Tlačítko jako vypínač
Dobrý den, potřeboval bych Zjistit, jak udělat z tlačítka vypínač. Potřebují místo kolébkového vypínače udělat asi logický obvod, který by při stisku tlačítka třeba sepnul relé a při opětovném stisknutí ho rozepl. něco podobného jako zapínání počítače.
Napadlo mě jedno zapojení, které je přiloženo jako obrázek, ale nevím jestli by to fungovalo.
Předem děkuji za jakékoliv rady či nápady.
řešilo se tu nedávno, máš tam odkazy na zapojení.
http://kutilska.poradna.net/q/view/97703-rele-norm alni-bistabilni-bistabilni-pametove
No abych to ještě přiblížil, vyrábím do pc "lapičku" na 12V, která bude na stole když bude zapnutý PC, ale chci aby to bylo spínané na předním panelu PC, kde bude jen jedno tlačítko a regulace potenciometrem, který bude regulovat led diodový pásek na 12V v případě práce na PC v noci.
Nevím, jestli se to ještě dá sehnat, ale taková tlačítka dřív byla u nočních lampiček (jednou stisknout - svítí, podruhé stisknout - nesvítí).
Právě že už ne, ale musí to jít nějak udělat přes logický obvod
Potrebujes klopny obvod alebo binarny citac, staci jeden bit z neho. Cely trik je v tom ze ten klopny obvod reaguje na hranu clock signalu, ne na uroven.
normálně se stále prodávají, v každým bauhausu.
I v GME něco podobného mají, jak jsem právě zjistil
a to relé funguje na 12VDC tak, že bych tlačítkem přepínal to relé?
na ovládání jednoduchým tlačítkem tam musíš mít klopný obvod. Tohle schema už jsi viděl?
asimá na mysli tohle:
jj, lampičkový vypínač, furt se prodává, mám tu tři v šuplíku
Ne, tohle mam doma ale funguje jako tlačítkový vypínač (vymáčknuto - off/zamáčknuto - on), ale já potřebuji to že máčknu na tlačítko(spojím na okamžik kontakty) a diody se rozsvítí. A když je budu chtít vypnout, tak máčknu opět na to samé tlačítko a diody zhasnou. Regulaci diod budu mít potenciometrem 2.5k lineární kdy svítí asi při 4-5V až po plný svit diod.
v tom případě použij klopný obvod a neovláej ho pomocí kontaktů ale Halovým generátotrem tedy bezkontaktním tlačítkem, pak je celá logika na 5V
no možná jo, nejsem elektrikář, ale nevím proč tam jsou 3 diody 4004? a jestli by to fungovalo na 12V. mozná i něco na tento způsob "http://www.8bitu.cz/clanek/jednotlacitkovy-on-off- spinac/" a spínat to relém, ale moje "elektrikářské" schopnosti jsou tak nějaké diody, odpory, občas kondík jako vyrovnávač napětí a vypínače. samozřejmě na propojení drátky a klasickou pájku s cínem.
co k tomu dodat. Možná by stačilo si ten článek přečíst. Dal jsem ti už dva odkazy na odzkoušená a fungující zapojení s CMOS4013. To neznamená, že by to nešlo vyřešit i jinak, ale 4013 je laciný a dostupný obvod, který chodí na libovolné napětí mezi 5 a 15 V.
Je-li to na 12V třeba tak stačí udělat jednoduchý klopný obvod jakých jsou na googlu milióny schémat.
Například danykova verze. (zap-vyp.html)
Jo, taky dobrá a jednoduchá finta. Akorát tomu autorovi tišťáku bych jedničku nedal.
Myslíte danyka ? No on dělá věčinou rychlé broušáky protože mu nejde ani tak o vzhled a použití ale vymýšlí to jen tak pro zábavu. Jako elektrikář je to naprostá jednička v oboru. Nemá k Teslovi daleko :D. Je schopen jen tak z nudy postavit televizi za použití osciloskopové obrazovky a nebo sestrojit Rentgen pomocí staré SSSR elektronky. Je to prostě profík a narodil se asi s usměrňovací diodou míto pupeční šňůry. ;)
ne, ten tišťáček mu navrhoval kamarád.
Jo tak to jo :) nevšiml jsem si.
Máte pravdu, je takový divný. Ten BeC bych určitě pootočil. Ta šikmina mezi nožkama je celkem na facku. Jináč to celkem jde.
ano něco takového jsme hledal, pokud bych potřeboval větší zátěž tak spotřebič bude relé :)
Pokud by byla zátěž na ten mosfet moc vysoká tak by teoreticky mělo stačit přidat stejný shodný paralerně k tomu T2. Oba by tedy spínali stejně a proud by se mezi nimi podělil rovnoměrně. Tedy proudová zatížitelnost by byla dvojnásobná či trojnásobná podle množství paralerních T2. Otázkou je jen spínání jak by je utáhlo ale i to by se dalo pošefovat mírnou úpravou.