Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Expanzní nádoba

zdravím
Dá se něajak zhodnotit, jaká značka expanzních nádob je kvalitnější než jiná? Potřebuju 8L k bojleru na TUV. Vyhlídl jsem si tyto.

Refix DD 8/10 (je nejražší)
ferro SO8W (celkem levná, ale jsou to poláci.Dal bych přednost čechům. Má ovšem vyměnitelnou membránu)
ZILMET CAL-PRO 8 l (celkem levná, ale jsou to italové... raději čechy)
REGULUS HY 8 IN LINE

Jistě jsou i jiné značky. Pokud je nějaká vyhlášena, rád se nechám ovlivnit.

Jakou životnost lze očekávat od expanzní nádoby? Je vůbec k něčemu možnost výměny membrány? Není oprava stejně drahá jako nová EN?
Děkuji

Nemám zkušenost s použitím expanze s vyměnitelnou membránou na teplou vodu. Vyměnitelná membrána je výhodou, protože při mnohočetném roztahování jistě trpí a její výměna představuje asi 1/3 ceny, za kterou máte expanzku "jako novou". U expanzky na domácí vodárně to považuji za užitečné.
Expanzka na teplou vodu, upravenou v topných rozvodech, membránu vyměnitelnou nemá, proto jsem ji musel měnit celou.
Neznám konstrukci expanzí, pokud se týká umístění membrány/vložky. Jsou všechny konstruovány tak, že kapalina je ve styku pouze s pryžovou vložkou, nebo u "topných" je voda v kontaktu s kovovou nádrží?
Stěžejní je tedy možnost použití expanze pro teplou vodu + použití u bojleru.

expanzka stojí asi 700kč i s poštovným(ta s vyměnitelným vakem).
Zvažuji, jestli ji před bojler dávat, či nikoliv. Jestli by nebylo ekonomičtější dát nějaký pojistný ventil, který je na 4bary.... (nyní mám regulator tlaku nastavený na 3bary).To, že voda vytíká je mnohem menší peněžní stráta, než jednou za x let měnit buď EN, nebo tu membránu.
Jakou životnost mohu od EN očekávat? Jak dlouho vám vydržela?

Děkuji

A jak ji chcete zapojit na vodu? Aby měla smymsl, musí být mezi pojistným ventilem se zpětnou klapkou a bojlerem, to celé bez uzávěru. Její objem máte nějak spočítaný s ohledem na velikost bojleru a rozdíl teplot a tlaků při ohřevu? Na topení vydrží expanze bez problémů desítky let, na vodárnách možná o něco méně, ale zato lze vyměnit membránu/vak, ve kterém je voda...

A k čemu je vlastně expanzní nádoba u bojleru?
Myslím, že ta troška vody uniklá při ohřevu pojišťovákem,
je zcela zanedbatelná.
Ale možná mám mezery ve vědomostech. :-)
Jinak, představuji si účinek expanzky asi takto.
V bojleru je studená voda. Bojler začne ohřívat, voda se
roztahuje a vzniklý přetlak pojme expanzka a stlačí vzduch uvnitř na tlak vyšší než byl původně ve vodovodu.
Potom dojde k otevření vod. baterie.
Vzhledem k tomu, že je v expanzce natlačená přebytečná voda a stlačený vzduch, bude po otevření vody voda vytékat větším tlakem, než normálně z vodovodu. Po vyrovnání tlaků, výtok vody zmírní a bude třeba výtok upravit. Připadalo by mi to dost protivné.

Jde o to, že jsem už koupil redukci tlaku(a je i v provozu). Máme tu 4.5baru a zredukovalem to na 3bary. Vysoký tlak v trubkách snižuje životnost součástek. Přinejmenším těsnění, ale možná i trubek, baterie, spoje, splachování atp. Čili proto jsme dali red.ventil. No a když to nechám na 6barech než pustím vodu(která na chvíli skutečně teče rychleji), tak jsem na tom ještě hůře.

Jinač máme ekokartuše všude. A vodu pustím dycky na plno té první polohy. Je to dostačující a tudíž není třeba tu vodu po 2 silnějších vteřinách upravovat