Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Izolace kamenné zdi

Ahoj všem,
mám menší rodinný domek, který jsme do teď využívali spíš na rekreaci, ale hodlám tam teď bydlet a potřebuji tak udělat jisté úpravy.

Dům to je necelých 100 let starý, kamenný, nepodsklepený, bez patra (s půdou).

Problém je, že se dům nachází v oblasti, kde je docela veliká vlhkost v zemi (když jsme kopali vodu, stačilo kopnout cca půl metru pod zem a začala téct voda) a zdi tak mají tendenci natahovat vlhkost. Izolace udělaná předpokládám nebyla a pokud ano, po 100 letech je už pryč.
Zdi tak potřebuji kvalitně a především levně odizolovat. Soused, který dům koupil pár let po nás (ale s přestavbou začal dřív) to vyřešil tak, že na zdi dal izolaci a přidělal další tenkou stěnu na to. Tím se mu vlhkost nedostane dovnitř. Myslíte si, že to je dobré řešení? Nezačne té zdi "vadit", že je vlhká? (Protože do teď větrala do domu, kde to sice vadí, ale schla tím. Teď nebude mít kam...)
Odkopání a zasypání např. nějakým štěrkem nepřipadá v úvahu, protože ani z jedné strany není na tohle prostor - sousedí s cizím domem, cizím pozemkem atd. Navíc to nepomáhá (zkušenost zase jiného souseda).

Nebo máte jiné nápady, jak problém vyřešit? Omlouvám se za neodborné termíny. V případě potřeby dodám další informace.

Díky za odpovědi. :)

Je mi jasné, že zadarmo to nebude, ovšem i tak bych preferoval co nejlevnější možné řešení (za cenu toho, že ušetřím jsem ochotný na tom klidně strávit víc času...)

Spodní voda tam je všude, ať kopnu kdekoli, voda mi vyteče ven, nicméně pozemek je z kopce, takže předpokládám poteče dolů. Meliorace možná asi není. Z jedné strany je sousedící dům, z druhé je sousedící pozemek (tam možná teoreticky by to šlo po dohodě), z další strany je vstup a betonová cesta (nedostal bych se dovnitř) a z poslední strany je takový svah a je to severní strana - hned za domem nic moc neporoste a je to souseda...

Fotky teď nemám, ale můžu je zkusit pořídit při další návštěvě. Akorát vzhledem k povaze pozemku nevím, jestli budu schopný dům zachytit tak, aby to k něčemu bylo...

Vyplodil jsem tady opravdu JEDNODUCHÝ půdorys. Pokud by to pomohlo, zkusím vytvořil nějaký lepší nákres.
Oranžovou je dům. Modrou okna. Rozměry jsou cca.

Začínám "zadní" místností (ta u sousedova domu).

Co si myslíte o navržených způsobech?
(Přizdít izolaci; nebo injektáž; jaké jsou další možnosti?)

Ok, v pořádku. Je třeba najít zdroj(e) spodní vody. Co nejdíál od domu, pokud možno na hranici pozemku položit drenážní hadice, podobně jako na poli.
Pokud jde o vrchní vodu, které stéká z kopce, opět jí co nejdále od domu zachytit do žlabů a odvést do kanalizace, či do rybníka.
Co to přesně obnáší, to je podle podkladu, svahu, množství vody..
obecně, vykopat, uložit, zaházet..