Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní vybavení pro elektro

Kluk dělá SPŠ, automatizaci, takže si "hrajou" i s nějakými elektronickými hejblátky, etc. Chci mu koupit nějaký základní vercajk, t.j. trafopájku, zřejmě mikropájku, nějaké ty kleštičky.... Sám jsem skončil u kolotoče baterka->přepínač->žárovka->baterka, takže jsem si vždycky vystačil s trafopájkou, kombinačkama. Přibližně bych věděl, co to vybavení obnáší, už jsem třeba i zaslechl, že existuje něco jako odsávačka cínu... Zatím si občas potřebné půjčí ode mne - ale to je vybavení "normální domácnost".
Mohl byste mi někdo doporučit kvalitnější vercajk? Klidně nějakou soupravu, etc.. Nechci to kupovat "v Lidlu", sám mám třeba malé štípací kleštičky, které nejsou nic moc. Představa je "kvalita za rozumnou cenu", takže nářadí s kterým se dá dobře pracovat, ale pozlacené to zase fakt být nemusí.
Nechci se ptát jeho, manželka si usmyslela, že by to mohl dostat k vánocům. (Za trest dostane něco do kuchyně).

Omlouvám za tak trochu poněkud stupidní dotaz, ale hrátky s elektronikou jdou opravdu mimo mě. Nepředpokládám, že by výběr nářadí byla nějaká extrémní věda, ale proč se nezeptat znalých... :-)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tak na nejake high-end veci je nutnost slusnejsia trafostanica (slusne zacinaju tak od 100eur) ideal…
MM.. 26.09.2014 19:24
MM..
Na zkoušení velice na hrubo, lze opatřit řadu simulačních programů. Člověk se tam ověří spoustu věcí…
trtr 26.09.2014 19:42
trtr
Na zkoušení velice na hrubo, lze opatřit řadu simulačních programů. Online je supr Circuit Simulato…
Uroboros 26.09.2014 20:32
Uroboros
Na to je času dost. Dělají se i USB osciloskopy. Až bude mít něco za sebou, stačí nějaký starší obra…
trtr 26.09.2014 20:35
trtr
Ještě mě napadá, pokud pracují ve škole s automatizací, tak nepracují se systémem Siemens Logo!?
trtr 26.09.2014 20:44
trtr
Chlapi, na mě už jedete úplně jinej level... Zatím to nechám na tom základu, co například nahoře uvá…
Zarniwúp 26.09.2014 21:08
Zarniwúp
A trafostanicu som myslel pajkovaciu stanicu, ale aj nejaky zdroj s regulaciou by bol dobry, sa mi t…
MM.. 27.09.2014 01:17
MM..
Já ty odpovědi samozřejmě všechny procházím. S tím Arduinem mě prasak hodně nalomil. Chápu to dobře,…
Zarniwúp 27.09.2014 12:01
Zarniwúp
Zdravím, s Arduinem zkušenosti nemám, ale pouze něco zapojit nestačí, musí se i programovat soft, ab…
trtr 28.09.2014 17:31
trtr
Jinak co jsem koukal, tak je to docela slušný mozek pro robotiku, což k automatizaci nemá daleko a t…
trtr 28.09.2014 17:35
trtr
Nikoliv že to nemá k automatizaci daleko, to totiž JE automatizace, resp. její základní kámen. nový
Prasak 28.09.2014 19:13
Prasak
Arduino je dobrý dárek, ale chce to k němu ještě škatuli různých doplňků - motorky, spínače, čidla,… nový
náhodný 28.09.2014 19:41
náhodný
Tak to určitě by bylo na praxi dobré, ale Arduino nedovolí fatální chyby v zapojení, takže něco umět… nový
trtr 28.09.2014 20:00
trtr
Tak napřed by se to naučil programovat, jako výstup do začátku postačí několik indikačních LED a dal… nový
Prasak 28.09.2014 20:32
Prasak
Ok, to by šlo, každopádně je lepší programovat a stavět si Arduino, než si kupovat spoustu nesmyslů.… nový
trtr 28.09.2014 23:17
trtr
startovní sada, obsah: watch watch poslední
trtr 28.09.2014 23:31
trtr

Tak na nejake high-end veci je nutnost slusnejsia trafostanica (slusne zacinaju tak od 100eur) idealne s viacerymi rozne hrubymi vymennymi hrotmi apod. Zaciatocnikovi staci aj lacnejsia, ale nech ma hrot a knoflik na regulaciu teploty (dolezite, inac ho porazi ked bude prepalovat spoje nejakym kolikom bez regulacie teploty :)

Druha vec je multimeter. V zavislosti od rozpoctu volit mnozstvo funkcii, cim viac tym lepsie. Pre zaciatocnika staci aj jednoduchsi.

Tretia vec je osciloskop, bez toho sa nic komplikovanejsie robit neda. To je aj najdrahsia polozka asi, ale na zaciatok (ak sa len rozsvecuju LEDky :) neni uplne nutny, ale je to fakt extremna vyhoda ked bude mat osciloskop, aspon nejaky nalacnejsi napr. do 20MHz apod hlavne nech to ukazuje signal :)

Stvrta vec je potom kopec znalosti ktore casom a samostudiom a experimentovanim snad ziska (pre to ziskavanie skusenosti je osciloskop dolezity, aby videl co sa mu tam deje a preco)

P.S. a co sa tyka tych stipaciek - mam uz roky nejake z nejakeho lacneho supermarketu a stipaju ako nove :) Oni tie medene suciastky nepotrebuju na stipanie ziadnu extra silu, t.j. je to imho uplne jedno.
Este ma napada mozno odizolovacie klieste oceni nejake slusne, ale ja osobne take veci doma robim nozikom :)

Na zkoušení velice na hrubo, lze opatřit řadu simulačních programů. Člověk se tam ověří spoustu věcí a dokonce některé mají v sobě vestavěný multimetr a osciloskop. Vyhnete se tak velkým škodám při špatném zapojení. V takovém programu jsem do školy odsimuloval třeba stabilizátor napětí a další věci. Shoda s realitou v této věci téměř 100%.:-)

Jinak doporučuji literaturu zaměřenou především prakticky. Teorie je krásná, ale tu bych se učil za pochodu. Člověk je tvor zvídavý, tak se nejlépe učí, když už něco bliká, hrká a tak. Samozřejmě toto lze praktikovat pouze na věci levné a bezpečné.:-)

Nějaký příklady literatury:
http://knihy.abz.cz/prodej/casovac-555-prakticka-z apojeni
http://baila.net/kniha/32219592/305-zajimavych-zap ojeni-diel-2

Výborné je též nakladatelství www.ben.cz

Na zkoušení velice na hrubo, lze opatřit řadu simulačních programů.

Online je supr Circuit Simulator Applet, jde když tak i stáhnout, myslím, že co se týče SŠ tak to je co do pochopení konstrukcí víc, než co je mu škola schopná dát. Tedy řekl bych, že 90% maturantů, ho nedokáže využít ani z polovičky. :-) Mimochodem, dost mu to může pomoci při výpočtech, protože to prostě vidí a pochopí, ne že to jen vypočte, aby měl nějaký výsledek.

Na to je času dost. Dělají se i USB osciloskopy. Až bude mít něco za sebou, stačí nějaký starší obrazovkový (Ruský) na naučení a pak nějaký moderní.

Jinak co se týče zdroje, tak až bude mít něhjakou tu zkušenost a tak, tak lze koupit stavebnici a postavit si zdroj svůj i s regulací. Připojení síťových částí může projednat ve škole či s nějakým známým elektrikářem, aby bylo vše dle normy.

Chlapi, na mě už jedete úplně jinej level... Zatím to nechám na tom základu, co například nahoře uvádí MM (je to v podstatě podobné, jako mi už radili ostatní, děkuji všem) a o čem vím, že určitě využije. O zbytek si bude muset říct.
edit: Nemusíte mít strach, neošidím ho, pokud jde o vzdělání, už teď má splněno všechno, co si vymyslí. Pokud na to budu mít.... :-D

A trafostanicu som myslel pajkovaciu stanicu, ale aj nejaky zdroj s regulaciou by bol dobry, sa mi to zlialo dokopy do jedneho slova asi uz je neskoro idem spat :D

P.S> to co si vymenoval uz predtym http://kutilska.poradna.net/q/view/97309-zakladni- vybaveni-pro-elektro?page=r97376#r97376 je IMHO na zaciatok ako zaklad vpohode. Aj to arduino ako spominal prasak, ked sa budu ucit aj automatizaciu & programovanie mikrocontrollerov apod.

Já ty odpovědi samozřejmě všechny procházím. S tím Arduinem mě prasak hodně nalomil. Chápu to dobře, že se na tom dají (mimo jiného) i otestovat návrhy obvodů, tedy vymyslí nějakou tu "blikačku" (to je můj pohled na věc.. :-D ) a na Arduinu ji může vyzkoušet - například?
(Pro mě už jsou tyhle věci skutečně španělská vesnice, asi jako když se mě někdo ptá na princip ofsetového tisku stylem "takže tam do toho naleješ barvu". Takže je mi jasný, že se ptám jako blbec. :-) )

Arduino je dobrý dárek, ale chce to k němu ještě škatuli různých doplňků - motorky, spínače, čidla, mechanismy, atd. aby to dělalo něco viditelného. Na webu je spousta zajímavých aplikací, například natáčení čidla (nebo zrcadla) za sluníčkem (heliostat, sun-tracker, apod). A také dobrou literaturu, na webu je toho dost, nebo velmi pěknou knihu Ako naprogramovať Arduino bez predchádzajúcich znalostí, ktorú napísal a Miro Božík. Viz http://mirobozik.sk/ebook/ako-naprogramovat-arduin o-bez-predchadzajucich-znalosti Jednoduše, srozumitelně popsaná problematika, velmi pěkná sazba i grafika. Syn by si asi Arduino sám nekoupil, ale když to dostane jako dárek a bude ho používat, posune ho to dál i v programování. Kniha učitele Chlebného Automatizace je pěkná, ale Arduino je praxe.

Tak to určitě by bylo na praxi dobré, ale Arduino nedovolí fatální chyby v zapojení, takže něco umět musí. Pokud bude používat základní příslušenství, tak by to mělo být ok, ale pokud na to připojí svoji desku, tak pokud to nebude OK, tak může odpálit i Arduino a 500,-Kš za jednotku je fuč.

Ono i obyčejné bastlení nějakých blikátek, FM vysílačů a přijímačů a kdoví co ještě má něco do sebe. Hlavně se člověk naučí trpělivosti a správnému pájení spojů. Taková deska s elektronickou hrací kostkou, od základu vyrobená je sice pro profíka k pousmání, ale kluk z toho bude mít radost a vyzkouší si teorii el. obvodů.

Sám jsem také elektronik amatér. Když něco nejede a nestojí to moc peněz, tak to rozdělám a zkouším opravit. Když to nejde, tak se ostatní součástky co vypadají ještě OK mohou použít na další pokusy. ne že bych to měl jako pravidelnou činnost, ale relax je to výborný.

Lepší level domácích opravářů zvládne i výměnu kondenzátorů na základní desce PC a spoustu dalšího, ale osobně mám blíže spíše k elektronice automobilů či té opravdové co je doma. :-)Je to takové větší a je tam víc vidět.:-D

Ok, to by šlo, každopádně je lepší programovat a stavět si Arduino, než si kupovat spoustu nesmyslů. pokud bych ho dostal, tak bych byl velice rád. Na takových věcech začínají všichni vynálezci a vědci, tak třeba z toho nakonec bude nějaký patent.:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru