vlhko vzniká také dýcháním člověka. A je to několik litrů za den, pokud v ložnici se zavřenými dveřmi a okny spí 2 lidi.
Květiny, praní, vaření a mytí v TUV je nejčastější další zdroj vlkosti ve vzduchu.
Odstranit vlhkost lze větráním nebo vysoušeči(ale v otázce je tato možnost zavrhnuta).
Větrání lze ovšem zeefektivnit tak, že se využije odchozívší teplo a ohřeje se jim příchozivší vzduch. Rekuperace tepla se tomu říká. Rekuperace je aktivní, nebo pasivní. Aktivní je cosi jako tepelné čerpadlo princip. Pasivní jen ohřívá teplem výfuku vzduch přicházející přes výměník.
Aktivní je strašně drahá a neoplatí se.
Pasivní je levnější, ale i když se chlubí 90% účinnosti, je to polopravda. Teplo příchozivší je bez vlhka a po příchodu do místnosti začne tu vlhkost nabírat a tím se ochlazuje. Reálně tedy získáš 10°C(i po započtení toho vyrovnání vlhka). Takže v zimě kdy je 0°C venku ti vyfukuje vzduch co má 10°C.
Problém s větráním tě přestane trápit ve chvíli, kdy si pořídíš levný zdroj tepla. Tedy tepelné čerpadlo. V paneláku stačí do 0°C třeba klimatizace. Nebo do -5°C nějakou levnou jednotku do 50k kč.
Zajímavá kombinace je ta aktivní rekuperace. Ale jsou mnohem dražší než levné TČ(české HotJet, čínské nordline). Jenže jestli si v bytě, dodavatel tepla ti možná nedovolí se odstříhnout od dálkového tepla.