

odpovede pre amatera
Elektrike na jednej strane rozumiem a zaroven som uplne mimo.
Dlho mi vrta hlavou jedna vec:
budem brat do uvahy vystup nabijacky= cca 3.6V a 1A
Ak spojim + a - dojde k skratu (co sa pri tom stane nabijacke)
ale ak medzi + a - pripojim drot, ako je to napr pri nejakych vyhrievacich telesach tak sa drot zahreje ale k skratu nedojde, preco to tak je? ten drot ma hrubku presne nato aby sa iba zahrial a neskratoval? a pri takomto type zariadenia je aj najvacsi odber ked to je blizko skratu?
Rozdíl je v tom že trafo je stavěné na určité proudy které pokud jsou překročeny tak trafo hoří. Ona nabíječka je třeba dimenzována na onen provozní proud 1A. Přičemž zkratový proud může být třeba až 3A. Pokud se tedy dostane do zkratu dlouhodobě tak shoří vinutí protože při zkratu se přehřeje. Rozdíl je tedy ve vinutí trafáku. Trafo u topných těles je stavěno na takové proudy jaké jsou potřeba stejně jako nabíječka. U té se ví že víc jak 1A nebude nabíjet a tak neni potřeba aby vydržela 10A.
Nabijacka ani topne teleso nemaju ziadne trafo.
V impulsním zdroji je trafo samozřejmě taky. Takže nejinak je tomu i u nabíječek.
Ale to trafo je len oddelovacie a neurcuje vystupny prud. (primarna strana je kontrolovane sytena regulacnou elektronikou)
P.S. a topne teleso sa pripaja priamo na siet, a neni to ziaden "skrat". Skrat neexistuje. Vsetko ma nejaky odpor.
Videl si ty dnesni jednoduchy a laciny nabijecky? Na primaru je astabilni klopny obvod ze dvou tranzistoru, traficko,dioda(casto opravdu jen jedna) a stabik ze zenerky a tranzistoru. A to je vsechno. Zadna zpetnovazebni regulace, zkratuvzdornost se dozene prurezem jadra transformatoru(a jeste se usetri) a jedem... Cinan oholi vsechno na kost.
to by potom ale nemalo stabilizovane napatie. Telefonu je to ale jedno, takze mozno to tak aj podaktori cinan robi, ale taku pakaren by som necakal ani od cinana :)
Stabilizator tam je, na vystupu z krabicky je stabilizovany napeti(7805 je draha, tranzistor a zenerka je levnejsi). Jenom tam neni nejaka efektivni zpetna vazba do primarni strany - to by totiz znamenalo mit tam optron s definovanym izolacnim napetim a ten je drahej. Vlastne je to topologii klasickej linearni zdroj, jenom si na vstupu zvednou frekvenci, protoze dva tranzistory sou levnejsi nez zelezo na plechy, med na vinuti a prepravni naklady z ciny sem na to vsechno.
zenerkou a tranzistorom to bud neustabilizujes alebo neuchladis. Preto take nieco vyrobi len nejaky cinsky idiot. (o tom ze ucinnost bude mozno 50% radsej pomlcim)
P.S. ano to co popisujes neni spinany zdroj.
Elektrice nerozumíš (takových lidí je velmi málo). Já jí taktéž úplně nerozumím, ale některé věci jsem už jakž takž pochytil.
Takže, když spojíš + a - kvalitním vodičem s malým odporem, dojde ke zkratu a u normálního zdroje zafunguje ochrana proti zkratovému proudu - kterou signalizuje zřejmě nějaká kontrolka a některé zdroje v tomto stavu vypnou napájení svorek (teče tam jen malý proud, kterým se ověřuje, jestli zkrat stále trvá). Pokud mezi + a - připojíš "nekvalitní" vodič = odporový drát, záleží na tom, jaký má odpor. Má-li odpor velký (v tvém případě větší než cca 3,6 Ohm), zdroj drátem prohání proud v provozních mezích a drát hřeje. Kdybys ten drát zkracoval (=zmenšoval odpor), v okamžiku kdy překročíš hodnotu proudu, kterou zdroj vyhodnotí zase jako zkrat, vypne napájení a drát přestane hřát.
Kvalitnímu zdroji s funkční ochranou proti zkratu se nic nestane ani při provozu blízko zkratu, jenom se bude víc zahřívat a ty zaplatíš víc peněz za elektriku.
Tak schopných nabíječek je pekelně málo a ještě méně lidí je má doma.
ja si viem zmerat odpor too drotu multimetrom?
![[http://cdn.shopclues.com/images/detailed/459/Multi meter_1367903256.jpg]](http://cdn.shopclues.com/images/detailed/459/Multimeter_1367903256.jpg)
mam taky klasicky zlty, vyzera ze by to slo ale mne sa to nezda tak sa pytam :D
Na nejnižším rozsahu (200ohm) se dá změřit odpory cca od jednoho ohmu s uspokojivou přesností. Jenom je potřeba od naměřené hodnoty odečíst odpor měřicích kablíků, který bývá někdy až půl ohmu.
Prosímtě, kdyby odpor káblíků byl půl ohmu, nemyslíš, že by to ten přístroj s uspokojivou přesností při doteku hrotů ukázal na displeji jako 0,5???
Odpor káblíků může s klidem zanedbat, je úplně mimo měřící rozsah...
Metr dlouhý měděný vodič o průměru 2mm má hodnotu odporu cca 0,007Ohmu.
(No, jedině snad žeby to byla nějaká čínská atrapa měřícího přístroje s měřícími káblíky z provázků namazaných grafitovou vazelinou...)
no vždyť on to taky ukazuje (některý mají i 0,8). Proto při měření odporů pod deset ohmů si ho napřed změřím a potom odečítám.
merak z fotky imho nemera na 0.1ohm ale len na +-1ohm
P.S. tie sondy a konektory apod maju typicky prechodove odpory tak 0.1ohm kazda (t.j. spojis ukaze 0.2), ked to je zasrate zaoxidovane apod alebo nalomene kabliky apod tak to moze ukazat aj viac.
Když se ti to nezdá, tak proč to prostě nezkusíš?
som na intraku a nemam tu multimeter (a som nedockavy vediet odpoved)
Nastavis to na tu moznost uplne naspodku (v sekcii ohm rozsah "200") a meras si odpor.
Odpory 3.9ohm maju v obchode nemusis ich premeriavat, vyrobca to uz urobil :) Ak chces merat nejaky bezny kablik tak tolko toho kablika nemas aby mal viac jak 3.6ohm, to ani nemusis merat, ukaze ti to 000 alebo 001
Odpovede sú určené k pôvodnej otázke vycucávajúceho konzumenta informácii zlodeja situovaného na konci rozvodnej siete zakončenej ohrevnou špirálou; jemne zaobalené "skatom" na konci vodičov.
Podpriemerne debilný degež má nepreberné prihšlie na Internete o ktoré zakopne....