Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno vrtačka - vyměnil jsem uhlíky, pořád to jiskří

Ahoj,
mám starou vrtačku Bosch, která před časem přestala fungovat. Protože měla i dost házivé vřeteno pro nějaké to jemnější vrtání, koupil jsem si pořádnou NAREXku a tu Boschku jsem myslel, že hodím do koše - je to 650 RE, zelená levná věc, za opravu bych dal nejspíš jak za cenu nové vrtačky, řekl bych. No tak jsem si řekl, že to aspoň zkouknu, v čem je problém, třeba ji asponň využiju pro "studijní účely" a zjistil jsem, že jsou krátké uhlíky. no tak hurá, řekl jsem si, nechám si jí na chalupě na takové to "chatové vrtání" a míchání atd. Objednal jsem za nějakých 250 nové a vyměnil je. Jenže po výměně sice vrtačka pěkně vrtá, ale jiskra olizuje pomalu celý komutátor. A po několika minutách (práce, ne nepřerušeného vrtání) to trošku smrdí spáleninou (pak jsem to samouřejmě už vypnul) Než jsem tam ty uhlíky dal, tak jsem na něj koukal, a malilinko zlehounka ho přejel brusným papírem 400. Nijak jsem ale neupravoval ty uhlíky, páč jsem si říkal, že když jsou takhle origo, tak že na to nebudu sahat.

V čem může být problém? Multimetr mám a dokážu něco i přeměřit, ale úplně kovanej v tomhle nejsem, takže nevím přesně co a jak.

Dík

Filip

Krok 1) Otáčením vřetena bez proudu zjistit, jestli komutátor nehází, uhlíky by se neměly hýbat ke a od středu komutátoru.

Krok 2) Pohledem zjistit, jestli mezi lamelami jsou drážky, nebo dokonce nevystupuje izolace mezi nimi.

Krok 3) Mezi uhlík a komutátor vložit proužek smirku a nahrubo přizpůsobit rádius uhlíku rádiusu komutátoru.

Krok 3) Zde dávat pozor na úraz el proudem, případně mechanický!!!!
Připravíme si suché dřívko o rozměru asi 5x2 mm x 100mm. Proužek smirku asi o zrnitosti 300 až 400.
Smirek navlékneme na dřívko tak, aby obepínal přední část dřívka a bylo jej tak možno přiložit na komutátor.

Vrtačku zapneme a za běhu motorku, přiložíme dřívko se smirkem na komutátor a pohybujeme jím rychle sem a tam po komutátoru. Zrna smirku se rychle opotřebují, je nutno smirek vždy posunout na čerstvý.
Pracujeme při plných obrátkách motoru.
Tím dojde k "přesoustružení" komutátoru a současně k zajetí uhlíků ke komutátoru.
V závěru operace již pohybujeme pomalu po komutátoru a sledujeme jiskření. Snažíme se o doleštění na nejmenší jiskru. Komutátor bude stále ještě táhnout jiskru asi jeden milimetr a to už je normální, zbytek se zajede provozem.

Bezpečnostní upozornění!!! Dřívko musí být suché. Pracovat v suchu, nejlépe na izolované podložce, nebýt uzemněn. !!!

Popsal jsem to velice podrobně, pro laika. Jinak je to operace na několik minut.
Pokud se nepodaří jiskření odstranit, asi je motor vadný. 8-):beer:

Pokud běhá jiskra kolem dokola i při běhu motoru bez zátěže, dle mého názoru je zkrat přímo ve vinutí a žádné "soustružení" komutátoru smirkovým papírem nepomůže. Už jsem měl v ruce několik takových motorů. V době, kdy se to ještě vyplatilo (oprava nebyla dražší než nový motor) a byli známí ve fabrikách, tak se ten rotor dal převinout. Dnes bohužel...

no, jeste ne. mam to na chalupe, udelam to zitra. jen teda nevim jak se to meri, nikdy jsem to nedelal - omlouvam se za laickou otazku, ale vsechno je jednou poprve. merit budu odpor, to chapu, ale kde? mezi sousednimi lamelami? takze jeden kontak multimetru na jednu lamelu a druhy na vedlejsi?

měří se to tak, že vyndáš uhlíky, označíš si jednu lamelu třeba fixem a od ní postupně měříš 1.+2., 2.+3., 3.+4. až se dostaneš zase na poslední + označená . pravděpodobně najdeš buď značný rozdíl, nebo nenaměříš mezi lamelami nic. a pak je to vinutí přerušené. tím máš jasno jestli je rotor OK nebo ne. Odpory by se něměly o mnoho lišit...většinou se liší v destinách Ohm

Drž se mé rady, vím o čem píšu, dělal jsem servis drobných točivých spotřebičů asi pět let.
To, že komutátor táhne jiskru po celém obvodu, při nezabroušených uhlících je zcela běžné.
Neměj z toho obavu a udělej co jsem psal. Varování ohledně úrazu jsem napsal pro úplnost.
Není to tak nebezpečné, jak to vypadá, suché dřívko je dostatečný izolant.
Nic na tom není, zvládne to i úplný laik, jen je třeba dodržet základní opatrnost.

Měření rotoru bez speciálního vybavení, je zbytečné, běžný multimetr případný mezizávitový zkrat
ukáže málokdy. Je to mnohonásobně vyzkoušené. Zjistit se tak dá jen závada velkého rozsahu, třeba přerušení vinutí. Zkrat mezi několika sousedními závity se poznat nedá. Je to dáno tím, že ani u bezvadného rotoru nejsou ohmicky všechny cívky stejné. Jak se jednotlivé cívky překrývají, trochu se vzájemně liší nestejnou délkou použitého drátu. Vrchnější cívky jsou delší, než vnitřní.

Pokud vrtačka přestala fungovat pro opotřebování původních uhlíků, je malá pravděpodobnost jiné závady, jako meziz. zkrat, i když vyloučit se to nedá. Předpokládám ale, že po zabroušení to bude v pohodě.

Je typické, že táhnutí jiskry, způsobené jakýmkoliv důvodem, tedy i nesedícími uhlíky, se nejvíce projevuje při běhu bez zátěže.
Pokud se jiskření nepodaří odstranit, závada na rotoru bývá poznat na komutátoru. Vadná cívka způsobí stopy na příslušných lamelách. Chce to ale zkušené oko. :puff:

myslíš ložiska? to záleží jaká jsou pokud bronz tak se nemaže (max 1kapka oleje), kuličková pokud nedrhnou tak nic,pokud drhnou tak nové..to se vyplatí...jinak se na rotoru nic nemaže. ještě než to vyměníš tak si na starém rotoru zabrus uhlíky, jemným smirkem omotejkolektor a ručně pootáčej sem-tam a nahrubo zabrousíš uhlíky