Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zateplení z roku 1996... Odhaduju 2 - 3 cm nestabilizovaného polystyrenu. 5 cm je maximum. Už jen z… nový
sHpy00n 14.11.2014 10:24
sHpy00n
Pane kolego,sHypy00n, klobouk dolů. Nevšiml jsem si toho ozubu vlevo nahoře.. že by to vypovídalo o… poslední
milan.cukrar 14.11.2014 14:32
milan.cukrar

Zateplení z roku 1996... Odhaduju 2 - 3 cm nestabilizovaného polystyrenu. 5 cm je maximum. Už jen z toho důvodu že je pod okapem stále zachovaná římsa. Okna ve špaletách taky nejsou moc utopené. Okna se vždy dávaly a dávají 15 cm od venkovního líce zdiva. Takže když změříte kolik je od líce zateplení na rám okna, odečtete oněch 15 cm + 2 - 3 cm omítky, tedy celkem 17 až 18 cm, máme předpokládanou tloušťku zateplení.
Teď čistá spekulace kolem nestabilizovaného polystyrenu. Na fasády se používá stabilizovaný. To znamená že se vypěněné bloky po vyjmutí z formy nechávají (nechci kecat jestli několik týdnů nebo měsíců) "uzrát" - stabilizovat. Čerstvý expandovaný polystyren se totiž celkem slušně smršťuje. Na desky se řeže teprve až po tomto dozrání, když už je tedy objemově stálý. V roce 96 se zateplování teprve rozbíhalo na dodržení technologie se příliš nehledělo pokud se o ni vůbec vědělo a polystyren se používal kdejaký, hlavně když byl za málo peněz. Takže a tady je ta spekulace byl zakoupen obyčejný, nejlacinější polystyren, který ani nebyl příliš přesně formátovaný a ještě se maličko smrskl. Tím mohly vzniknout nepatrné spáry které ale bohatě stačí aby způsobily tohle vykreslení. Hodně by napověděl snímek termokamery při -10°C.

EDIT: Teď jsem si ještě všiml že jsou spáry světlejší a desky tmavší. Kdyby tam kondenzovala voda očekával bych to spíše naopak. A ještě jsem si po zvětšení všiml jednoho drobného detailu. Co znamená maličký ozub zcela vlevo nahoře pod okapem?

Pane kolego,sHypy00n,
klobouk dolů. Nevšiml jsem si toho ozubu vlevo nahoře..
že by to vypovídalo o síle EPS pod okapem, co ho tam nedávali?
Jinak se sílou zateplení a odhadem rozměrů máte naprosto pravdu. V roce 1996 kdo dával 8 cm, ten se zbláznil!!!

Jinak dneska se nestabilizuje EPS, jak jste popspal, to bylo dříve. Nechával se 6 týdnů zrát. Pak se teprve řezal. Ale to znamenalo velké skladovací plochy. Chemie šla dopředu, dneska vypění a hned řežou. Proto je v normě dovolená velká odchylek.
Osobně jsem viděl několk domů, z dřívější doby, kde se desky lepili i k sobě lepidlem...
Na školeních nám jich ukazovali mnoho. Ale je to minulé století..
Přeji hezký víkend..

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru