
Tlačítko jako vypínač
Dobrý den, potřeboval bych Zjistit, jak udělat z tlačítka vypínač. Potřebují místo kolébkového vypínače udělat asi logický obvod, který by při stisku tlačítka třeba sepnul relé a při opětovném stisknutí ho rozepl. něco podobného jako zapínání počítače.
Napadlo mě jedno zapojení, které je přiloženo jako obrázek, ale nevím jestli by to fungovalo.
Předem děkuji za jakékoliv rady či nápady.
asimá na mysli tohle:
Ne, tohle mam doma ale funguje jako tlačítkový vypínač (vymáčknuto - off/zamáčknuto - on), ale já potřebuji to že máčknu na tlačítko(spojím na okamžik kontakty) a diody se rozsvítí. A když je budu chtít vypnout, tak máčknu opět na to samé tlačítko a diody zhasnou. Regulaci diod budu mít potenciometrem 2.5k lineární kdy svítí asi při 4-5V až po plný svit diod.
v tom případě použij klopný obvod a neovláej ho pomocí kontaktů ale Halovým generátotrem tedy bezkontaktním tlačítkem, pak je celá logika na 5V
Je-li to na 12V třeba tak stačí udělat jednoduchý klopný obvod jakých jsou na googlu milióny schémat.
Například danykova verze. (zap-vyp.html)
Jo, taky dobrá a jednoduchá finta. Akorát tomu autorovi tišťáku bych jedničku nedal.
Myslíte danyka ? No on dělá věčinou rychlé broušáky protože mu nejde ani tak o vzhled a použití ale vymýšlí to jen tak pro zábavu. Jako elektrikář je to naprostá jednička v oboru. Nemá k Teslovi daleko :D. Je schopen jen tak z nudy postavit televizi za použití osciloskopové obrazovky a nebo sestrojit Rentgen pomocí staré SSSR elektronky. Je to prostě profík a narodil se asi s usměrňovací diodou míto pupeční šňůry. ;)
ne, ten tišťáček mu navrhoval kamarád.
Jo tak to jo :) nevšiml jsem si.
Máte pravdu, je takový divný. Ten BeC bych určitě pootočil. Ta šikmina mezi nožkama je celkem na facku. Jináč to celkem jde.
ano něco takového jsme hledal, pokud bych potřeboval větší zátěž tak spotřebič bude relé :)
Pokud by byla zátěž na ten mosfet moc vysoká tak by teoreticky mělo stačit přidat stejný shodný paralerně k tomu T2. Oba by tedy spínali stejně a proud by se mezi nimi podělil rovnoměrně. Tedy proudová zatížitelnost by byla dvojnásobná či trojnásobná podle množství paralerních T2. Otázkou je jen spínání jak by je utáhlo ale i to by se dalo pošefovat mírnou úpravou.