Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpadávání skleněné části žárovky

Už delší dobu se potýkám s problémem, že se mi v jedné místnosti uvolní skleněná část žárovky z té kovové a buď spadne, nebo jen přestane svítit (dnes zůstala viset na jednom drátku), 2x už vybuchla úplně tj. exploze do místnosti.
Co s tím? Mám šanci to nějak rozumně vyřešit? Děkuji za rady.

Asi mi to dělalo u různých značek žárovek (i když si nejsem stoprocentně jist). Neexistují nějaké speciální odolnější, které bych si mohl objednat (samozřejmě ve formně topného tělesa ® EU)?

Problém taky je, že mi ledky a zářivky nedělají dobře na oči..(vyzkoušeno) takže chci zůstat u žárovky.

To nevím jak bych udělal, byl tam nějaký lustr, teď tam mám jen žárovku na drátu ze stropu, ani nevím jak to rozdělat:) Momentálně navíc budu lovit ten plech z objímky, což vzhledem k tomu, že do pondělka nemám přístup k jističům taky nevím jak pořeším. Napadlo mě jedině se na to vyprdnout a dát někde ke stropu lampičku a do ní nějakou 150tku (praskaly mi různé od 60 po těch 150).. mám rád hodně světla, tak bych chtěl spíše nějaké hodně výkonné řešení.. a nevím jestli ta lampička z boku místnosti někde na skříni nahoře by tu místnost dobře osvítila?

Tak jsem ve vypínači odpojil 500V šroubovákem drátky a propálenou část žárovky s plíšekem z objímky vyndal a dal novou, do pondělí mi to (snad) zase vydrží a zkusím s objednaným kutilem dát tu keramickou, jestli to pomůže..

Děkuji všem za rady.

Tohle se nijak nedá vyřešit. Problém je v samotných žárovkách.
Snad i tím, že už končí jejich výroba, tak jsou stále méně kvalitní. Největší problém, dělají žárovky, které mají mezi baňkou a paticí vestavěnou pojistku ze zeslabeného drátku.
Dříve byly žárovky vakuované. Dnes se dělají plněné zředěným plynem. Při prasknutí vlákna dojde k oblouku mezi konci přerušeného vlákna, tím k ionizaci plynu a zažehnutí oblouku mezi přívody vlákna. Pojistka v patici by měla přerušit proud oblouku, aby nedošlo k vypadnutí jističe.
Jenže měla by. Místo toho, jak praskne, vytvoří ionizaci v prostoru patice a zapálí oblouk tam.
V tom případě, jak se to stane, tak vlivem tlaku vyvolaném obloukem, za dost silného třesku dojde k destrukci žárovky a vypadnutí jističe.
Nedávno se mi stalo ve sklepě, že žárovka doslova proletěla skleněnou koulí na svítidle. Na zemi kupa střepů a ve svítidle jen kovová patice žárovky.
Také tmel, který má držet sklo v patici moc nedrží. Několikrát se mi stalo, že povolilo už při montáži žárovky.
Já už postupně přecházím na LED. Dají se vybrat takové, které téměř nejde rozeznat od klasiky.
Jinak tedy pokud žárovky, tak také doporučuji halogenové, v klasické baňce. Mají větší účinnost a zatím se mi nestalo, že by nějaká explodovala. Pro žárovky nad 60W, musí být objímky porcelánové, jinak teplem moc trpí. Ale na životnost žárovek to vliv nemá.
Pokud LED, tak doporučuji, mám vyzkoušeno, nemají chybu, světlo jako klasika, malinko jasnější, asi jako halogen.
Jsem jimi naprosto spokojen. http://www.czc.cz/immax-e27-230v-a60-smd5630-12w-t b-1150lm/142751/produkt?q-category-id=95iga7guvejp 1850pcthi0uje6

Osobně bych si spíše tipoval na problém s tmelem kterým je spojena patice s žárovkou. Asi bych zkusil koupit žárovku jiného výrobce (pokud ještě existuje nějaký výběr).

Co se provedení týče, vakuované žárovky byly pouze malého výkonu cca 10-15W. Daly se poznat podle silnějšího skla. Běžné žárovky byly plněny zředeným inertním plynem. Zředeným tak, aby při provozní teplotě byl tlak rozehřátého plynu vevnitř, srovnatelný s atmosferickým.

Díky za info. No u nás ve městě vím jen o jednom prodejci, který ještě prodává 75+ (a to mi nestačí, já potřebuji alespoň těch 150).

Naštěstí mám ještě takovou malou soukromou zásobičku, jak jsem se dozvěděl o té chystané provokaci EU, tak jsem naskladnil 2 kartóny 150tek, ale ty mám 300 km daleko. :-/

Nešlo by tam něco napatlat, aby to lépe drželo? Ale problém je, že opravdu i explodují :/

Ono to možná ani tak nesouvisí s tím jejich koncem, jako s tím, že se (téměř) vše dneska někdy i záměrně jindy kvůli snížení nákladů kurví.

Pokud je to opravdu tou žárovkou a ne přepětím z drátů jak jsem si myslel, tak to snad abych pohledal doklad a uplatnil škodu (mám propálený koberec, stopy na stole a o promarněné práci s opakovaným úklidem a likvidaci zastřepeného textilu ani nemluvě..).

Díky za tipy.

S tou reklamací a požadavkem na náhradu škody by bylo zajímavé,
jak by se tvářili. Ale možná by to za pokus stálo. Žárovka by měla ukončit život v klidu a ne destrukcí baňky. Všechno nafotit a reklamovat.
Ukončení života destrukcí baňky se předpokládá a je i v návodu,
jen u vysokoteplotních halogenů pro fotoúčely. Svítidlo musí mít
ochranné sklo. Běžná žárovka, umístěná třeba v lampičce nad postelí, by to dělat neměla. Představa, že to vletí do obličeje, je děsivá.
Ale chtělo by to přece jen nějakým multimetrem změřit napětí, jestli tam náhodou opravdu není moc.
Přece jenom bych ale znovu doporučil LED, jak jsem psal.
Na dráty dát "čokoládu" rozvést to na dvě objímky a použít
dvě ty 12W LED. Bude to svítit asi jako 150W klasika, světlo je příjemné. (uvádějí svítivost 1150 lm, asi jako 90W).
Cena je příznivá a brzy se vrátí na spotřebě a životnosti.
Životnost uvádějí až 50000 hodin. Skoro tomu nevěřím. Ale asi
zatím tři čtvrtě roku svítí.
Dříve jsem ledkám nevěřil a považoval za mrtvolné světlo, ale už mě přesvědčily.
Žárovky "pro průmyslové prostředí" a nehodící se pro domácnost, je jen manévr, jak obejít nařízení unie a žárovky vyrábět.
Od normálních žárovek se liší jen o jeden kotevní drátek, držící vlákno navíc. Tím jsou jako otřesuvzdorné a použitelné do svítidel na strojích a podobně. Nutnost použít žárovky v průmyslu se dá okecat stroboskopickým jevem. Příklad, jak se dá každé nařízení obejít.:-)
Napadá mě, že by na obalu žárovky mělo být uvedeno,
"Pohybujete li se v blízkosti svítidla se žárovkou, noste ochranné brýle a přilbu". Pokud to tam uvedeno není, lze žádat náhradu případné škody na zdraví, když to člověku vletí do xichtu. :-D

Napadl mě jěště termistor NTC, ale jestli nejsi bastlíř, tak ten regulátor je moc dobrý nápad. Pokud žárovka praskne po zapnutí, je to proto, že ji roztrhne rychle se rozpínající plyn uvnitř (po zapnutí má žárovka krátkodobě několikrát vyšší odběr). Zřejmě máš vyšší napětí, takže ten regulátor ti pořeší 2 věci najednou.
Žárovka nebude praskat po zapnutí (je spínaný v nule, takže nápětí narůstá postupně) a když nenastavíš regulátor "naplno", prodloužíš tím výrazně její životnost.
Vylepšit si to můžeš ještě takhle :))