Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem El. přímotop - horká zástrčka

Dobrý den, naše situace. El. přímotop (2000W) zapojený do zásuvky a zapnut. Čím blíže zásuvce se dotýkám kabelu, tím je kabel teplejší a v blízkosti zásuvky je horký a zástrčka přímotopu také. Zkoušel jsem ho zapojit do jiné zásuvky a je to úplně stejné - to by vylučovalo špatnou zásuvku. Ještě se mi zdá, že může být kabel přímotopu kousek za zástrčkou nalomený (je takový dost ohnutý).

Teď k otázce. Je u těchto výkonných spotřebičů normální, že jsou zástrčky a kabely u zásuvky horké?

Zásuvky jsou staré, vedení ještě hliníkové. Přímotop je také celkem starý, určitě to nebude Čína.

Na zástrčce jsou šroubky, takže jako první pokus bych zkusil jen o něco zkrátit kabel. Pokud bych chtěl vyměnit celý kabel, tak musím rozebrat přímotop a najít začátek kabelu? A jaký typ kabelu se na to hodí?

Pokud kabel jinak není nějak zpuchřelý a jeví se dobrý, zkus tedy kousek kabelu zkrátit. Použij ale novou zástrčku. Staré zástrčky měly slabší kolíky a mívaly mizerný dotek.
Bylo by dobré, vyměnit i zásuvku v místě, kde je přímotop používaný.
Opatrně s hliníkovými vodiči.
Pokud je ale kabel již nějaký špatný, chtělo by to ho vyměnit.
Ale samozřejmě při demontáži spotřebiče.
Nejlépe s pomocí elektrikáře.
Pokud by si ho měnil sám, dej pozor na správné vodiče, hlavně žlutozelený na kostru.
Kabel by byl nejlepší s již nalisovanou koncovkou (flexo),
s vodiči 3x 1,5 mm2.
Ale nevím, jaký je to spotřebič. Kdyby byl s dvojitou izolací, tak je potřeba kabel jen se dvěma vodiči, který nemá žlutozelený a nezapojuje se na kostru. Takový spotřebič má na štítku dvojitý čtvereček.
Je potřeba se řídit tím, jak to bylo.

nedá se nesouhlasit s pány výše, ale je tu ještě jeden aspekt, a to ten, že jsou na houby už všechny zásuvky. Hliník oxiduje a je dost možné, že velký přechoďák je už na spoji hliník - šroubek zásuvky. Teplo se pak kovem šíří i do zástrčky.

Doporučuju nejprve otestovat jinde, kde je nová elektroinstalace v mědi.

a já si myslím, že je přechodový odpor už od výrobce ve vidlici. Ale jelikož se koncovky nesmí opravovat, je nutno vyměnit celou šňůru za novou a použil bych asi místo 3x1,5 silnější 3x2,5mm2.
Nakonec by se to dalo vyzkoušet třeba rychlovarnou konvicí, uvařit tam několik litrů vody a pokud se nebude koncovka hřát také, zásuvka je v tom nevinně....

Tak problém byl v nalomeném kabelu. V tom místě se vodiče přehřívaly a izolace vodičů se mi úplně rozpadala pod rukama... Zkrátil jsem kabel (zástrčka se dala rozebrat) a funguje to dobře - kabel není horký. Díky za rady.