Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno odpovede pre amatera

Elektrike na jednej strane rozumiem a zaroven som uplne mimo.
Dlho mi vrta hlavou jedna vec:
budem brat do uvahy vystup nabijacky= cca 3.6V a 1A
Ak spojim + a - dojde k skratu (co sa pri tom stane nabijacke)
ale ak medzi + a - pripojim drot, ako je to napr pri nejakych vyhrievacich telesach tak sa drot zahreje ale k skratu nedojde, preco to tak je? ten drot ma hrubku presne nato aby sa iba zahrial a neskratoval? a pri takomto type zariadenia je aj najvacsi odber ked to je blizko skratu?

Ano, pouzivaji se odporove draty z materialu jako kanthal, konstantant a spousty jinejch. A samozrejme, drat z podobne slitiny ma pri stejnem prurezu vetsi odpor nez drat medeny nebo stribrny.

Odolnost ruznejch zarizeni proti zkratu je ruzna, pricemz kolikrat je lepsi odolnost vuci zkratu(na tu totiz jeste nekdo mysli a mozna ji i nekdo zkousi) nez proti pretizeni.

Neexistuje "minimalny" odpor. Odpor zavisi od hrubky a dlzky dratu a od materialu. Nejake cinske super draty ktore dodavaju k repro a PC apod ma niekedy take hodnoty odporu ze sa niekedy clovek az divi ze ci to ten cinan robi naschval, alebo ci je fakt tak tupy ze k tomu dava take tenke sracky asi z hlinika nafarbeneho na zlto ze finta ze med :) Vsetko ma nejaky odpor. Da sa to aj zmerat ohmmetrom.

Ber to tak, že nikdo nemůže vědět všechno, já například neumím anglicky, hrát mariáš, skákat padákem a spoustu jiných věcí. A už jsem se s tím smířil. Tak ty se smiř s tím, že nerozumíš elektrice.
BTW: Ta nabíječka podle těch údajů může mít výkon bratru 3,6W. To je ještě míň než jaký výkon vyzáří auožárovička v zadních obrysových světlech. Tak s tím se moc nezahřeješ.

To spíš tu angličtinu. Jednou jsem byl na vojenském cvičení co se tam sešla parta mariášníků a dospěl jsem k názoru, že umění hrát mariáš (nejen tak, aby člověk posloužil jako hejl k oškubání) je dar od Boha a mně není dáno. Padákem taky skákat nemusím, gentleman nevystupuje z letadla za jízdy, padák je dobrý akorát k tomu, aby pana pilota netlačila sedačka.

Tak zase kdyz uz to neleti, tak tomu i rozumim. PKPaV.
Hele muj prastrejda, co me lecos naucil, rikal ze naucit se marias stoji cca 700Kc, to se hraval desetnikovej. V posledni dobe hrajem korunovej, takze pocitej s tou sedmickou ze to tak vyjde, ale je to rozlozeny tak do roka pravidelnyho hrani. Plus teda pripocitej naklady na obcerstveni behem toho roka.
Ale stoji to za to a clovek se to nauci. Teda ani ja to neumim na 100% dopocitat karty, abych podle minuly hry a karet co mam v ruce ihned vedel co ma kterej souper, ale uz obvykle tusim, co kdo bude mit +- nejaka karta. A aktualni hru v hlave udrzim, tak to jde.
Marias je na vymreni, kazdej dalsi hrac dobrej, proto tak agituju.

Jednou starochlápci v hospodě učinili pokus mě to naučit. Nejde to. Stálo by mě to asi víc než jsem schopen vydělat. Navíc mi to přijde jako že to každej hraje podle jinejch pravidel. Myslím tím, každej z hráčů u stejnýho stolu při stejný hře...:-D. Když už se zdálo, že to chápu, přišla odněkud vždycky nějaká zdrcující informace, která moje dosavadnění poznání naprosto zrušila. Mariáš se, dle mně, hrát nedá. Proto taky ubejvaj mariášníci :-D.

Rozdíl je v tom že trafo je stavěné na určité proudy které pokud jsou překročeny tak trafo hoří. Ona nabíječka je třeba dimenzována na onen provozní proud 1A. Přičemž zkratový proud může být třeba až 3A. Pokud se tedy dostane do zkratu dlouhodobě tak shoří vinutí protože při zkratu se přehřeje. Rozdíl je tedy ve vinutí trafáku. Trafo u topných těles je stavěno na takové proudy jaké jsou potřeba stejně jako nabíječka. U té se ví že víc jak 1A nebude nabíjet a tak neni potřeba aby vydržela 10A.

Videl si ty dnesni jednoduchy a laciny nabijecky? Na primaru je astabilni klopny obvod ze dvou tranzistoru, traficko,dioda(casto opravdu jen jedna) a stabik ze zenerky a tranzistoru. A to je vsechno. Zadna zpetnovazebni regulace, zkratuvzdornost se dozene prurezem jadra transformatoru(a jeste se usetri) a jedem... Cinan oholi vsechno na kost.

Stabilizator tam je, na vystupu z krabicky je stabilizovany napeti(7805 je draha, tranzistor a zenerka je levnejsi). Jenom tam neni nejaka efektivni zpetna vazba do primarni strany - to by totiz znamenalo mit tam optron s definovanym izolacnim napetim a ten je drahej. Vlastne je to topologii klasickej linearni zdroj, jenom si na vstupu zvednou frekvenci, protoze dva tranzistory sou levnejsi nez zelezo na plechy, med na vinuti a prepravni naklady z ciny sem na to vsechno.

Elektrice nerozumíš (takových lidí je velmi málo). Já jí taktéž úplně nerozumím, ale některé věci jsem už jakž takž pochytil.
Takže, když spojíš + a - kvalitním vodičem s malým odporem, dojde ke zkratu a u normálního zdroje zafunguje ochrana proti zkratovému proudu - kterou signalizuje zřejmě nějaká kontrolka a některé zdroje v tomto stavu vypnou napájení svorek (teče tam jen malý proud, kterým se ověřuje, jestli zkrat stále trvá). Pokud mezi + a - připojíš "nekvalitní" vodič = odporový drát, záleží na tom, jaký má odpor. Má-li odpor velký (v tvém případě větší než cca 3,6 Ohm), zdroj drátem prohání proud v provozních mezích a drát hřeje. Kdybys ten drát zkracoval (=zmenšoval odpor), v okamžiku kdy překročíš hodnotu proudu, kterou zdroj vyhodnotí zase jako zkrat, vypne napájení a drát přestane hřát.
Kvalitnímu zdroji s funkční ochranou proti zkratu se nic nestane ani při provozu blízko zkratu, jenom se bude víc zahřívat a ty zaplatíš víc peněz za elektriku.

Prosímtě, kdyby odpor káblíků byl půl ohmu, nemyslíš, že by to ten přístroj s uspokojivou přesností při doteku hrotů ukázal na displeji jako 0,5???
Odpor káblíků může s klidem zanedbat, je úplně mimo měřící rozsah...
Metr dlouhý měděný vodič o průměru 2mm má hodnotu odporu cca 0,007Ohmu.
(No, jedině snad žeby to byla nějaká čínská atrapa měřícího přístroje s měřícími káblíky z provázků namazaných grafitovou vazelinou...)

Nastavis to na tu moznost uplne naspodku (v sekcii ohm rozsah "200") a meras si odpor.

Odpory 3.9ohm maju v obchode nemusis ich premeriavat, vyrobca to uz urobil :) Ak chces merat nejaky bezny kablik tak tolko toho kablika nemas aby mal viac jak 3.6ohm, to ani nemusis merat, ukaze ti to 000 alebo 001

Odpovede sú určené k pôvodnej otázke vycucávajúceho konzumenta informácii zlodeja situovaného na konci rozvodnej siete zakončenej ohrevnou špirálou; jemne zaobalené "skatom" na konci vodičov.

Podpriemerne debilný degež má nepreberné prihšlie na Internete o ktoré zakopne....