Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vhodný komínový nástavec

Dobrý den, prosím máte někdo zkušenost s komínovým nástavcem, který by zlepšil tah v horších povětrnostních podmínkách?Komín má od sopouchu po konec 5,5m průměr 180mm,Komín je nerezový, v hřebenu a konec je 70cm nad hřebenem.Prozatím je roura jen osazená klasickou stříškou aby do něj nepršelo, ale při přikládání do krbovek je cítit vykouření i když přikládám do žhavého-bez plamenu.
Samozřejmě mi nejde o úsporu paliva jak u nástavců píšou ale o funkčnost a vyřešní problému se zakouřením.
Na netu jsem našel tyto:
http://www.kominovenastavce.cz/detail-produktu/kom inovy-nastavec-ecomat-7
http://kourovody.heureka.cz/kominova-hlavice-hubo- nerez/
Hlavici bych si nechal vyrobit od klempíře,protože takový nekřesťanský peníze za to nedám;-)
Díky za každou radu a info

Na jednu stranu je komínová stříška dobrá věc, ale někdy se stává že "sráží tah", možná by jste mohl udělat pokus a stříšku dočasně odstranit, a pak zkusit zatopit. V případě že by to bylo stříškou, pak by bylo řešením zvětšit mezeru mezi stříškou a ústím komína tzn. "dát ji o něco výš",pokud by pak hůře plnila funkci ochrany před srážkami, možností by možná bylo zvětšit její plochu tzn. zvětšit plochu stříšky a dát ji výš od komínového průduchu.Nebo použít stříšku z jednoho boku otevřenou a z druhého uzavřenou natáčející se podle větru.

funkci proti zapršení plní dobře,od konce roury je vzdálená cca 20cm a když jsem zkoušel topit bez stříšky tak to bylo to samé.
Vy máte na mysli asi něco takového
http://klempirstvi-jozek.mypage.cz/panelleft/nabid ka-vyrobku/pro-domacnost-a-chalupu/kominovy-nastav ec-kohout-mat-pl
Já bych si představoval něco takového
vlastni-produkty ten dole napravo, ale zároveň bych si představoval aby to plnilo tuto funkci jako je na obrázku
http://sdeleni.idnes.cz/kominove-nastavce-zelena-v asim-usporam-energie-f5j-/eko-sdeleni.aspx?c=A0910 05_144559_rea-sdeleni_ahr
ze by měl ten luft co obtéká okolo roury pomáhá rych
lejšímu odtahu spalin z komínu

Ano, měl jsem na mysli toho "kohouta" , dříve se užíval ve velkém např. ve sladovnách pivovarech atd. :-)
Jinak k těm kamnům, doporučuje se přikládat až na žhavé kdy je předchozí vsázka již odplyněna, také můžete zkusit rozdělat oheň "obráceně", tzn. vyskládáte hraničku dřeva shora od menších polínek po větší kousky (dolů) jako "pyramidu" a nahoře zapálíte, vtip je v tom, že pak nemusíte hned kamna otvírat pro další přiložení a zatím se prohřeje komín (než znovu přiložíte).

jojo tak topím....přikládám na žhavý uhlíky ale když tam dávám víc dřeva tak se to už pomalu zapaluje a začímá vykuřovat.Zatápím tak že na spodek dám tři půl polena na to třísky potom menší dřívka na ně větší a na ty potom dvě půl polena...takovou pyramidu jak píšete.
S kamny jinak problém nemám hoří a otápí soustavu perfektně jen prostě vykuřují při tom přikládání.Takže buď by to mohlo být tím, že by větr bránil tahu komínu nebo jak se tu už psalo a nebo tím, že kamna mají velká dvířka

Přikláním se k těm velkým dvířkům, jak podotýká i pan Dibes že je to kamny. Dnes se snaží výrobci udělat kamna tak "aby byla maximálně účinná", čili "vydojit" ze spalin maximum tepla např. do topné soustavy, výsledkem je sice "dobrá funkce kamen" jak píšete, jenže je možné že spaliny jsou zkrátka chladnější tím pádem nevzniká takový rozdíl teplot vně uvnitř a tah klesá. Tyto problémy co popisujete jsem zaznamenal u více uživatelů.

Ještě mně napadla jedna věc.
Mají tato kamna jako palivo dovoleny hnědouhelné brikety? Pokud ano zkuste je použít, jde o to že "pár kousků briket" rapidně zvedne teplotu v topeništi,zakuřování při přikládání to asi nepomůže ale je možné že se tah o něco zlepší. (lépe a rychleji zvednete teplotu v topeništi)

brikety se spalovat mohou, na teloměru spalin udržuju teplotu spalin během hoření okolo 180-200C° samozřejmě když pak přikládám jen na žhavý uhlíky tak teplota na spalinovém teploměru je třeba okolo 80C°.
Dnes jsem tak špekuloval....jestli je to tím, že jsou velký dvířka tak zkusit přidělat na plech co jde seshora po kterým "klouže" sekudární vzduch přidělat nějakou nerezovou lamelu z leva do prava přes celou šířku otvoru a tak cca 10cm širokou.Teoreticky by se sice jakoby zmenšil otvor pro přikládání o těch 10 cm a tím by se kamna chovala jako kdyby měla menší dvířka.

Problém není v komínu , ale v krbovkách .Já mám 5metru komín nerez pr.150mm(3,5m učin vyška) a je to bezproblému . Spíše musím používat klapku ,aby mě komín nevycucl teplo :-) . Pán na energoportálu mě vypočítal tah 17 Pa . Já mám krbovky na 10Pa . Ale mám klasiky severská kamna - podobná jak jotul f 602 nebo morso 2b . To znamená malá dvířka cca 18*23cm.
Pokud máte velká dvířka , tak u nich je vždy se zakuřováním problém . Já mohu mít otevřená dvířka a dívat se na ohen a zakuřování se nekoná.
U nás jsou v modě ted vysoká kamna s velkým sklem . Ty od pohledu jsou hodně problémová. Pokud chcete dlouhodobě mít po problému , pořidte si kamna podobná mým - jotul f 602 , f 118 nebo dovre 40cb , dovre 300 . Nebo něco s bočními dvířky jako jotul f 500cb , dovre 640cb atd
Žadný nastavec nemuže zvýšit tah , protože komín funguje na rozdílu venkovních a vnitřních (komínových) teplot . Jedině snad nějaký komínový ventilátor

Omlouvám se, že píšu do 3 roky starého tématu, ale je to k věci .

MIZO : Problém bude jednoznačně s v kamnech, v jejich provedení spalovací komory..
Než jsem je zakoupil, měl jsem THORMY a s vracením kouře zpět nebyl sebemenší problém...teď zkrátka kouří i pokud to nchám vyhořet na žhavé uhlíky... je to k zlosti, ale jinak výkonově vytápím patrový dům a napohodu..

Když jsem se pak snažil věc řešit na různých diskusích, zjistil jsem, že je nás mraky, těch, kteří mají stejný problém a to i když mají komín předimenzovaný. Já mám 5,5m, aktivních od vpusti 3,75m / 200mm . Když jsem měl THORMY tak komín vytáhnul zapálené noviny ...

Jediné co jsem udělal a co by nestálo nová kamna, že jsem navrtal krycí plech, který je jako štít nad výměníkem a vrací jak teplo, tak i kouř zpět na výměník a využívá se tak více tepla na ohřev vody, než to vylítne do komína..

Udělal jsem tam cca 10 -12 děr do průměru svodu, odvodu trubky, která jde z kamen . Snad mi rozumíte, vývod vrchem o průměru 150mm z kamen a do toho kruhu 150mm, jsem vyvrtal těch 10-12 děr o průměru 10 mm.

Je to o poznání lepší, ale zázrak se nekoná, dřevo tím pádem více, rychleji hoří, ale to mne netrápí, šetřit jsem nechtěl.

Ještě doporučuju častěji čistit průduchy ve výměníku, i to je sakra znát, hlavně je nenechat zapéct, to je pak pošušňáníčko :D
Jednoznačně je chyba v řešení té komory a i to, že se jedná o kamna s výměníkem ( ten ochlazuje spalyny, které jdou pak do komína ) . Věc byvyřešil horní čelní štít, který by padal po otevření dvířek, ten co tam je je naprosto nedostatečný...příště zcela jistě NE tyhle kamna...ale po boji je každej král...

Veškeré komínové "zázračné nástavce, šetřící 30% paliva", jsou nesmysl, jen za účelem vytáhnout z lidí peníze.
Jen je potřeba to řádně "vědecky" zdůvodnit.
Tah komína, jak bylo uvedeno nade mnou, je dán jen rozdílem teplot a jakýkoliv nesmysl s kupou všelijakých lamel a podobně tah spíš zhorší.
Jediné co by tah opravdu mohlo zvýšit, ale jen za větru je
ten tzv. kohout. Tam při větru opravdu dochází k jistému nasávání. Ostatně vítr podporuje tah i při obyčejném vyústění komína, dochází k "difuzérovému" efektu.
Vítr přicházející shora je vzácností, to že kouř padá dolů je rychlost zanedbatelná.
Pokud máš nerezový komín máš asi také vyřešené odvodnění kondenzátu. Proto bych žádnou stříšku nedával.

Zdravím.

Mám krb a taky jsem zkoušel nástavec, sundal jsem stříšku.... Nechal jsem ho naistalovat, měl údajně uspořit dřevo atd.... Po dvou letech provozu jsem ho vyhodil. Žádný nástavec se nedá přesně nastavit. Hoření záleží na tlaku vzuchu, větru, druhu dřeva atd.... Dnes jedu bez stříšky a ničemu to nevadí. Komín mám 5,5 m. Nikdy bych tam už žádný nástavec nedal ! Každý prodejce slibuje hory doly a jsou to samé kecy.