
Za me:
1) trojsklo. V cene drobny, prinos opravdu znatelnej.
2) Vnitrni zatepleni, to je vzdycky pr...oblem. Radsi bych presunul okrasny prvky.
3) neznam
4) dtto
5) je. Ale zalezi to na stavu a izolaci zdi, resp. co je na druhy strane zdi.
6) Kondenzacni kotel s podlahovkou.
7) Mohl by, ale v tom pripade to bude chtit par kubiku vody na akumulaci. Tezko rict, jestli pak ten kondenzacni kotel - ale tu podlahovku urcite jo!

ad 1) Využijte zimních akcí a smažete tak cenový rozdíl mezi dvoj a trojsklem který je dnes už tak zanedbatelný.
ad 2) Můžete ale prostě nechcete. Vnitřní zateplení má velmi velmi mnoho nedostatků a technických problémů. Osobně bych to raději ani jako zateplení nenazýval.
ad 3) I kdyby měl stejné vlastnosti, je to málo, viz tabulka a platí bod 2. Ty tepelné mosty tam zkrátka zůstanou..
ad 4) Nekomentuju protože považuju za ztrátu času už jen o tom uvažovat.
ad 5) Nemyslím že by zdi byly mokré. Spíš na povrchu kondenzuje vzdušná vlhkost takže ano, s velkou pravděpodobností topením a užíváním oschnou.
ad 6) IMHO tepelné čerpadlo bez dotací NE.
ad 7) Neposoudím jestli se vyplatí nebo ne. Jen je třeba dát pozor na výrobce. Porůznu registruji zprávy že trubice ztrácí těsnost čili přestávají fungovat.

Doporučuji ještě jednou důkladně přehodnotit zateplení vnitřkem a přimlouvám se za venkovní. Pokud se nejedná o nějaké vyloženě plastiky je možné pořídit nepřeberné množství fasádních prvků a dolepit je.

Dobrý den.

1) Určitě trojsklo, dobrým vyjednáváním seženete trojsklo levněji, jak jinde dvojsklo. Ale pozor, ne každé trojsklo je OK. Oproti tomu dvojsklo je to nejhorší, co můžete dát, horšího již nic není.
2+3) POkud nechcete, tak nedělejte, vnitřní zateplení Vám udělá neplechu. Multipor neizoluje jako EPS. Vaše rozměry 5 resp. 10cm je žalostně málo. Pokud máte vlhké zdi, začněte vodorovnou hydroizolací, jinak budete mít stále problém s vlhkostí. Taky problém s vytápěním.
4) To se musí spočítat, ale zateplete stropy.
5) Teplem se trošku zlepší, ale nic moc.
6) Osobně plyn.
7) Nevím.

Ptejte se dále...

Děkuji všem za odpovědi

Dotaz na vnitřní zateplení je jen kvůli té historické fasádě. Nejde o to, jestli chci nebo ne, ale vím, že nechci platit obrovské sumy za topení, pokud je nějaká alternativa. Sice tam nejsou secesní prvky jako hlavy atd., ale jsou tam různě členité římsy a kolem oken "dokulata" úhlované špalety-těžko popsat.Nicméně bych chtěl vnější vzhled zachovat a nevím kdo by to dokázal 100%napodobit(třeba to někdo normálně dělá, ale nenašel jsem v záplavě inzerce na internetu než na klasické rovné). Proto ty alternativy jako Multipor.
Jinak jsem koukal na ceny a 5cm cca 480Kc/m a napr.10cm už 970Kc/m.
Dříve se tam topilo plynem.
Jinak dvě patra jsou absolutně bez vlhkosti. Ta je jen na některých stěnách sklepa.
Pokud tedy zateplím strop(25cm vaty) a dám nová okna, měla by se TZ a náklady na topení snížit cca o 30%?
Zároveň pokud dám multipor např. jen na severní stěnu téměř bez oken, tak by to mohlo být třeba dalších 10%.
Měl jsem za to, Multipor je právě vyroben pro tyto účely- až teda na ty ceny, to je síla.