Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
v ničem si nepomůžeš.možná ještě pohoršíš protože ta elektrika bude navíc roztápět nějakej olej místo spirál.motá to s hodinama tak jako tak.
lepší snad plyn a investovat do zateplení než tohle...anebo rovnou radši ústřední topení.
Ano, mně to bylo příjemnější, protože odpadl ten horký suchý vzduch ze žhavé spirály. Ale ve spotřebě neporadím, asi to bude stejné.
a ten smrad je boží
Když nejsi prase, tak to nesmrdí To dělá hlavně prach na spirále a to se dá vyfoukat.
to seš vedle. Horký suchý vzduch dělají právě radiátory. Ze spirály jde sálavé teplo, a to je příjemnější, i ekonomičtější.
Nesmysl! Přímotop nevytváří sálavé teplo, jen přepaluje prach ve vzduchu. Říká se tomu "studené teplo" a je to velice nepříjemné.
Radiátor topí výrazně lépe, je tam silná sálavá složka.
Mám v práci pro případ nouze v kanclu.Netopí tak jako přímotop a zadírají se ložiska na el-měru.
Radiátory jsou příjemnější. Jen je problém sehnat kvalitní.
To bych nepořizoval. Ten pocit z toho není moc příjemný. Ve výsledku to vytopí stejně jako přímotopy, to je sice pravda. Ale: pocit z toho topení, když seš v místnosti, je tím lepší, čím má topné těleso vyšší teplotu a menší povrch. Čehož se nejlíp docílí topnou spirálou rozžhavenou do červena, za kterou je lesklý reflektor. Naopak radiátory mají nízkou teplotu a velký povrch, takže udělají v místnosti horký suchý vzduch, ale nebudeš vůbec mít pocit že se v místnosti topí. To vím z vlastní zkušenosti. Vzduch se totiž promíchá takže necítíš odkud jde teplo.
A trocha teorie: Existují 2 základní způsoby vytápění: Ohříváním vzduchu, a sálavým teplem. Ohřívání vzduchu je míň ekonomické a i míň příjemné (aspoň pro mně), naproti tomu sálavé teplo je ekonomičtější a příjemnější.
U mne je to s příjemností sálavého tepla naopak.
Pokud se jedná o spotřebu el.na vytápění, potom vězte,že z jedný kWh elektriky neuděláte ani víc, ani míň, než 860 kCal tepla a přes to nejede vlak. Pokud elektřinu přivedu (bez zjevných ztrát) až do místnosti a tam ji rezistorem proměním na teplo, je fuk, jestli ohřívám olej,jím plech a jím vzduch, nebo plechový odpor a jím vzduch. Prostě jen o akumulaci v oleji posunu čas účinku ohřevu. Méně ekonomické tedy je připravovat teplonosné médium mimo vytápěný prostor.
A ještě k hodnotám: TEPLOTA je technický údaj, který lze využít k regulaci vytápění. TEPLO je pocit technicky nevyužitelný.
Každý stupeň TEPLOTY nad 20C zvyšuje spotřebu o 6%, tak na to myslete při regulaci.
mirektatra:
Teplota je sice údaj, ale není až tak podstatná. Když budeš topit jen sálavým teplem, tak se vzduch v místnosti vůbec nemusí ohřát, a přesto ti bude teplo. (Stejně tak jako ti bude teplo venku u táboráku i když vzduch bude studený.) Jakmile se spirála infrazářiče rozžhaví, tak ti bude teplo. Funguje stejně jako žárovka. Když vejdu do pokoje, zapnu infrazářič, když z pokoje odcházím, tak ho vypnu. Samozřejmě musí mířit na místo kde se člověk nejvíc pohybuje. Respektive na místo kde sedí, a nejlepší je ho vypínat spolu se světlem, když opouštíš místnost.
Všichni jistě víte, že nejlepší a nejpříjemnější způsob vytápění je krb. Ten produkuje jen sálavé teplo (horký vzduch jde do komína). A elektrická topidla jsou tím lepší, čím líp ho dokáží napodobit.
Bydlel sem v paneláku kde se topilo radiátorama. Tak vím jaký to byl nepříjemný pocit, všude bylo přetopeno a suchý vzduch, ale když sem stál kousek od radiátoru, tak sem vůbec necítil že topí. Když sem odešel na druhou stranu pokoje, tak sem vůbec necítil že by se ochladilo. Takže když se člověk potřeboval ochladit, nebylo kam odejít. Kdežto když topíš infrazářičem, stačí se přesunout na jiné místo a rázem ucítíš krásný chlad.
mirektatra:
"je fuk, jestli ohřívám olej,jím plech a jím vzduch, nebo plechový odpor a jím vzduch. "
To je sice pravda, jenže dobré topení právě neohřívá vzduch!
Dobré topení ohřívá přímo tvoje tělo, a proto je mnohem hospodárnější i příjemnější než topení, které ohřívá vzduch (a od toho teprve tvoje tělo).
To jsou zajímavé názory, zase jsem se něco nového dozvěděl. Dosud jsem si naivně myslel, že ohřát přímo tělo dokáže jedině tohle topení.
No vidíš a dokáže :)
Teplý vzduch letí vždycky nahoru. Sálavé teplo je záření, stejně jako světlo, takže neletí nahoru, ale letí ze zdroje na všechny strany, a pokud ho usměrníme reflektorem, pak může letět jakýmkoliv směrem, ať už vodorovně, nahoru nebo dolů. A může doletět nekonečně daleko, ať už vzduchem nebo vzduchoprázdnem.
Takže když umístíš infrazářič třeba pod strop nad televizi, a namíříš ho na křeslo kde sedíš u televize, tak ti bude u televize teplo, i když v pokoji bude 15 stupňů.
To je teda síla.
kdybysis přečetl základy středoškolské fyziky, tak bys to věděl taky :)
Už to chápu, je to podobné jako když přeskakují elektrony z dráhy na dráhu, nic mezi tím není. Je teplo ve zdroji, to skočí na člověka, mezi tím je zima, protože vzduch se neohřeje. Holt jsme chodili každý na jinou školu.
Jo jo, všichni znáte ten báječný pocit u táboráku,když Vámskoro hoří vlasy a kytara, kdežto na zádech máte deku a stejně nastydnete
Vyzkoušel jsem pracoviště, kde se v zimě vytápělo infrákama a fakt to nechci zopakovat. Tím méně doma, kde mi má být příjemně teplo, ne "příjemně chladno"
... ale s klasikem uznávám, že "kolik třešní, tolik višní" a proti gustu žádný dišputát, a neb kdo chce kam,pomožme mu tam, jak by řekli ruku v ruce Uko Ješita se Saturninem
Presne tak. Infrak je jeste tak dobrej na hajzliky, kde je kvuli nutnosti intenzivne vetrat pomerne ekonomickej a na tu chvilku je to dobry, ale jinak ruce pryc od toho.
Karel:
Vidím že se v tom vůbec nevyznáš. Teplo je druh elektromagnetického záření, a chová se stejně jako světlo. A všechno elektromagnetické záření letí rychlostí světla. Rozsvítíš žárovku, a hned máš v celým pokoji světlo. Zapneš infrazářič, a jak se rozžhaví spirála, tak na tebe hned začne dopadat tepelné záření.
Teplo na tebe neskočí, ale prostě doletí, stejně jako světlo z žárovky :)
Jestli mi nevěříš, tak si přečti tenhle článek. Tam je to pěkně vysvětlené:
www.rozhlas.cz/poradnapraha/kutilove/_zprava/salav e-teplo-ohriva-predmety-a-lidi-ale-ne-vzduch--1244 980
Jasně. Zapnu infrazářič se správným reflektorem, stoupnu si dvacet metrů daleko a budu se za chvíli klepat teplem. Ještě by to chtělo videjko z YouTube, tam bude podobných asi dost.
Proč 20 metrů? Pokoj má pár metrů.
Mimochodem u toho článku je i nahrávka tak si ji poslechni.
To Davča2:
Tvůj problém je, že si pleteš přímotop a infrazářič. Přímotop žádný reflektor nemá a žádné sálavé teplo NEVYTVÁŘÍ. Infrazářič tzv. "griluje" - vytváří pouze sálavé teplo.
Přímotop je ten nejhorší způsob vytápění, infrazářič lepší a radiátor skoro nejlepší. No a úplně nejlepší je samozřejmě podlahové vytápění.
Jo, tak já jsem přímotopem myslel infrazářič. Tak přímotop bez reflektoru může koupit jen blbec, na co by to bylo? Viděl sem dokonce i přímotop s větrákem, to je zase jenom "ohřívač vzduchu" stejně jako radiátor. Čili to by nikdo rozumný snad nekoupil.
Nejlepší je infrazářič.
Pamatuj si základní poučku: Topidlo je tím ekonomičtější i příjemnější, čím má vyšší teplotu (myšleno ta část co topí), a menší plochu.
Takže podlahové vytápění je to nejhorší.
Abych to vysvětlil polopatě: Dobré topení poznáš jednoduše: Když dáš před něj obličej, tak cítíš jak to pálí. Když se otočíš směrem od něj tak cítíš chlad.
Takže podlahové vytápění je snad to nejhorší, to akorát ohřívá vzduch, a ohřívat vzduch se hodně prodraží.
To jsou veci - clovek se o sobe dozvi, ze je blbec, aniz by to predem tusil. A ted zaludna otazka: co je spatnyho na ohrevu vzduchu?
1) teplej vzduch vleze vsude, tedy je mi teplo i kdyz mezi mnou a topenim je napriklad paravan.
2) ohrev vzduchu je pomerne levnej. Modelove, mejme barak 100m^2, 2,6m stropy, tedy 260m^3 vzduchu. Na hladine more je to tedy 335.4kg vzduhu a staci mi 339kJ na ohrev o jeden stupen celsia. To je 0.0941666667 kWh elektricky energie. Pokud mel vzduch -15°C a ja chci 20°C, potrebuju teda cca 3.3kWh elektricky energie, coz v primotopnym tarifu je asi 7.5Kc. Takze ohrati vzduchu ve vymrzlym baraku na pocitove rozumnou teplotu(nebo jedno opravdu dukladny vyvetrani) stoji opravdu par drobnejch.
Z toho plyne, ze to neni ohrev vzduchu, co prodrazuje topeni, jsou to tepelny ztraty objektu.
Ono je těžké diskutovat s někým, kdo si vytváří vlastní fyzikální zákony.
... a ostatní názory jsou pitomost, protože nejlepší topidlo je to, které má největší povrchovou teplotu... Ještě se musím hóóódně učit. To je teda taky pitomost tepelný čerpadlo, když umí topit jen do nízkteplotních systémů, že ?
Zase na druhou stranu v tom může být budoucnost topení. Postaví se jeden topný dům pro město, pomocí reflektorů se rozvede teplo do jednotlivých bytů, všichni se budou radovat a skotačit.
To teplo vlastně doletí nekonečně daleko, stačí jeden barák pro celou EU. Rusákům topit nebudeme.
A na Brusel namísto infra ještě účinnější mikro
mirektatra:
Tepelné čerpadlo má jedinou výhodu, a to tu, že má o hodně vyšší účinnost než ostatní elektrická topení. Čili ušetříš, ale příjemný pocit neudělá.
Karel:
Přečti si tohle:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0%C3%AD%C5%99en% C3%AD_tepla
Teplo se šíří vedením a sáláním. Každé z toho je něco úplně jiného.
Mimochodem: Jak myslíš že k nám doletí teplo ze sluníčka? Přes miliony kilometrů vakua?
A kde ti bude teplejc? Na slunci nebo ve stínu? Teplota vzduchu je pořád stejná, ale na slunci je člověku teplejc. Už chápeš?
Nějak při tom tvým způsobu vytápění zapomínáš na tepelnou setrvačnost, kterou má olejovej radiátor obrovskou. Dýl se roztápí, ale zase dlouho hřeje, což je velmi výhodný, když má odběratel doma tzv. noční proud, tedy období se sníženým tarifem. Navíc když vyvětrá, nemusí hned znovu pouštět topení, aby měl doma trochu teplo.
Jo, to samozřejmě, akumulační topení při nočním proudu je levnější, to je jasné. Pokud je zavedený noční proud, pak sou samozřejmě nejlevnější akumulační kamna. Ale když není tak to nemá smysl.
Obávám se, že tvoje myšlenkové pochody pochopit nedokážu.
Tak ja mam aj infra ziaric (pouzivam len obcas) a aj normalne ustredne kurenie, a to ustredne kurenie je pocitovo 100x lepsie. Ziaric ziari na jedno miesto, nohy mam spalene, na ruky mi je zima, jak pri tom ohni uz to niekto spominal. Ustredne kurenie s regulacnym ventilom pekne reguluje teplotu a v celej miestnosti je prijemne. Co sa tyka spotreby tak by som povedal ze to je jedno skor s tym ziaricom vydrbes viac elektriky lebo pocitovo sa snazis miestnost vyhriat tak aby ruky mali teplotu jak tie nohy (tie uz su ugrilovane) a skoncis s teplotou vzduchu v miestnosti 30stupnov
P.S. problem mas vtedy ak mas v miestnosti prievan (derave okna apod). Potom to nevykuris nijak a jedina moznost je byt zabaleny v deke a sediet pol metra od ziadica. Lepsie je ale zatesnit tie okna
To ten infrazářič máš moc blízko sebe. Kdybys ho pověsil třeba na zeď nad dveře, aby sálal z větší dálky, tak ti bude sálat na celé tělo.
Problém ústředního topení je v tom, že vytopí celou místnost.
Pak když je ti horko, nemáš kam odejít, protože ten teplý vzduch je všude.
Kdežto když mám rozpálený kamna nebo infrazářič, na jedné straně místnosti, a na druhé okno, tak to mám lepší. Když je mi zima tak si sednu ke kamnům, když je mi horko tak si sednu k oknu. A v rámci jedné místnosti můžu mít teplo i zimu.
Ještě jsi zapomněl dát odkaz na stránky tvýho obchodu s infrazářičema, ať to tu máš kompletní.
třeba tenhle mám já:
http://pictures2.todocoleccion.net/tc/2014/03/31/1 4/42588714_19333194.jpg
Nebo tady:
http://i.ebayimg.com/00/s/Njg2WDEwMjQ=/z/NLAAAOSwE K9TvZKR/$_72.JPG
Takže infrazářiče mají ještě tu výhodu, že sou mnohem hezčí než ostatní formy topení. Dneska se dělají samý bílý krabice, což by se mi v bytě vůbec nelíbilo.
Při tvém způsobu vytápění se člověk dost naběhá.
Ani ne, normálně když seš doma tak je ti někdy moc teplo, někdy zima. Většina lidí to řeší tak, že když je jim horko tak otevřou okno. Když topí ústředním topením, tak nemají jinou možnost. Ale když topíš infrazářičem nebo kamnama, tak stačí přejít na druhý konec místnosti.
Mam radiator (ústřední topení) s termostatickymi ventilmi a nemusim nikam behat, stale mi je prijemne. Na to tam su tie ventily.
to ani nehovor Merkelovej, lebo ju na mieste vystre a napari ti dan za CO2
Na taky nezmysel si prisiel jakym myslienkovym postupom? Skus si raz pozret radiator zblizka, hlavne take kolecko na boku.
Já vím že mají termostatické ventily, ale problém je v tom že radiátor udělá v celé místnosti stejnou teplotu.
A i při stejné teplotě je člověku jednou horko (třeba když uklízíš) a jednou zima (třeba když sedíš u televize). To jsem měl na mysli.
Takže já se jen přesunu blíž k topidlu nebo dál od topidla, kdežto když máš radiátory nebo podlahové vytápění, tak ti to nepomůže a musíš větrat.
Ten tvůj způsob je nepřirozený a zdravý škodlivý. Mimochodem podlahové topení také není úplně vhodné a z dlouhodobého hlediska může u citlivějších osob způsobit zdravotní potíže.
Jinak jak už psali všichni ostatní, jsi naprosto mimo s fyzikálními zákony i fyziologií lidského těla.
No pokud vím, tak nejpřirozenější a po stovky let používaný způsob vytápění je krb, později kamna. A to je stejný princip jako právě infrazářiče. U krbu je teplo, ale vzduch v místnosti je chladný.
kamna nie su ziaden infraziaric ale radiator. A pouzivalo sa to stovky let preto lebo homo dement nevedel vyrobit ruru (resp. ani na to nemal cas, lebo musel dojit kravu). Clovek pochadza z afriky, tam mu bolo teplo aj spredu aj zozadu, TO je "prirodzene".
Nevíš.
Není.
Není.
1, Tělo savců je zvyklé na konstantní teploty, nějaké vytápění v tom nehraje vůbec roli. Tato evoluce trvala stovky tisíc let.
2, Krby, kamna atd jsou především (zvláště ta stará zděná) obřím zásobníkem tepla, v pořádných kachlových kamench atčí zatopit 1x za 2-3 dny, aby pak v místnosti bylo stále příjemné teplo. Jejich roztopení trvá neuvěřitelně dlouho. Vždy se využívalo hlavně toho, že se kamna tzv. natopí při vaření a do druhého dne sálají. Ani otevřené krby nehřejí přímo, ale jde v podstatě i to, aby se ohřála ta masa materiálu. To že když si člověk stoupne metr před ně a pomalu by uhořel je naprosto zanedbatelné.
Normalne sa to riesi tak ze uklizi sa v tricku a sedi vo svetri. Alebo ty uklizis len pri okne, a v tej polovici pri ziarici potom len sedis a neuklizis? :)
Bodove kurenie je neprirodzene a nezdrave. Prirodzene je mat v celom byte rovnomerne 20-21 stupnov. Napr. aj preto aby mal stejnu teplotu aj nabytok a steny, potom teplota ani moc nekolise. A nevytvaraju sa potom ani jedovate plesne kvoli kondenzacii pary na studenych stenach.
P.S. infra ziaric sa da pouzit obcas ak je clovek chory apod a chce mat lokalne viac teplo, ale da sa to aj bez toho napr. chory clovek ma lezat zabaleny v posteli a tam bude mat 40stupnov, nepotrebuje vykurovat izbu na 40stupnov za drahe prachy. Pouzivat to trvalo je silne neekonomicke a ako som uz pisal aj neprijemne (mas rozdielne teploty na nohaj a na rukach co vytvara pocit zimy aj ked uz mas 25stupnov v miestonsti, ptz nohy uz maju 40. Ked to obcas pouzijem tak mam to 2m od seba, ale smeruje to na nohy, tak preto. Ked to nasmerujem na mna tak zas bude zima na nohy = stejne ma potom clovek pocit zimy aj ked uz vykuril miestnost za drahe prachy na trenirkovu teplotu)
Takže to si mám stůl s počítačem, nebo gauč šoupat po celým obýváku, aby mi nebyla zima, či příliš hic? Di se bodnout.
To si jako mam jit nakrajet cibuli z kuchyne na druhej konec obyvaku? Nebo si naopak prenest NTB k mikrovlnce? Obvykle jsem na nejakym miste v baraku prave proto, ze potrebuji byt prave tam. A ne ze si z nej popojdu o kus vedle.
Jsi ÚPLNĚ mimo.
Nejlepší topení je to, které v místnosti vytvoří nejlepší tepelnou pohodu. Tedy nejlepší je podlahové vytápění, nebo radiátor, to je naprosto bez diskuse. Infrazářič který který tě z jedné strany griluje a z druhé je ti zima, je ÚPLNĚ na h*vno. A nepomůže mu ani to že je nejúčinnější, protože o tom tato diskuse NENÍ, pokud sis laskavě nevšiml. To totiž není jen o fyzikálních poučkách ale hlavně o praxi.
Já sem poznal topení radiátorama v paneláku, a jsem rád že sem odsud už pryč.
Teď mám plynový kamna a je to o dost lepší.
A co je ta tepelná pohoda? Podle mně to rozhodně není vyhřátý vysušený vzduch.
Tepeln%C3%A1_pohoda
Doporučuji pozornosti zejména: "teplota okolních stěn či předmětů".
Má někdo zkušenosti s olejovým radiátorem na kolečkách a jeho upevněním na zeď, už bez koleček samozřejmě.
Originální olejové radiátory na zeď jsou 2x až 5x dražší, než ty kolečkové (byť značkové DeLonghi nebo AEG).
Díky
Taky ty olejové radiátory na zeď jsou na to uchycení už uzpůsobené plus mají mnohem větší topnou plochu, takže jsou výkonnější. Doma mám jedenáctižebrový olejáček na kolečkách, který funguje výborně a vytopí podkrovní místnost o ploše cca 30m2 na příjemných 22°C docela rychle navzdory svým drobným rozměrům. Výrobce sice udává, že je možné jej zavěsit na zeď jako klasický radiátor, ale mně by se tam naprosto nelíbil. To raději klasický olejový radiátor, určený k montáži na zeď, ten aspoň vypadá přirozeně.
Čili ano, namontovat na zeď tyhle kolečkové radiátory jdou, je nutné počítat s mezerou mezi zdí a radiátorem, aby tudy mohl procházet vzduch a chladit žebra i z téhle strany.