Zateplení z roku 1996... Odhaduju 2 - 3 cm nestabilizovaného polystyrenu. 5 cm je maximum. Už jen z toho důvodu že je pod okapem stále zachovaná římsa. Okna ve špaletách taky nejsou moc utopené. Okna se vždy dávaly a dávají 15 cm od venkovního líce zdiva. Takže když změříte kolik je od líce zateplení na rám okna, odečtete oněch 15 cm + 2 - 3 cm omítky, tedy celkem 17 až 18 cm, máme předpokládanou tloušťku zateplení.
Teď čistá spekulace kolem nestabilizovaného polystyrenu. Na fasády se používá stabilizovaný. To znamená že se vypěněné bloky po vyjmutí z formy nechávají (nechci kecat jestli několik týdnů nebo měsíců) "uzrát" - stabilizovat. Čerstvý expandovaný polystyren se totiž celkem slušně smršťuje. Na desky se řeže teprve až po tomto dozrání, když už je tedy objemově stálý. V roce 96 se zateplování teprve rozbíhalo na dodržení technologie se příliš nehledělo pokud se o ni vůbec vědělo a polystyren se používal kdejaký, hlavně když byl za málo peněz. Takže a tady je ta spekulace byl zakoupen obyčejný, nejlacinější polystyren, který ani nebyl příliš přesně formátovaný a ještě se maličko smrskl. Tím mohly vzniknout nepatrné spáry které ale bohatě stačí aby způsobily tohle vykreslení. Hodně by napověděl snímek termokamery při -10°C.
EDIT: Teď jsem si ještě všiml že jsou spáry světlejší a desky tmavší. Kdyby tam kondenzovala voda očekával bych to spíše naopak. A ještě jsem si po zvětšení všiml jednoho drobného detailu. Co znamená maličký ozub zcela vlevo nahoře pod okapem?