Zateplení fasády
Dobrý den,
Mám postavený dům z cihel heluz 44sti.
Nyní přišlo na fasádu, chtěl bych dům ještě zateplit a tím snížit i náklady na vytápění.
Máte někdo dům ze stejného materiálu a zateplený????
Pokud ano čím a jakou silou izolantu a jak se to projevilo na nákladech.?
Nevím jestli zvolit polystyren popřípadě jaký nebo fasádní vatu.
Děkuji za info.
Jeden odborník na zateplení, pan Ing. Šubrt Roman, říká, neptejte se zdali zateplit, ptejte se čím zateplit.
Jedno hledisko, pokud zvolíte vatu, velmi se Vám prodlouží návratnost investice. páč polyš je nejlevnější zateplení. Vy máte stavbu, která při pečlivém zdění nepotřebuje zateplení, aby jste splnil ČSN, ale vy nebydlíte podle normy, nevím jaké prohřešky máte na stavbě, ale osobně jsme pro EPS 70F 10cm.
omlouvám se, omylem jsem to dal 2x.
Dobrý den,
Milane na stavbě žádné prohřešky nemám. Nebo nevím jaké myslíte?.
Jde o to že je uplně jedno jestli se budu ,,jebat,, s omítkou nebo dům zateplím.
Myslím že to zateplení je krok vpřed a stejně bych ho za cca 5-10 let musel dělat.
Nějaká ekonomická návratnost je mi celkem jedno když se to má udělat tak to bude ať to stojí víc nebo míň.
Mám v projektu termoomítku což když si zpočítám tak když dám 8 nebo 10cm vaty jsem na tom pořád lépe.
Fasádu budu dělat svépomocí s klukama z dědiny.
Jde mi jen o materiál a o více názorů. Nebo zkušeností.
Kluci co jsou fasádníci mě tlačí do vaty 8 nebo 10cm a do celého systému zateplení, nebo do systému Baumit open.
Dnes jsem se byl podívat v sousední vesnici na dům z ytongu 37,5 a zateplen vatou 10cm. Dodělávají fasádu.
Nadrzo jsem zazvonil a zeptal jsem se. Pán mi vytáhl nějaký výpočet od projektanta proč tam musel dát vatu a ne poliš.
Ale taky ten výpočet stál 5500Kč říkal majitel domu.
Děkuju za názor.
Jane, jaká je rozdíl mezi zateplení Vatou 10cm a EPS 10cm?
Viděl jste ten výpočet proč vata?
52776
Milan Cukrar vam radi dobře. Proc proboha davat vatu, která je 2 - 2,5x drazsi nez polystyren se stejnou tepelnou vodivosti ??
Ja také zateploval , vloni, RD, prizemi stara plna cihla 45 cm otec, ja patro + pristavba Porotherm 36,5 PD .
Otec trval na Vate, dal jsem Rockwool Frontrock Max E za 240 kč / m2, ja daval EPS 70F Isover za 99kč / m2 při stejnem soucinitelu tepelne vodivosti 0,036 ? !!
Nejen ze vata je při naneseni lepidla tezka jako prase, ale ještě se matla po cele plose a také se musí, nebo alespoň mela by pretahovat lepidlem a to 2x .
Otec mel 90 m2 a rozdil v cene vaty vs Polystyren a spotrebe lepidla cinil 20 000 Kč !!! Pro teda slusny peniz, za který bych mel komplet oplechovani + parapety ..
Takze nejen ze je drazsi, ale ještě je s ni vice práce a stoji vas to vice na lepidle .
Polystyren ma snad jedinou nevyhodu a tou jsou ty miliony kulicek, které jsou proste všude a to hlavne, když se brousi spalety...
Zateplováni je hitem, hodné málo nebo vúbec se nemluví, nepíše o druhé strane. Zateplení je tepelná izolace a funguje obousmerne, jak v zime bráni prostup tepla zevnitr ven, tak v léte bráni prostupu dovnitr. Efekt sluncem prohrátých zdí je nemožný a vntrní prostory jsou i v léte jakoby nepríjemne "sychravé".
Pokud je materiál zdiva kvaliní, zateplováni bych nedelal, pripadne jenom zeď na severní strane kam slunce nedosvíti. Radeji peníze investovat do tepelného čerpadla.
...
A prave kvůli tem nehoraznym letnim tropum jsem zateploval ja. Zima není absolutne problém, ale prave 2 dny vždy spolehlive stacilo, aby slunce valilo na Jizni stranu a v obyvaku se nedalo bejt .Ta zed sálala jako prase i v noci davala teplo, o které nikdo nestal .
Nedej boze, aby byla ještě tropicka noc, kdy teplota nesleze pod 20°C a je vymalovano, nevyvětráš, chcipnes.
Ted je to uplne o necem jinem i po tydnu tropu je tam prijemne .Pokud bych dal venkovni zaluzie, byla by to parada, ale to az jindy.
to mohu potvrdit. Pod střechou nikdy nesálá. Stěna z Jihu má pokojovou teplotu. Venkovní teploty přes 30°, vevnitř jednou 28°. (klimu nepoužíváme)
Zaizolovaný dům má své limity. Jestli je venku vedro, a větrám, tak teplo prostě vleze oknem či rekuperaci. Myslel jsem, že se snadno vyvětrá přes noc. Ale v létě při vedrech jsou bezvětrné noci. TAkže ani když otevřu všechny otvory dokořán, tak za noc neklesne teplota o více jak 2-3°C. A to máme lehkou dřevostavbu, kde je jen Anhy v podlaze. Zkoušel jsem to větrat i odtahem z digestoře na nejsilněji, ale akorát to dělá kravál a účinnost je stejná jak mít všechny otvory otevřené.
Nicméně 28° je paráda. Trenýrková teplota jak má být :) V zimě topím i na 27°, takže zase taková tragédie to není....
Jinač musím říct, že včera jsme topili poprvé. Venku kosa 7° i přes den.... doma po příchodu jen 21.6°. Brrrrr
nemohu souhlasit zcela. Jsem vlastník jak zateplení masivního, tak TČ.
Zateplení je vždy výhodnější, než jakýkoliv zdroj tepla, která mám buď za levno, nebo s levnými provozními náklady. Jde o to, že může dojít k výpadku proudu, válce, úrazu, ztráty zaměstnání, či jiné krizi v životě, a budeš topit dřevem a budeš ho tahat a sušit v mnohonásobně větší míře.
TČ je fajn, jak jde všechno na pohodu. Ale Příkon třeba 4kW v zimě ze FVE nepokryješ ani omylem. Navíc cena TČ do nezatepleného průměrně velkého domu je řádově 200-250k kč. Pokud zateplíš třeba za 150k(svépomoci jak píše tazatel), a pořídíš levné TČ za 50k(nechci dělat reklamu, tak případně odpovím v soukromé zprávě), tak je asi jasné, že jsi vysmátý na dlouhou dobu. To má příkon 2.3kW, ale i tak by nám stačilo ještě menší. Topíme cca jen 5h denně když je kolem nuly a tak platíme zbytečně tarif.
Loni jsme protopili 2500kč. Zateplení 14cm vata a 16cm šedý eps(je o 18% dražší a má o 13% lepší izol.vlastnosti). Strop. 34cm, podlaha 15cm. Obv.sokl.10cm. Jednopatrový bungalov kompaktního tvaru.
Vata je dražší, ale pokud chceš tmavé odstíny omítky, je to dneska jediná volba. EPS se bude v létě tavit pod tmavou omítkou. Ceresit má takovou škálu barev omítek a u toho je i odrazivost. Tuším, že cosi podobného mají i jiné tyto firmy.
TZ jsou 3kW a podlahová podlahová plocha(vnější rozměry bez garáže či stání)100m2
možná dozrál čas aby nekdo prevedl propočet kolik tepelné energie do zdiva je schopno dodat slunce s výrazným setrvačným a akumulačným efektem ale nedodá, protože zdi jsou "zateplené" polystyrenem, nedivil bych se, kdyby tyto propočty zásadním spúsobem prevrátili ekonomiku návratnosti "zateplení"
...
přání je otcem myšlenky..
tak vzdělaní, kdo výpočty dá Josefovi za pravdu?
Nejsem odborník v dané oblasti, ale prostá úvaha mi říká, že v létě stačí několik hodin větrat, a dům se ohřeje i zevnitř. Aby ono ohřátí mělo dlouhodobý účinek, musela by akumulační schopnost, kapacita, být tak obrovská, že by zdi musely být několik metrů tlusté. A je otázka, jak moc, do jaké hloubky materiálu by se vůbec prohřály. A z jakého materiálu by asi měly být. A potom, když bych chtěl využívat naakumulované teplo, vyzařovalo by na obě strany. A kam asi víc, do relativně teplé místnosti, nebo do chladného venkovního prostoru? Podle mého názoru je zateplení to nejlepší, co pro tepelnou pohodu můžeš udělat. A také pro strakapoudy, kteří vytrvale vrtají a vrtají...
Hezký večer všem S.
ono to chce matematický model, naplnený reálnymi daty od meteorologú treba za jeden rok, teploty, vítr, sluneční svit
...
Copak léto, tam se chládek hodí, horší jsou přechodná období, kdy dřív se dům ohřál přes den a večer byl příjemný, v noci je člověk v posteli a ráno se to dá vydržet. Po zateplení se dříve přitápí, třeba jen chvilku večer. V zimě se topí výrazně méně, tam je zateplení hodně znát. Asi by to chtělo kousek fotovoltaiky.
kejki,
Asi by to chtělo kousek fotovoltaiky, a taky aby někdo přesvědčil nevěřící o vhodnosti zateplení.
Nevíte náhodou, proč ještě někdo nepředložil výpočty, které by podpořili názor Josefa?
Počítat nic nehodlám, protože výrazné zlepšení komfortu bydlení po zateplení je očividné. Možným problémem je zvýšení vlhkosti v domě. Spolu s zateplením se obvykle mění okna a dveře a tím se radikálně snižuje původní ventilace.
Pokud někdo chce rozumně využít tepla ze sluníčka, doporučil bych Trombeho stěnu. Kdysi jsem se zajímal o zateplovací systém StoSolar, který umí využít sluneční svit. Cena byla ale tak vysoká, že návratnost byla v nedohlednu.
Ale já nepopírám finanční přínos v účtech za topení. Jen je tam prostě už koncem srpna lezavo. A fotovoltaika je špatně, myslel jsem topné panely.
Pro Joseph :A cena zatepleni je vesrovnani s praci a natazenim finalni fasady 1/3, coz se vyplati tak jako tak. Takze zaplatit jen za fasádu a nedat zatepleni, které vam tak lezi v zaludku je naprostej nerozum a blaznovstvi.
O navratnost me vůbec nejde, udelal jsem jakoby něco navíc pro sebe, (hlavne v lete, komfort bydleni )a pro barak jako celek.
Co já vidím u novostaveb, používají se nové moderní cihlové bloky o veliké tloušce, zateplováni vatou ani polysterenem se nekoná.
...
Joseph, co já vidím na poradnách, v životě, v práci, mnoho lidí se ptá, kolik zateplit moderní cihlové bloky velké tloušťky.
Pak je tu ekonomika výstavby..
52776
Já přihodím slovo do pranice. Vezmu svůj konkrétní případ. Rekonstrukce staršího,poměrně velkého rodiného domu,ale se slušnou fasádou, kde není nutná oprava, ani dělání nové. Hrubým odhadem by zateplení s fasádou vyšlo baj voko na 250 tisíc. O kolik se sníží náklady na topení? Dalo by se to nějak na hrubo říct? Třeba o 10 -15%?
Klidně i více slov do pranice.
Že nepočítáte s tím, že Vám někdo sdělí, ušetříte 10,20,30%. To nelze. Páč klidně můžete mít 80-90% únik stropem a okny, a pak nepomůže ani 50cm EPS na fasádu.
Jak jste došel k částce 250 tisíc?
Opravdu nepočítám s tím, že mi někdo řekne: "Hele ty ušetříš 20%, když to zateplíš tím a tím." Spíš mi šlo o to, jestli není nějaká hoodně hrubá kalkulace. K ceně jsem došel tak, že mi bylo zděleno, že pro metr zateplení můžu počítat cca s 1100 Kč. Beru komplet materiál práce. Nezjišťoval jsem jestli je to hodně nebo málo. Teď to u mě není na pořadu dne a tak jsem nepátral do hloubky. A když si vezmu plochu domu cca 220-250 m tak jsem nadhodil tu částku.
Prosím všechny ať to neberou nijak zle, nejsem vyloženě zarytý odpůrce zateplení, jen nejspíš nemám tolik informací, aby to pro mě bylo lákavé. Protože když by byla cena opravdu někde u těch 200 tisíc a úspora na topení třeba i 50% tak by to pro mě byla návratnost na nějakých baj voko 20 let. To radši ty peníze investuju do interieru a jiných oprav.
omlouvám se, výsledek i zdůvodnění máte...
Není důvod se omlouvat. Já to tu beru jako konstruktivní debatu. Třeba si to představuju jak "Hurvínek válku" a je to úplně jinak. Zatím mám prostě takový názor, ale to jen díky hodně okrajovým informacím. Jak už jsem psal není to u mě na pořadu dne, ale pořád je to jedna z možných eventualit do budoucna. Přeci jen je to teď hodně velký hit a určitě to k něčemu bude. Ale jsem rád, že se můžu něco o této problematice dozvědět.
Ten hit je již hodně roků.....z minulého století
Pro Zdoter :Ja mel RD o plose 310 m2, z toho se davala na 90 m2 vata 100 mm a zbytek byl polystyren 100mm, zatepleni soclu bylo 18m2 a to jsem daval Extrudovany polystyren 60mm.
Kompletne cele zatepleni, prace + material a to vcetne vypujcky leseni + parapety a zlaby na rimsy z Lindab ( horizontalne oddeluji domek prizemi od 1. patra, vizualne velice pohledne, lec zbytecne financne narocne, ale byly tam, tak se zrekonstruovali )a dale oblozeni terasy obkladem cca 35 m2 vcetne zadveri a rohu domu u obou vchodu a marmolitu na sokl..
300 000 Kč Fasada byla silikonova, tocena, hrubost 2mm kombinace hneda / slonova kost bral jsem od Caparolu .
Zatepleni jsem delal s kamarady ( pricmrdoval jsem jim, michal lepidlo rezal polys, podaval...) finalni dobrouseni, penetrace a tahani fasady delala firma.
Pred samotnym zateplenim jsem poptal 3 firmy, nejlevnejsi nabidka byla 415 000 Kč a to bylo pez klempiriny a marmolitu na soklu !!
Take šestery stavebniny dostaly stejny seznam materialu a rozdil delal 13 500 Kč ( nejlevnejsi - nejdrazsi ) a za to jsem mel v pohode parapety .
Konkretni cisla uspory nemam, spocitat to v tomto okamziku neumim, študovat se mi to nechce
Tak jen k te tepelne pohode :
Mam RD z Porotherm 44 cm, ne presny brouseny STI na lepidlo na tenko, proste mokra, pres zimu vymrzla, klasika. V projektu bylo 8 cm poliše. Nemam rad neprodysny materiály, sam nechci igelitovej pytel na hlavu ... tak jsem se rozhodl pro vatu namisto poliše, dreveny euro okna. Vata 8 cm nebyla, 10 cm stala zcela stejne jako 12 cm, tak jsem dal 12 cm i za cenu, ze jsem musel prodat stavajici parapety a sehnat delsi (jakoze sehnat 46 cm tazeny hliník horcik ci kyho vyra v tom bylo parapety nebyla fakt sranda). Dal jsem navic predokenni hlinikovy PU vypeneny rolety na vsech 20 stavebnich otvorů krome vstupnich dveří. Vse na Somfy motory a dalkovy centralni ovladani s 1:1 mozností, stahuje/vytahuje se to samo vecer/rano (cena byla tehdy fakt dobrá). Neb kdo by to v zime obihal kvuli uspore tepla, lenost je motor lidstva a ja v ní nejsem uplnej zacatecnik
Nechci a nedokazu soudit, jak by to bylo bez toho zatepleni a rolet (prodejci a projektanti by v zime hovorili o desitkach procent (jen u tech rolet to bylo 8% uspory na topeni/pripadnou klimatizaci), ale skutecností je, že kdyz je venku vedro a slunce se opira do baraku, v baraku je prijemne (oproti sousedovi, který ma obdobnou zed bez zatepleni jen s fasadou, s obdobnou orientaci vuci svetovym stranam, o cca 2-3 stupne mene). Byt je to nakonec zcela jedno, neb zena otevre dvere na terasu orientovanou na západ, pekne vylozenou rozpalenou vymyvanou dlazbou
Naopak v zime pri mrazech par dni trvá, nez kotel zacne valit (ekvitermni regulace). Zatepleni tak z myho pohledu ma vyrovnávací funkci (ano, v zime vykoukne-li slunicko, mame z toho vevnitr neproskleneho nepasivniho domu vicemene prdlajs), ale celkove ta bilance bude urcite ve prospech zatepleni a zvyseni setrvačnosti celyho systému, jde to pak i lepe regulovat, nerozkmita se to (jak by rekli regulovcici) a tim padem jista uspora energie.. Kdyz uz pominu tu tepelnou pohodu... A cena energií asi moc klesat casem nebude ...
Zdravím,
Tak on ten Heluz 44 sti zas tak presny není.
Mám to z broušených 44sti vrch a spodek možná ano, ale boky jsou nepřesné.
Některé cihly jak rohlík.! Vracel jsem jim 2 palety.
Děkuju aspoň za radu s vatou.
Ještě když jsem zde se Vás chci zeptat na systém Baumit open therm.
Máte někdo zkušenost? Jak to tak vidím tak je to poliš 70 nebo 100f a jsou vněm díry.
Je tomu tak???? Nebo je to jiný materiál????
Děkuju
Je to EPS a jsou v něm cca 8 mm díry. Možno přeměřit v baumaxu (např.).
Tedy normální polystyren.
Má někdo na domu baumit open???? Nebo open Therm?
Díky za info.
Dobry den, 10 cm eps je nesmysl. Cimz nechci nikoho zde urazit. Pro vasi cihlu pocitejme ze mate jen vnitrni omitky. Pouzijte vatu nebo system baumit open. Jiz pri 8cm uvedenych materialu to vychazi energeticky dobre. Samozdrejme jste uz asi slysel ze ste udelal chybu ze ste nestavel napr z 30 cm materialu a k tomu napr 20 eps. To je taky pravda. Vata je samozdrejme drazsi a tezsi a je vetsi spotreba lepidla. Ja na vasem miste bych pouzil baumit open therm uceleny system v tlousce 10cm. Cenove mezi eps a vatou. Pokud byste chtel investovat vice dejte baumit open therm reflect v te same sile.
Zdravim. Letos jsem si nalepil na starsi dum v tl. 45 cm plna cihla 10 cm Baumit open therm reflect desky a musim rict ze teplicko drzi a je to poznat i s topenim, minule roky v nezateplenem dome pri podobnych teplotach katastrofa! Kotel furt spinal a tepelna pohoda stala za prd. Desky jsem lepil normalne na lepidlo a pro sychr i prikotvil. To drazsi paropropustne lepidlo jsem pouzil az na vysterkovani ve dvou vrstvach. Zatim neprisly jeste mrazy abych to poradne vyzkousel ale investice do tohoto systemu nelituji, nemluve o tom ze nehrozi riziko srazeni vody mezi polysem a zdivem domu. Dale pak co jsem o polystyrenu cetl ze ma vybornou lambdu a 10 cm tohoto vyrobku nahrazujuje 12 cm standartniho EPS. Pozor reklamu nedelam, jen chvalim. Zadejte si stranky vyrobce a neco si o tom prectite.
Zdravím,
Děkuju za názor a zkušenosti.
No já byl dneska za klukem který dělá zateplovací systémy baumit.
Doporučil mi baumit open Therm 10-12 cm lambda 0,39, A nebo ten Open reflect ale ten je podstatně dražší teda.
Takže pudu asi to toho open therm v síle 10cm. A doporučil mi na lepení i na stěrku baumit duocontact prý to má ještě lepší paropropustnost než to dražší lepidlo které na ten systém doporučují.
A pak samozdřejmě jejich perlinku penetrák a omítku.
Zdravim. Pozor na to, podle meho Duocontact je jen vodoodpudive lepidlo, ne paropropustne! Vy potrebujete aby to dychalo, kdyby jste si to zadelal duocontactem tak veskery efekt by byl v nivec a penize taky. Maximalne s nim lepit. Lepidlo Opencontact je jako jedine predepsane na sterkovani tohoto systemu, je to Mercedes mezi lepidly, i cena tomu odpovida. Najdite si ve svem okoli stavebniny ktere spolupracuji s Baumitem, zazadejte slevu pri vetsim mnozstvi odberu a budete spokojen. Ja jsem ve svych stavebninach usetril opravdu ctvrtinu o proti beznym cenam na trhu nebo na netu.
Zdravím,
Jak jsem psal a mluvil stím klukem z Baumitu, tak oni používají hlavně duocontact na lepení i na stěrku.
Ale nesmí se to říkat. Oni vám chcou samozdřejmě hlavně prodat nejdražší lepidlo tak jak všichni a všechno a všude.
Ono jde i o to že open contact stojí 2-3x tolik co prvně uváděné lepidlo.
A mrkněte na ty parametry těch lepidel.
Asi na tom něco bude.
Baumit duocontact: Cena cca 150/Kč/pytel.
Součinitel tepelné vodivosti (λ): 0,83 W/mK
Faktor difúzního odporu (μ): cca 10
Baumit opencontact: Cena cca 360Kč/pytel
Součinitel tepelné vodivosti (λ): 0,8 W/mK
Faktor difúzního odporu (μ): cca 18