Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení pračky na nechráněný starý obvod.

Zdravím,

Mám doma staré hliníkové rozvody v celém bytě. Jejich výměnu plánuji v budoucnu.
Teď bych měl ale dotaz, jestli je možné zapojit automatickou pračku na nechráněný společný obvod. Je to jediná zásuvka v koupelně a je spojena s ostatními v bytě. Ještě bych tam dal něco jako proudový chránič do zásuvky a až na něj připojil pračku. Našel jsem toto: http://elektromaterialy.cz/?p=productsMore&iProduc t=1794&sName=Proudovy-chranic-do-zasuvky-30mA,-16A -

Je takové zapojení možné, nebo to zásadním způsobem odporuje normám?

Děkuji.

Zdravím, nejlépe uděláte, když pozvete elektrikáře. Prohlédne zásuvku, dotáhne šroubky a pžípadně doporučí či nedoporučí přídavný chránič. Obyčejný chránič potřebuje fázi (L), nulu (N) a vodič ochranný (PE)(síť TN-S), v případě PEN (sítě TN-C) to nepracuje-tedy ano, ale po zapojení čehokoliv ihned vypíná.

Podklad bych měl.. Ochranný kolík prochází zásuvkovým chráničem přímo, ničeho se
neúčastní.
Fáze prochází přes proudové trafo na výstup.
Pravá zdířka (na zdi) přes pr. trafo na pravou zdířku výstupu.
Tedy je zcela jedno, zdali před zásuvkochráničem, je spojen PE a N v rozvaděči, nebo v zásuvce. Spojeno je vždy. V TN-C, je to vedeno spojeně až do zásuvky, v TN-S je to vedeno rozděleně, ale v rozvaděči též spojené.
Tedy je jedno, pro tento chránič, je li to síť TN-S, nebo TN-C.

Lze říci, že pokud se tento chránič připojí do zásuvky v síti TN-C, tak zásuvka na tomto chrániči je už TN-S, s chráničem.

A pro úplnost: Po funkční stránce, je jednofázová zásuvka připojená na síť TN-C,
Bodem rozdělení. Kontakty zásuvky se dají již považovat za TN-S.
Bodem rozdělení, je propojka mezi ochranným kontaktem (PEN) a pravou zdířkou (N).
I to je důvod, proč nikdy nesmí být spojen ochranný kolík a pracovní nulák v
prodlužováku. To proto že v síti TN-S se už nikdy nesmí spojit PE a N. :puff:8-)