Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Dobrý večer,co pamatuji z učení,tak 1,28 by měl mít plně nabitý článek.Dle mého názoru tuto hustotu docílíte až po nabití.
Dík,jenže všude čtu,že se nová baterie plní kyselinou s hustotou 1.28
Jen malý dotaz,naléváte suchý akumulátor ?Popište co tvoříte.Tu hustotu O,6 g bych nehrotil,hustoměr může malinko proměřovat.Nalijte a nabijte.Uvědomte si,že vybitá baterie s dobrým elektrolytem má jeho hustotu také nízkou a po nabití je hustota OK.
No popíši vše,mám 3 měsíce starý akumulátor,nejsou s ním problémy,jen jsem při náhodné kontrole zjistil,že kyselina má hustotu 1,22.To je tak hustota elektrolytu akumulátoru určeného pro tropy.Reklamoval jsem u prodejce,kde jsem příliš nepochodil,akumulátor byl měřen zátěžovým měřákem a je prý dobrý,hustota je nezajímá a nikdy ji nikomu neměřili.Je jasné,že akumulátor v takovém stavu zamrzne.Uvažoval jsem o odsátí elektrolytu z povrchu a doplnění novým elektrolytem,ten co jsem zakoupil,má ovšem též hustotu 1,22. Akumulátor se jeví jako nabitý,hustota se dál nezvyšuje. Tak co včíl dál ?
já bych zkusil jiné měřidlo...
Použil jsem 3 hustoměry se stejným výsledkem měření.
Je to s tou hustotou u všech článků, nebo u jednoho? Zbývá ještě kapacitní zkouška - ano, i když se jedná o startovací akumulátor, pak kapacitní zkoušku lze provést i u něho. Rozdíl je jen v konstrukci elektrod s ohledem na co nejnižší vnitřní impedanci a maximální krátkodobý proud a za cenu nižší životnosti.
Kyselina sírová se "nevypařuje", pouze se účastní reakce. Jedinou možností je skutečný únik z nádoby, nebo vada článku.
Mimochodem, staniční akumulátory mají 1,24 kg/dm^3 při plném nabití.
Hustota kyseliny je také závislá na teplotě:
Tabulka
v prvé řadě nabít do znaků plného nabití, nechat 2 hodiny odstát a pak měřit hustotu..bude-li nízk, baterku vylít, kyselinu zahustit a znovu nalít..odsátí z povrchu desek je málo...kyselina se musí promísita takto to nedosáhnete..
Převracení baterie nepovažuji za dobré (i když jde o zánovní kus),promísení by se mohlo docílit nabíjením.
může to zkusit...nabít, změřit,odsát a dolít kyselinou a dát částečně vybít a znovu nabíjet a tento cyklus opakovat až do žádoucího stavu..
Problem vidím v tom,že jsem zatím nesehnal kyselinu o větší hustotě jak 1.22 a nabíjení se automatickou nabíječkou ukončí.Zkusím tedy nejdřív vybít.
ale myslím, že se prodává, chce se to poptat...ta koupená má hustotu 1,22?
ono se to dělá tak, že se akumulátor naleje a nabíjí se 1/20kapacity 2 dny, jednak aby se nasály desky a pak se kyselina po nabití zahustí na 1,28. Až v dalších cyklech se nabíjí 1/10 kapacity. Zkuste ji nabíjet malým púroudem několik dní, nesmí vařit, možná se zahustí..neb se určitě odpaří..
Ano ta koupená má hustotu 1,22.
http://www.battery-import.cz/autobaterie-prislusen stvi/kyselina-sirova-akumulatorova--0-5-l-
V mém dostřelu seženu pouze kyselinu 33-40 %,což se mně zdá dost velký rozptyl.Proto jsem založil původní dotaz.Odpověď je možná zde
http://www.odpovedi.cz/otazky/jakou-kyselinu-sirov ou-do-akumulatoru-co-znamena-specificka-hmotnost-1 -28-mam-flasku-akumulatorove-kys-sirove-33-40
Možná bude vhodnější navštívit specializované pracoviště.
čistě teoreticky, nemáte známého chemika, že by vám tu kyselinu trochu vyvařil ve skleněné nádobě?
Nemám,ještě by snad šlo sehnat "ostrou" kyselinu a naředit,přepokládám,že destilovanou vodou.
ano ředí se destilovanou vodou, kyselina se leje do vody!!!! a míchá se neb se to zahřívá docela fest. takže nejdříve zjistit správný poměr voda/kyselina
Koukám, že si nedáš pokoj, dokud si ten nový akmulátor nezničíš.
Čím měříš tu kyselinu? Máš na to laboratorní hustoměr alespoň,
30 cm dlouhý? Máš teplotu kyseliny přesně 20 stupňů? Máš teplotu 20 st. i v hustoměru, po jeho nasátí? Máš jistotu, že v době měření, je akumulátor 100 procentně nabit a 100 procentně odplynován?
Pokud si nesplnil byť jen jednu podmínku, nejseš schopen
těch 0,06 g/cm3 vůbec přesně zjistit.
Pokud máš jen hustoměr běžně prodávaný v drogerii, nebo mototechně, je pokus zjistit tento rozdíl úsměvný.
Tyto hustoměry ukazují, "nabito, vybito, nabito napůl" a tak.
Jsou to hustoměry orientační.
Navíc, pokud bys chtěl laborovat se skutečnými hodnotami, tak platí: Hodnoty jsou dané pro naprosto NOVÝ akumulátor, při přesném dodržení parametrů (výše). Tři měsíce starý akumulátor je sice z hlediska použití nový, ale z hlediska naprosto přesných hodnot již částečně opotřebovaný.
Obava, že by ti měl akumulátor zamrznout, je naprosto neopodstatněná. Zamrzne akumulátor jen je li značně vybitý.
A to je tam už skoro jen voda. Rozdíl v setinách je zanedbatelný.
Věř výrobci, že tam nalil co patří. Pokud budeš hustotu zvyšovat, zvýšíš samovybíjení a můžeš akumulátor poškodit.
Nepřesvědčil jsi mně,jestliže naměřím ve starém 2 roky odstaveném a nedobíjeném akumulátoru stejnou hustotu,tak něco není v pořádku.Ano hustoměr není laboratorní a měřil jsem s ním již před 50 léty,nikdy jsem neměl s žádným akumulátorem problém.Obavu ze zamrznutí považuji za opodstatněnou.
Jak myslíš. Nikomu nic nevnucuji, kdo chce kam, pomozme mu tam.
Pokud naměříš na dva roky odstaveném a nedobíjeném akumulátoru stejné hodnoty, je opravdu, opravdu, něco špatně. .
Ale ještě: Pokud máš ten "kvalitní" hustoměr, klasicky baňka s nácucem, tak jen přilnutí tyčinky k baňce, rozhodí údaj o mnoho víc, než nějaké setiny.
Ale pokud si chceš akumulátor mermomocí poškodit, nebráním ti v tom.
Nech akumulátor pod nabíječkou několik dní mírně vařit a úbytek vody doplň kyselinou.
Nebo dej kyselinu do skleněné nádoby a venku mírně vař do zvýšení hustoty. Kyselina se neodpařuje, jen voda. Nesmí vřít prudce.
Ale jen pro představu. Prodělal jsem, i když už to je dlouho,
vojenské odborné školení, na údržbu a dobíjení akumulátorů.
Ale věřit nemusíš
Jo a jestli chceš, ne aby ti poradili, ale aby se ti přímo vysmáli, navštiv s problémem specializované pracoviště.
Specializovane pracoviste mu predpokladam ponukne novy skvely akumulator za 100eciek s bezpecnou ekologicky nezavadnu likvidaciu stareho v cene :) To mne v SR pri kazdej navsteve autoservisu vycapia nejaky vytlaceny kus hajzelpapiera z nejakeho super meraku ze akumulator je treba vymenit, poviem im ze ci su osprosteli ze nema ani 2roky, a akumulator normalne funguje roky dalej :)
Jo. Přesně tak. Vysmějou se mu až odejde.