Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem úprava elektroinstalace podkroví

Zdravím, předělávám podkroví kde vznikly 2 nové místnosti a koupelna, původně pokoj a půdy. Instalace byla provedena v hliníku dvouvodičově.¨
Mám v plánu udělat nové rozvody elektro. Potřebuji dva okruhy zásuvkové(1.okruh 2 pokoje,2.okruh pokoj koupelna přes proudový chránič) a jeden světelný (celé podkroví) + musím nějak dopojit přepínač osvětlení chodby - ovládání 4 světel ze 4 míst chodby( řešeno pomocí přepínačů řazení 6 a 7)
Nahoře už Mám natahán 1.zásuvkový okruh pro dva pokoje - CYKY 3X2.5,+ 1.Světelný obvod pro celé podkroví - CYKY 3X1.5.
Chci to napojit z dolního rozvaděče a táhnout to náhoru 3 kabely( 2xCYKY 3X2.5, 1XCYKY 3X1.5) do rozvodných krabic a potom napojit ty okruhy co už mám připravené.
Jde mi o tyto věci: Mohu v rozvodné krabičce mít společně světelné i zásuvkové obvody? ( bez věnečku přes wago)
Mohu spojit nové světelné rozvody se stávajícím propojením schodišťového světla v hliníku? (asi řešeno krabičkou s věnečkem aby se cu a al nedotýkaly)- jinak by se musela předělat celá 3patrová chodba se všemi svítidly.
Pro druhý zásuvkový obvod koupelna pokoj plánuji instalovat dole v rozvaděči proudový chránič.
Doufám že jsem to popsal aspoň trochu srozumitelně.
Lukas

Nic nepíšete o materiálu stěn, resp. o uložení kabelů - CYKY by měly vyhovět snad všude, ale jedná se o rozvodné i přístrojové krabice - musí být uzpůsobeny pro montáž ve Vámi zamýšleném prostředí.
K proudovému chrániči:
1) Zásuvky musí být přes chránič všechny, ne jen v koupelně
2) Osvětlení v koupelně (krom toho, že nemohou být zásuvky, vypínače, ani svítidla umístěna kdekoliv a v jakémkoliv provedení) musí být rovněž přes chránič. To znaměná,že pokud máte pouze jeden společný světelný obvod, musí být také přes chránič.

Součet: Použil bych jeden 4pólový proudový chránič před všechny jističe (je to levnější) a za ním 2ks 16A pro zásuvky a 1ks 6 (10) A pro světla v přístavbě s koupelnou.
Poznámka: V místě, kde by v případě ztráty napětí světelného obvodu hrozil úraz,nebo jiné problémy, doporučuji instalovat nouzové svítidlo, které obsahuje baterii a samo se rozsvítí při výpadku napětí (cca 550,-Kč) - napojte je z kterékoliv světelné krabice, přímo z přívodu. Já je dávám i k rozvaděči - když vypadne přívod, nebo chránič, snadno se najde...

Napojení na staré rozvody:
Schodiště - napojit další nový vypínač(e) kabelem CYKY, případně doplněním o potřebný počet krabic, nebo propojit pod vypínačem. Provést tak, jak jste popsal (věneček, wago) ale v samostatné krabici - jedná se o jiný obvod, jištěný ve starých rozvodech.
Společné krabice pro zásuvky/světla - vyloučená věc! V jedné krabici se nesmí vyskytovat dva rozdílné obvody. To platí i pro kombinace více samostatně jištěných obvodů pro zásuvky... Výjimkou snad může být "lustroschodišťák", kde by jiná možnost dělala problémy, ale i tomu bych se vyhnul.

Pozor na oddělení nulákú (N) a ochrany (PE) za chráničem - ať pak nemusíte složitě hledat chybu :puff:

Proč by měl chránič vybavovat na zářivky?
Zářivkové těleso obsahuje: kompenzační kondenzátor, je zapojený mezi fázi a N.
Dále tlumivku v sérii s trubicí, zapojeno opět mezi
fázi a N. Trubice je přes žhavicí vlákna přemostěna startérem,
uvnitř startéru je malý kondenzátor.
Nic z toho není připojeno na PE. PE je připojeno pouze na kostru.
Možná tě zmátlo, že u starých instalací dvěma vodiči, můžou být
světelná tělesa (zářivky) Zapojeny tak, že zelenožlutý
vodič PEN byl zapojen na kostru a použit jako N.
V tom případě by chránič vybavil. Ale při předělání instalace na třívodičové provedení s chráničem, se nesmí takové zapojení použít. Musí se i původní zapojení změnit na třívodičové. 8-)

Ajajaj:-)
Asi by měli tvého učitele zastřelit pro výstrahu:-D
Co dělá cívka? Dumám dumám a mimo jiné mě napadá, že v obvodu
AC proudu, opožďuje proud za napětím.
Myslíš toto?
Pokud ano - Proudovému chrániči je šumafuk, jestli je proud
opožděn, nebo urychlen.
Pokud by to bylo jak myslíš, Tak by nebylo možné do sítě s fičkem, připojit žádný transformátor. Nezatížený se chová jako tlumivka.
Jak jsi přišel na to, že se na fičko vztahuje
1 Kirchhoffův zákon :?: Ty ve fičku nacházíš nějaký uzel??

To asi bylo, aby mě velká nápověda zmátla..:-)8-)

opožďuje proud za napětím

správně, to taky...

Víš ty vůbec na jakém principu funguje Fi? :?:
Jinak ta cívka v prvé řadě něco indukuje že? Aby bylo možné zažehnout el.oblouk mezi vlákny zář. trubice... Dále se chová jako činný odpor a na startéru (doutnavce) udržuje tvz. nezápalné napětí... nemusím snad vysvětlovat proč to už by si měl vědět ;-)

:-D:-D Ty koni:-)
To si fakt myslíš, že po 40 letech praxe a s § 8,
nevím, co je proudový chránič ?

Neboj, já, na rozdíl od tebe to vím. Vím i tak složitou tématiku, jako jak startuje zářivka.
Tlumivka se po zážehu nechová jako "činný odpor"
Chová se jako indukčnost.

Pokud máš na mysli naindukované napětí, které by mělo vyhodit
fičko, tak za
A.) Ten impuls se stejně nepřenese, přes kompenzační kondenzátor.
B.) Napětí chránič nezajímá.
C.) Proudová špička, která tím vznikne, se tak jako tak musí uzavřít, přes chránič. Na vysvětlenou.
jeden pól vzniklé špičky projde zkrz Fi po nuláku a druhý pól zkrz Fi po fázi. Každý obvod musí mít oba póly, v tomto případě oba projdou Fičkem a nic se neděje. Jen v případě porušení izolace, by v případě impulsu VN mohlo dojít k vybavení.

Tak co dalšího?

Myslím, že to "Elektrotechnik/Elektrikář" bys měl ještě
na nějaký čas sundat.:-)8-)

po 40 letech praxe a s § 8 nevím, co je proudový chránič?

vypadá to že ne ;-):puff:

Pokud ano, tak BEZ Wikipedie či jiných info stránek zkus napsat jeho princip...

Vím i tak složitou tématiku, jako jak startuje zářivka.

To jsme dva, neb světelné zdroje bylo mé téma k ústním závěrečným zkouškám (proto mě to, že se na světelné obvody dává Fi překvapilo, protože ani během výuky ani u zkoušek jsem se tím nesetkal) ;-)

Jo princip pr. chrániče (jednodušší věc už snad být nemůže),
ti klidně popíšu i bez Wikipedie.
Ale nejdříve mi objasni otázku, co dělá 1. Kichhoffův zákon v chrániči.
Pak mi objasni, proč se tlumivka "dále chová jako činný odpor".
A konečně mi vysvětli, proč by měla zářivka vybavit chránič.
Ať se trochu pobavím.

"" protože ani během výuky ani u zkoušek jsem se tím nesetkal)""
No mám dojem, že si se nesetkal ani s Ohmovým zákonem.:))

No světelné zdroje... Možná by takovou zkoušku složil i můj brácha neelektrikář.

A nezlob se na mě. Ale mám dojem, že jsi hodně mladý, ukončil si nějakou školu nebo učňák a dali ti to nějak z milosti. Pokud jsi udělal padesátku, vím jak to na §6 většinou vypadá.
Napoví skoro všechno, aby účastníci prolezli. Zbytek dají z milosti. (když už zaplatil ať to má).
A ty teď máš dojem, z nedostatku sebekritiky, že když máš zkoušku, že máš celou elektrotechniku v malíčku.

Ale nemáš. Píšeš sem jednu blbost za druhou.
Neboj, pokud tě elektřina do té doby nezabije a budeš to dělat, a hlavně se soustavně sebevzdělávat, za mnoho let pochopíš co jsi tady psal za koniny.
Všiml jsem si tě před časem, kdy jako čerstvý "elektrikář", si umístil ten článek na úvodní stránku. Hned jsem si řekl, že to nemohl napsat elektrikář.
A nemáš to uvědomnění, aby jsi si zjistil informace a vadný článek odstranil.

A ty budeš pravděpodobně takový ten stařík co má za to, že když před čtyřiceti lety (asi) studoval, tak že ho už ani elektřina nezabije.
Znám i takové jedince.
Stále píšeš jak vše bez problémů víš a znáš, ale zatím jsi nic zásadního nepopsal.
Já netvrdím že zářivka musí zásadně způsobit vybavení Fi.
1. Kichhoffův zákon v Fi nic nedělá, ale lze jeho definici použít při popisu principu Fi. Rád se něco přiučím, ale opravdu nemám rád arogantní jedince jak se mi teď jevíš ty. Bohužel nemohu napsat nic ve zlém. Dále můžeme pokračovat přes PM... edit: jsem rád, že jsem se přiučil ohledně použití Fi u světelných obvodů v prostorách nebezpečných, je to celkem zásadní informace, takže Děkuji mirektatra :-)

Ony se fyzikální principy za tu dobu nějak změnily?! Není spíše problém v tom, že mládežníci jsou sice "zdravě" sebevědomí, ale znalosti takřka nulové a schopnost aplikace znalostí nulová.

Proudový chránič funguje na jednoduchém principu, v případě "dvoudrátového": co jde jedním "drátem" dovnitř, to jde druhým "drátem" ven. Na diferenciální transformátor nelze takto aplikovat 1. Kirchhoffův zákon! Pozn.: Jsou i proudové chrániče pro ss. rozvody, ale ty se prakticky nevidí. Třeba...